מה היה לנו - נובמבר

מורים יקרים,


חנוכה כבר כאן ,השליש הראשון של השנה מאחורינו.

הרבה דברים טובים קרו בחודש הזה.השיפוץ המפורסם מתחיל להסתיים ב6 כיתות הורכבו וילונות ובשתי כיתות נוספות יותקנו בקרוב וילונות ,גם 2 מכשירי ברקו נוספים יותקנו בכיתות ובכך נגיע לכיסוי כמעט מלא של ביה"ס.

אני מאוד מבקשת להקפיד ולשמור על הציוד היקר הנמצא בכיתות.


בשכבות ובמגמות הפעילות רבות ומגוונות.

שכבת יוד: שמעה הרצאה של תמיר לאון על "דור המסכים" , השתתפה בארוע התרמה. וביום חמישי "ערב גבורה " שבו כל כיתה שמעה סיפור גבורה כמסורת המקובלת כבר שנים. תלמידי השיכבה ארגנו מופע קצר ומגמת מוסיקה תרמה את חלקה בניהולו של אורי אפרת.היה ערב מרגש ומהנה.

שכבת יא : שמעה הרצאה של גלעד האן בנושא של שימוש נכון ובטוח באינטרנט, החלה את תהליך ההכנה לצה"ל ביום שהוקדש כולו לנושא. וגם לא יצאו לטיול השנתי בגלל חשש לשטפונות.

שכבת יב: ארוע מקסים של מרוץ 120 ששלחנו מייל נפרד, "בוקר בוגרים" שאליו הגיעו בוגרים רבים ונתנו מידע חשוב לתלמידי יב, וגם יצאו לטיול השנתי חגית תספר בהמשך.

המגמות ..גם הן בשיא פעילותן . סיורים, הרצאות ועוד.רשימה ארוכה ,רק על חלקם נספר היום.

למי שעוד לא ראה את הרובוט שמתרוצץ באודיטוריום ויורה כדורים . כבר חודש נבנה לו הרובוט שישתתף בתחרות הפאלאפל ביום שלישי הקרוב. יישר כוח לצוות המוביל את הקבוצה לגיל ,לזהבית ,ולהורים שמגיעים מידי יום. שווה לבקר במקלט לשוחח עם התלמידים ולראות במו עינכם. בהצלחה בתחרות.

ניפגש ביום שלישי 15 בדצמבר לישיבת מורים שתעסוק בעיקרה ב"למידה משמעותית -הטיפול בתלמידים לקויי למידה". המפגש יחל ב19:00 עד 21:30.

אני רוצה שוב להודות לאהובה על שהסכימה להתגייס ולהחליף את ליטל בחופשת הלידה ועשתה עבודה נהדרת כהרגלה,היה מרגש לראות בערב הגבורה של שכבת יוד את מחיאות הכפיים והאהבה הגדולה של התלמידים. עכשיו היא באמת יוצאת לפנסיה וכפי שהבטיחה "תבוא רק לעזור-כמתנדבת" .

בינתיים מאחלת לכולנו חופשת חנוכה נעימה.


עירית

Big image

המסע להרי אילת - שכבת י"ב

תלמידי שכבת י"ב יצאו לטיול השנתי להרי אילת.

ביום הראשון של הטיול התכנסנו בבית הספר בשעת בוקר מוקדמת (5:00 בבוקר) ותוך זמן קצר התחלנו בנסיעה דרומה. הנסיעה הייתה במזג האוויר חורפי, אך ככל שהדרמנו השמיים התבהרו ושמש חורפית נעימה קיבלה את פנינו. בשעה 11:30 לערך התחלנו לטייל בהר אמיר ובנחל אמיר. הטיול כלל הדרכה על המאפיינים הגיאוגרפים של המקום, אך גם היכרות של המדריך עם הקבוצה, אשר אפשרה לכלל התלמידים להכיר את חבריהם קצת יותר לעומק. כדוגמת, הרקע למתן השם הפרטי של כל אחד מחברי הקבוצה ומה השם מסמל בחייו של הנער/ה. בסיום המסלול נסענו לחניון יעלים, שם בילינו את הלילה. לאחר ארוחת ערב התיישבנו למעגלי שיח כיתתיים לסיכום היום בפורמט "המילה הטובה". במסגרת זו כל תלמיד נדרש לומר מילה טובה לתלמיד אחר בקבוצה בהתייחס ליום שהיה. לשמחתנו, במרבית הכיתות השיח במעגל חצה את מסגרת היום שהיה וקיבל פרספקטיבה רחבה; תלמידים רבים ניצלו את ההזדמנות להביע חרטה על מקרה או אמירה שהתרחשו הרבה לפני הטיול והיו אף אמירות הכוללות התייחסות / סיכום לחוויית התיכון באופן כללי. בהמשך הערב התלמידים התכבדו בכוס תה חם ונהנו ממשחקי כדור במקום וממוזיקה נחמדה שהתנגנה ברקע. את הערב חתמה כתובת אש – בהצלחה מחזור כ"ז – אשר הפתיעה ובעיקר ריגשה את התלמידים ואותנו.(התמונה שלמעלה).

