Усі ми під святим покровом

14 жовтня - Покрови Пресвятої Богородиці

Свято Покрови Пресвятої Богородиці в Україні християни відзначають щороку 14 жовтня. Його вважають головним осіннім християнським святом, історія якого бере початок з подій далекого 910 року в Константинополі.

Історія свята

Свято Покрови Пресвятої Богородиці було встановлене на Русі у другій половині ХІІ ст. Цьому передувало Господнє диво 910 року, опис якого зберігся в житії св. Андрія Константинопольського.

У нього розповідається про подію, коли святий Андрій разом з Єпіфанієм, учнем святого, молилися в храмі, раптом ніби розкрилося над ними склепіння храму, і святий Андрій побачив Пресвяту Діву, оточену безліччю ангелів і святих.

Богородиця молилася і простягала над прочанами храму омофор. Схиливши коліна, Пресвята Діва почала зі слізьми молитися до Бога за християн і довгий час перебувала в молитві. А потім підійшла до Престолу і зняла зі Своєї голови покривало, простягнувши його над людьми, що молилися в храмі, захищаючи їх від ворогів видимих і невидимих.

Згідно оповідей, дивне з’явлення Богородиці підбадьорило і втішило греків, які зібравши останні сили, вони перемогли сарацинів. З тих пір, християни вірять, що Покров Пресвятої Богородиці оберігає та захищає їх, а саме свято, чомусь забуте грецькою церквою, стало на Русі одним з улюблених.

свято Покрови Пресвятої Богородиці

Свято Покрови посідає почесне місце серед пошанованих свят на Україні. Цей день нагадує кожному про молитовне заступництво Божої Матері за людський рід і є храмовим святом багатьох міст і сіл України.

Завдяки козацтву виник новий тип Ікони – “Козацька Покрова”, де під омофором Богородиці зображаються українські єрархи, гетьмани і козаки. На хоругвах січовики також любили зображувати Покрову Богородиці, розпростерту над козаками… Недаремно сьогодні багато сіл носять назви ”Покровка”, ”Покровське”, ”Новопокровка”…

Також стало добрим звичаєм побувати 14 жовтня на Службі Божій, прикрасити домашню ікону Богоматері, згадати родичів чи знайомих, які пішли в похід, змушені десь воювати, боронячи Вітчизну, і помолитися за них.


Окрім того, Пресвята Богородиця завжди була взірцем смиренної і великодушної матері, що повсякчас молиться за своїх дітей і завжди приймає Божу волю. Цей взірець віками надихає на християнські подвиги інших матерів.

Покрова Пресвятої Богородиці – безумовно, велике материнське свято, адже, звертаючи свої молитви до Матері Ісуса, наші предки віддавали себе, свою родину і Батьківщину під непереможну Покрову Богоматері.

Що не можна робити в цей день?

Як у будь-яке релігійне свято, на Покрову Пресвятої Богородиці не можна робити серйозну господарську роботу, а також виконувати багато домашніх обов’язків, а саме: будувати, копати, прибирати, прати, шити, в’язати, прасувати.

У свято Покрови також не можна лихословити, лаятися із людьми, вживати алкогольні напої, бажано навіть не готувати щось серйозне до пізньої вечері.

Драгоценный православный календарь. - Донецк: ООО ПКФ "БАО", 2007. - 272 с.


Православная церковь - хранительница древних традиций, она строго соблюдает праздничные дни, заповеданные христианину. В книге - рассказ о древнем летосчислении, самый полный месяцеслов, приметы, связанные с праздниками, а также другая полезная информация. Издание рассчитано на массовую аудиторию.


Сурова Л. В. Церковный год. Беседы о православии. М.: Издательство «Паломник», 2000 г. – 397 с.


Книга представляет собой итог многолетней педагогической деятельности бакалавра теологии Л. В. Суровой. В ней использованы многие церковные источники: Священное писание, творения святых отцов, богослужебные тексты, проповеди и пастырские беседы, а также богословские исследования нового времени. Может быть рекомендована для православного образования и самообразования юношества и взрослых.

Воропай О. Звичаї нашого народу : нар.-календар. звичаї, укр. нар.одяг : етногр. Нарис / О. Воропай ; худож. оформ. І. Бородаєвої.– К. : Унів. Вид-во ПУЛЬСАРИ, 2012. – 632 с.


«Звичаї нашого народжу» - фундаментальна праця Олекси Воропая, підсумок його самовідданої багатолітньої пошукової роботи, яка охоплює річний календарно-обрядовий цикл життєдіяльності українців та традиції народного одягу. Видання розраховане на всіх, кому дороге минуле нашого народу, його прадавні корені.

Українці: Свята. Традиції. Звичаї / Уклад. І. Коверець. – Донецьк : Альфа-Прес, 2004. – 304 с.


У книзі висвітлено національні особливості українських свят, традицій, звичаїв і пов’язаних з ними атрибутики, символіки - з давніх часів до наших днів, розкрито багатство, образність, співучість української мови.


Шкода М.Н. Люба моя Україна. Свята, традиції, звичаї, обряди, прикмети та повір'я українського народу. - ПП "КРИСТАЛ БУК" , 2016. - 544 с. : іл.


Світ українських традицій нескінченно багатий. Сто­літтями складалася гармонійна система обрядів та вірувань, які на сучасному історичному етапі знову набувають по­пулярності.

Ця книжка розповідає про народні традиції, обряди і свята. Матеріали з української міфології та історії культури не залишать байдужим жодного читача. Безліч цікавих фактів, захоплива манера розповіді роблять видання справжнім подарунком для всіх шанувальників української культури.

Шкода М.Н. Традиції і свята українського народу / М.Н. Шкода. – Донецьк : ТОВ ВКФ «БАО», 2007. – 384 с. : іл.


Книжка розповідає про календарні свята України: державні, церковні, професійні і родинні. Безліч цікавих фактів, захоплива манера розповіді роблять видання справжнім.