אליעזר בן יהודה

מגישה : מעיין דיין

תעודת זהות :

שם+שם משפחה : אליעזר בן יהודה

הוריו : אביו - יהודה לייב , אמו - ציפורה פרלמן

תאריך לידה : 7 לינואר 1858

תאריך פטירה : 16 לדצמבר 1922

גיל פטירה :64

עלייה : תרמ"א , 1881

תחומי פעילותו : דיבור עברי בתוך המשפחה , הקפדה של אליעזר בן יהודה לדבר רק בשפה אחת גם בחינוך והוראה בעברית , בן יהודה הקים כמה וכמה אגודות לקידום השפה העברית , עיתונות הוא ייסד את את העיתון " הצבי " , כדי להראות את אוצר המילים הגדול של בן יהודה היה המילון על שמו " מילון בן יהודה " , בעצם אליעזר בן יהודה החיה את השפה וחידש אותה בעוד מילים כמו לדוגמה : מדרכה , מברשת , רכבת .

מה היה פועלו ? ומדוע הוא נחשב לדמות חשובה בהיסטוריה היהודית ?

פועלו היה דיבור עברי בתוך המשפחה , הקפדה על דיבור השפה במוסדות חינוך והוראה , הקמת אגודות לקידום השפה , החיית השפה העברית וחידוש מילים כגון : מדרכה , מברשת , רכבת , הקמת עיתון ה"צבי" , מרוב ידע הרב אשר היה לו הוקם מילון על שמו "מילון בן - יהודה" .

אליעזר בן יהודה נחשב לדמות חשובה בהיסטוריה היהודית מפני שהוא תרם בתחומים מסוימים והסמליים , הוא רצה לחדש את השפה העברית והוא אמר שי שיתנגד ילחמו מולו , הוא לא הצליח לסחוף אחריו המוני אנשים אבל הפעילות המעשית שהוא עשה לא התקיימה בסופו של דבר אבל היא כן התקיימה במושבות אחרות שזה אומר שאומנם הוא לא הצליח לחדש את השפה אצלו איפה שהוא גר אלה במושבות אחרים של העלייה הראשונה , וכך הוקמו ברחבי הארץ עם העלייה השנייה : בתי ספר עבריים , שם הפכה העברית ללשון שבה מתנהלים ענייני הציבור ושם הפכה לבסוף ללשון מערכתית ובין לאומית .

מדוע הוא נחשב לדמות מופת ?

אליעזר בן יהודה נחשב לדמות מופת מפני שלמרות זאת שהוא לא הצליח לממש את חידוש השפה אצלו במושב אז זה חילחל לאנשים האחרים ושהיום זו שפה מערכתית ובין לאומית , ובלי כוח רצונו , שאיפה , והמצויינות שהייתה לו לא הייתה לנו עכשיו יכולה להיות השפה עברית וכל אדם היה מדבר את שפת אימו .

מילים אשר המציא אליעזר בן יהודה ופירושן :

אבחמץ - חמצן

אבחנק - חנקן

אבמים - מימן

מדלק - גפרור

שח רחוק - טלפון

מדוע חשוב לשמור על השפה העברית הרהוטה ?

  1. לדעתי חשוב לשמור על השפה העברית הרהוטה מפני שהשפה העברית מייצגת את היהודים וזאת כאילו " שפת האם שלנו " כמדינה 1 , וגם בגלל שאנחנו עם אחד גדוש וגדול אשר צריך שתהיה לו שפה 1 מאוחדת אשר כולם מדברים בה .
Big image