ביום השני טיילנו בהר יואש ובגשרון צפרא. מסלול יפה ומאתגר. ההליכה במסלול כללה הן אתגר פיזי והן הדרכה באמצעות תרגיל "בדד", השולח כל תלמיד לשהות קצרה עם עצמו ולחשיבה הממוקדת באירוע או בחוויה אישיים. לאחריו התקיים שיח על התרגיל ועל התחושות שהוא מעורר, וניתנה אפשרות לשיתוף הקבוצה. בסיום המסלול חזרנו לחניון יעלים להתארגנות ולהתרעננות, ובסיומן נסענו לחוף המגדלור באילת לערב ברביקיו. שם התלמידים וצוות המורים התכבדו בארוחה נחמדה ובמוזיקה מקפיצה.

ביום השלישי התפצלנו לשני גושים: גוש אחד התחיל את היום בביקור בבסיס חיל הים באילת. הביקור כלל הסבר על החיל ועל התפקידים המוצעים במסגרת השירות הצבאי בחיל וכן הסבר על הפעילות המאפיינת באופן ייחודי את הבסיס השוכן באילת. לאחר ההסבר ערכנו סיור קצר בבסיס על מנת לקראות את כלי השיט במקום. לאחר הביקור בבסיס חיל הים נסענו להר צפחות, שם טיפסנו לראש ההר ונהנינו מהנוף המרהיב המשתקף מהמקום ומהשמש המלטפת. הגוש השני התחיל בהר צפחות וסיים בבסיס חיל הים.שני הגושים נפגשו בחניון יטבתה ומשם נסענו צפונה, אך טרם הנסיעה ממש צפונה עצרנו לארוחת צהריים מאוחרת בבית ספר שדה בחצבה. ומשם נסענו הביתה.על כך ניתן לסכם ולומר, חזרנו הביתה עייפים, אך מאוד מרוצים.

תודות, כמובן, לצוות השכבה: עינת ר', מרסל, לילך, איילת, ענת ש', רועי, טל, עינת א' וטלי, ולצוות המורים המלווים: בוריס, אורן, יהודה וקובי.

Big image

סיור בן יומיים למגמת ביורפואה י"ב - יסמין נדלר

היום הראשון נפתח בפעילות מקיפה בנושא מחלת הסרטן .בפעילות זו התוודעו התלמידים בצורה מעמיקה לבסיס הגנטי והמולקולרי של מחלת הסרטן ולפריצות דרך מחקריות שנעשו בתחום.
התלמידים למדו אודות תהליך ההתמרה הסרטנית והמנגנונים הגנטיים המעורבים בתהליך, וכן אודות טכניקות מעבדתיות חדישות שונות המאפשרות זיהוי של מוטציות והתנסו בהן בפועל .

ביקרנו בגן המדע של המכון וקיבלו טעימה של מסע חוויתי אל הפיסיקה שמאחורי תופעות הטבע
וגם זכינו להצצה לפעילות המחקרית הנעשית במעבדה שבניהולו של פרופסור אולנובסקי אשר מתמקדת בחקר הבסיס המוחי של זיכרון מרחבי, התמצאות במרחב וניווט בעטלפים.

שיאו של היום הראשון היה מופע מרתק והרצאת העשרה בנושא זכוכית. במפגש זה למדנו רבות על מאפיינים ושימושים של זכוכית ועל הפעילות בבית המלאכה של מכון ויצמן לפיתוח כלי מעבדה . המרצה הגיע עם מבער וצינורות זכוכית והדגים ניפוח ועיבוד זכוכית והפיכת זכוכית למראה .
היום השני עסק ברובו בנושא של תאי גזע בפעילות זו דנו בחיוניות של התאים הללו להמשך קיומו של האדם הבוגר ובפוטנציאל הטיפולי הטמון בתאי גזע עובריים. בנוסף, ערכנו ניסויים בתאי גזע סרטניים ממקור אנושי.

