סדנת שירה במדבר

'לדעת את קולי - לדעת את עצמי' סדנת שירה חדשה

לקחת זמן, להדרים למדבר, להתבונן ולשיר כמו שאף פעם לא שרתם

בסופ"ש ה 30-31 בדצמבר, בית האומניות בנאות סמדר מארח את הזמרת רותי חלבני הנחשבת לאחת המורות לפיתוח קול הבכירות והמופלאות ביותר בארץ. רותי תנחה סדנא שהיא יצרה במיוחד לאנשים שאוהבים מוזיקה ושירה בפרט ושרים קצת פה ושם אך כמהים לשיר יותר, ללמוד על הקול ולהתנסות בשירה מול קהל קטן ואוהד. נאות סמדר פותחת מרחב התבוננות מרתק והכרות עם המקום שמהווה השראה לפתיחת הלב וליצירתיות מעבר לכל דמיון.

'לדעת את הקול לדעת את עצמי' בהנחיית רותי חלבני פריימן

Friday, Dec. 30th, 2pm to Saturday, Dec. 31st, 5pm

בית האומנויות נאות סמדר

"לדעת את הקול לדעת את עצמי"


סדנאות אמן לחובבי שירה עם רותי חלבני-פריימן

מה זה?

כתת האמן 'לדעת את הקול' מבוססת על המודל השכיח בעולם המוזיקה המקצועי בו מוזיקאים/זמרים בראשית דרכם או בהמשכה משפרים ביצועים, לומדים טכניקות חדשות ו/או משחררים תפיסות שעוצרות בעדם מלהעפיל לשלב הבא בקריירה המקצועית שלהם, וזאת בהנחיית מאסטר ובנוכחות קהל שצופה בהם. את המודל הזה התאמתי למידות, לגילאים ולרמות שונים כדי לאפשר לאנשים שאוהבים לשיר, שאינם מנוסים ושמעוניינים ללמוד על קולם ועל עצמם, כמוך, דברים שלא ניתן ללמוד בשעורים פרטים או במקהלות והרכבים קוליים.

למה זה טוב?

מניסיוני ארוך השנים כאמנית שירה, כמורה לפיתוח קול וכתלמידה נצחית, למדתי שהדרך היפה והמרתקת ביותר ללמוד את הקול היא שילוב של לימוד פרטני וקבוצתי. הקבוצה מהווה קהל אינטימי שמגיב, מתרגש, תומך, מזדהה, מלמד ובעיקר מאפשר לכל משתתף לימוד כפול, גם מההתנסות שלו בהנחיית המורה וגם מהקשבה לשאר המשתתפים. באופן פרדוכסלי אולי, דווקא הלימוד אל מול קהל מאפשר לנו להכיר רבדים עמוקים יותר וצפונים בקולנו ובהווייתנו, שאינם זמינים לנו באותה מידה כשאנו לבדנו.

איך זה מתבצע?

בכל סדנת אמן משתתפים עד 8 זמרים/ות (לצורך העניין, "זמרים" הם אנשים שאוהבים לשיר) שאותם אני מתאימה לאותה כתה בשיחה מקדימה ובעזרת שאלון היכרות קצר. בכתה מקבל כל משתתף פרק זמן מוגבל (קצר יותר משיעור רגיל) שבו הוא שר שיר שבחר ושתואם איתי מראש, בליווי פסנתר פלייבק. משך הפעילות הוא עד 3 שעות עם הפסקה קלה להתרעננות.

מה אני עושה?

אני מקשיבה בריכוז למתרחש בך ולמה שעובר לקבוצת-הקהל ומעבדת את המידע שאני קולטת. אני מקשיבה לשפת הגוף שלך, לקצב הנשימה, לעוצמת הקול ולוויסותו, לתדרים שמאפיינים את קולך ולאלו שחסרים, לקשר עם הטקסט, לשמירה על קצב או לשמיטתו. אני שמה לב לדופק הקבוצה, לתגובות הלא-מילוליות והמילוליות שלה, להשפעת השירה שלך עליה. מתוך ההקשבה עולים בי אבחנות, תרגילים, רעיונות, תובנות, שאותם אני מנסחת בצורה שעושה לך שכל ושנוגעת בך, תוך כיבוד פרטיותך ורצונך.

כדי להקל על בחירת והתאמת השיר לכתת האמן, אני מציעה למשתתפים שיחת ייעוץ קצרה כמה ימים לפני מועד הכתה, שבה אנחנו מבררים ביחד איזה שיר/ים יתאימו לך לאותה כתה.

מי אני?

אמנית שירה בינלאומית ורב תחומית, מורה בכירה ומוסמכת, מנהלת מחלקת שירה בת זמננו במרכז המוזיקה רעננה, מנחת סדנאות שירה, כיתות אמן, הרכבים קוליים לנוער ולמבוגרים ומטפחת מורים צעירים לפיתוח קול. התחלתי את הקריירה המקצועית שלי כזמרת באופרה הישראלית בשנות התשעים והמשכתי בה כשני עשורים לאחר מכן בלונדון וברחבי אירופה. בשנים האחרונות ומאז חזרתי לארץ, אני מקדישה את רוב זמני לטיפוח והכשרה של זמרות וזמרים צעירים ומורות לפיתוח קול.

