מלחמת חפירות

עמית בראון ומאיה פוריש כיתה ט'1

מבוא

מלחמת העולם הראשונה [ 1914 - 1918 ] , התנהלה במספר חזיתות במקביל. רוב הקרבות היו באירופה.

בחזית המערבית הייתה מלחמה בין גרמניה צרפת ובריטניה. חזית זו כונתה "מלחמת חפירות".

מלחמת חפירות היא סוג של לוחמה שבה ניצבים שני כוחות זה מול זה משני צדדיו של קו חזית, כאשר כל צד מחזיק קו מגננה ארוך מול יריבו. המלחמה החלה כשההנחה הייתה שהיא תסתיים בתוך חודשים ספורים. בפועל היא נמשכה ארבע שנים. מרביתה של המלחמה הייתה מלחמת חפירות-כלומר: הצבאות החפרו בבורות ובבונקרים וכל צד ניסה להתיש את הצד השני ולגרום לו לאבדות רבות. מלחמת החפירות הייתה מלחמת התשה אכזרית, שהתנהלה בשתי חזיתות עיקריות. הלוחמים מוגנים באופן יחסי בהיותם בשוחות, הן מירי נשק קל והן מרוב סוגי הארטילריה של שדה הקרב, ומתווה הלוחמה הוא סטטי, ללא התקדמות, בשל סכנת החיים של עזיבת השוחה.

במונח "מלחמת חפירות" נעשה שימוש בהשאלה, גם בתחומים אחרים,כדי לתאר מצב שבו שני צדדים מחופרים

בעמדותיהם זה מול זה,ללא התקדמות.

תחילת מלחמת החפירות

לאחר הצלחתם הראשונה בקרב על המארן שבצרפת, החלו כוחות ההסכמה וכוחות גרמנים בסדרת תמרוני איגוף על מנת לנסות לאלץ את הצד השני לסגת, במה שנקרא "המרוץ לים". צרפת והממלכה המאוחדת מצאו את עצמן עד מהרה מול עמדות גרמניות מחופרות מלורן ועד לחוף הפלמי שבבלגיה. הצדדים התבצרו בעמדותיהם, כשהצרפתים והבריטים מחפשים אחר עמדה התקפית בזמן שהגרמנים ניסו להגן על השטחים אותם כבשו. תוצאה אחת של עובדה זו הייתה שהחפירות הגרמניות היו בנויות טוב יותר מהחפירות הצרפתיות-אנגליות, שנועדו להיות "זמניות" בלבד, כדי להגן על הצבא לפני שהוא יפרוץ את הגנות הגרמנים.

אף צד לא הצליח להנחית מכה מכרעת במשך ארבע השנים הבאות, אף על פי שפעולות גרמניות בקרב ורדן ב-1916, וכישלון "מדינות ההסכמה" באביב שלאחר מכן, הביאו את הצבא הצרפתי לסף התמוטטות, כשעריקות המוניות ערערו את הקווים הראשונים.כ-800,000 חיילים מבלגיה ומהאימפריה הבריטית היו בחזית המערבית בכל זמן נתון במסגרת 1,000 גדודים, שכל אחד מהם החזיק חלק מהקו בין בלגיה למארן למשך חודש במערכת בת ארבעה שלבים, אלא אם התקפה התקרבה. החזית כללה חפירות באורך של מעל 6,000 מיל. כל גדוד החזיק באזורו למשך כשבוע, לפני שחזר לאחור כדי לתמוך בקווים ולאחר מכן בקווי עתודה לפני שבוע של מחוץ לקווים, לרוב באזור אמיין.

Big image

מלחמת החפירות בעיצומה

הכוחות התישו אלה את אלה,ללא תזוזות של ממש ( מלחמה סטטית ). הצבאות נעצרו זה מול זה,התחפרו בקרקע בשוחות ,ביצורים וגדרות תיל וירו בתותחים אלה על אלה.

מפעם לפעם היו נערכים להתקפה,אך לא הצליחו לכבוש יותר מכמה מאות מטרים.

החיילים שהו בשוחות חודשים ואף שנים.

Big image

תוצאות מלחמת החפירות

החיילים ששהו בשוחות נהרגו לא רק על ידי האויב. רבים מתו מחוסר היגיינה,חוסר מזון ומים, צפיפות, מחלות

ואפילו מתקיפות של בעלי חיים, נחשים ועכברים.

בחזית הזו נהרגו מליוני בני אדם משני הצדדים, אך שום צד לא הצליח לנצח את הצד השני.

Big image
World War 1 In Colour - 01 - Catastrophe [part 4].flv