את הסיור קינחנו בביקור במרכז המבקרים החדיש של מכון ויצמן אשר איפשר לתלמידים ללמוד עוד אודות המכון והייחודיות של עבודת המחקר הנעשית בו בצורה חוויתית מאוד. לסיכום, התלמידים זכו ליומיים חוויתיים מרגשים ומעשירים מאוד.חזרנו עייפים ומרוצים. תודה לחיה ואילנה שהצטרפו וסייעו בכל הנדרש.

פעילות מגמת היסטוריה- ברוך גוסקין


בחודש נובמבר התרחשו במגמת היסטוריה מורחב יב שני אירועים שראויים לציון .

אירועים אלה קשורים ללימודי יפן המתנהלים במגמה. האירוע הראשון-הרצאת אורח. אירחנו במגמה את מיכל יוסיפן, מדריכת היסטוריה מורחב ארצית , מורה מצויינת, אוהבת תרבות יפן אמיתית.

מיכל באה אלינו עם הרצאה על שדים ורוחות בתרבות יפן. הרצאה שכזו פתחה בפני התלמידים עוד חלון מיוחד להכרת עולם תרבותי אחר המביא את הרוחניות במובן הרחב של המילה באמת בכל תחומי החיים כולל גם תחום השדים והרוחות, אפשר לשאול, מה הקשר בין נושא ההרצאה לתכנית הלימודים המתייחסת לתהליכים פוליטיים בעיקר ביפן המודרנית(מהשליש האחרון של המאה ה-19 ועד שלהי המאה ה-20). אז זהו, אליף-לא חייב להיות קשר כי מעניין אותנו לטפח בתלמידינו את סקרנותם ולא להיות "טכנאי הבגרות", ובית- וזה העיקר- דרך הנושא הזה מתעוררות שאלות-מדוע, למשל, רוחות הרפאים הן תמיד אצל היפנים דמויות נשיות? שמא יש איזהשהו הקשר למעמד האישה ביפן המודרנית ועכשווית? מה עושה רוח הרפאים בתרבות היפנית: האם היא סתם שוהה,עוזרת או הורגת? רוחות רפאים בתרבות היפנית הן נוקמות ורק על ידי הנקמה באות על סיפוקן ונרגעות. כהיסטוריונים חייבים לשאול גם כאן האם יש איזשהו קשר לחיים אמיתיים בתפישה שכזו? אלה רק קווים כלליים לחלק מהשאלות שההרצאה התייחסה או עוררה בנו ולכן היה שווה. אין טעם להוסיף כי הרצאתה של מיכל נעשתה בהתנדבות ועל כך תבוא עליה ברכה גדולה. אנו מתכוונים להמשיך בשיתוף הפעולה המבוטרך הזה גם השנה וגם בשנה הבאה. כך נוצרה לנו במגמה מסורת ייחודית של שיתופי פעולה בין מורים שונים להיסטוריה מורחב מתיכונים שונים ואנו עושים אירוח שכזה בינינו: כך בשנה שעברה אירחנו את מוריס זילכה בשתי הרצאות, השנה את מיכל יוסיפן,כאמור, ו"בתמורה" כותב שורות אלה התארח בתיכון בגין רה"ע ובכצנלסון כ"ס עם הפעילות משלו.

האירוע השני, היה לי הכבוד ליזום אותו במגמה, קשור גם הוא להכרת אחד מזרמים הרעיוניים החשובים להיסטוריה ולתרבות היפניות-זן בודהיזם. ניסיתי לחשוף את התלמידים לזוויות ראייה זניות באמצעות מסע אל תוך הגנים היפניים-גני שינטו וגני זן. הגנים כמו אהבת הטבע בכלל מאפשרים נקודת מבט ייחודית להיסטוריה יפנית בכלל.-אי אפשר להבין ללא זן בודהיזם לא את עולם הסמוראים ולא את העולם העיסקי ואף העולם הפוליטי של יפן של שנות ה-200 ולא את הספרות היפנית החל משירת ההייקו וכלה בסופר הממותג ביותר ביפן של ימינו מורקמי הרוקי, ועוד ועוד.... אך יותר מכל, הכרת הזן ,שהיא הדרך של אימון מנטלי המחדד את הריכוז, המאפשר להתמודד ביעילות עם המתחים ולקבל את עצמינו כמו שאנו ולא לרדוף אחרי הדברים שנוהגים לרדוף במערב היא חשובה בפני עצמה ומאתגרת אותי כמורה וכתלמיד הזן...

היה ממש מעניין לראות ולהרגיש את הריכוז של התלמידים, את העניין ואת גשם השאלות שחוויתי שלא על כולן ידעתי לענות וזה מה שעושה את המורחב למורחב באמת מבחינתי.