בתקופה בה גרתי בלונדון, לצד קריירה ענפה כזמרת וכמורה, יצרתי תכנית לימוד לזמרים חובבים במסגרת לימודי העשרה במוזיקה למבוגרים באוניברסיטת לונדון. את התכנית הפופולרית הזאת הנחיתי במשך כמה שנים והיא זאת שנטעה בי את הזרעים ליצירת כתות האמן לחובבי שירה, אותן אני מנחה כיום. כזמרת השתתפתי בעשרות כתות אמן עם מיטב זמרי האופרה בעולם (כמו בריגיטה פאסבנדר, מרלין הורן, אילנה קוטרובאס, פדריקו דאוויה) ועם מנחי זמרים (כמו ג'ון דורנמאן, ג'ון נוריס ופיטר אלקוס). לאחרונה השתלמתי בתכנית יוקרתית בניו יורק למורים לפיתוח קול בתחום הג'אז, פופ ומחזות זמר, ובקרוב "לדעת את הקול" תהיה השלוחה הישראלית של ניו יורק ווקאל קואצ'ינג.

ממלומדי השכלתי להבין את הקשיים והאתגרים שתלמידיי מתמודדים איתם, וביחד איתם אני לומדת לשלב את הידע, ניסיון הבמה, יכולת ההקשבה והרצון שלי, להיות נוכחת וקשובה לכל מי שרוצה לפתח את קולו ולהתפתח בעצמו.

למי זה מיועד?

ניתן להזמין כתת אמן כזאת לחוגים פרטיים, קבוצות חברים, קהילות לומדות, קבוצות מדיטציה, צוותי עבודה בחברות, מוסדות וארגוניים שונים.

משתתפי כתות האמן מספרים:

"מה שכל כך יפה ונוסך ביטחון ואמון באופן שאת עובדת הוא היחס שלך המפרגן, המכיל, החיובי, המדרבן והתומך בכל אחד וגם הרצינות שמתובלת במשחק והומור. זה מאפשר לאנשים להיפתח מבלי להרגיש שהם 'לא זמרים' גדולים ולחצות את הבושה". ענת גנאור – נאות סמדר

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

"בכתת האמן שבה השתתפתי הרגשתי ששלפת לנגד עיני מתוך כל אחד ששר לפניך, את החלק התם שלו, הילדי, הטהור, המתוק זה שלמד להתחבא מתחת למעטה החיים, ההתבגרות, ההתקשחות, השליחות, הגיל....אבל שנשאר חי וקיים ופועם וצלול כל כך".

"בעבודה אתך הרגשתי שאת נעה בתוך הרחש האנושי שהתגלה לאוזניך ולבך מתוך אינטואיציה טהורה ושאת מגלה באמצעות האוזן והקול תגליות מתחת לכל השכבות בלי תחכום ובלי מניפולציות". ענת שינא – נאות סמדר/עין הוד

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

"את מעודדת אותנו לחשוף משהו מהנשמה שלנו בפני אחרים. להניח בצד את הדעות הקדומות שלנו על איך הקול 'אמור' להישמע. עם ידע מוזיקלי רחב, עם קול גדול ויפיפייה את מוליכה אותנו להיות יותר אנחנו, להיות מי שהתכוונות להיות- להשמיע קול!” מיכל גרינברג – מטפלת בתנועה בנימינה

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

" בזכותך ובזכות הקבוצה התחלתי לשיר באמת ולא רק במקלחת. את נתת לי את האומץ והכלים להתמודד עם הדבר הנפלא הזה שנקרא מוזיקה”. סיגל גל און – תל מונד

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

"הכיתות שלך הפנטו אותי, כל הערה נגעה גם לי, כל מהלך שעשית גם אם אנשים אחרים היה מסקרן ומשמעותי ודווקא כשהתבוננתי בעבודה שאת עושה עם אחרים ראיתי בברור את הנישה הרגשית המאוד מסוימת בה אני מתנהלת מבחינה קולית ואת ההימנעות שלי מללכת למקומות רגשיים פחות נעימים". כרמלה אנגללסרט – נאות סמדר

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

"החיבור אתך התחיל את השינוי. הקול שלי הולך ומשתפר, הדיבור שלי טוב לעין ערוך ואני יכולה לשיר - בבית, באמבטיה, באוטו ובכל הזדמנות התחושה היא נהדרת והתפיסה שלי את עצמי כחסרת קול וכחסרת יכולת שירה , הולכת ומתפוגגת ונעלמת.

האופן שבו עבדת איתי על הסולו בשיעור האחרון היה תרפויטי ממש– ברגישות כל כך גדולה, בהקשבה עמוקה, בראיית הנסתר, הייתי קוראת לזה. ראית את מה שאני לא הצלחתי לראות במשך השנים. כל אלה הוציאו ממני קול ושירה, שבאמת לא האמנתי שקיימים אצלי". גלית יערי, פסיכולוגית, עין הוד

רותי חלבני פריימן

טלפון 0542098228

מייל songbird0001@gmail.com

אתר www.vocalitystudio.com