עיראק

דור שבתאי

החפץ שעבר במשפחה

לאימי יש צמיד זהב 21 קארט חרוט ועתיק בערך בן 70 שנה.סבתא רבה קיבלה אותו מסבא רבה שלי כצמיד אירוסין ,לאחר מספר שנים היא העבירה אותו לסבתא שלי מפני שנהוג שכשאישה מתבגרת היא נותנת את הזהב שלה לבנותיה .גם אצל סבתי נשאר הצמיד שנים רבות עד שסבתא החליטה שמשום שהיא לא כל כך אוהבת זהב ומשום שאמא כבר התחתנה והתבגרה,היא העבירה אותו לאמי בגיל צעיר.

סיפור העליה של סבתא זמירה

השם של סבתא :זמירה תאריך לידה שלה :30.7.1944 שמות הוריה: אברהם ושולה ז"ל סבתא מספרת על ילדותה: סבתא מספרת את ימי ילדותה לפני העליה לארץ-היה להם בית גדול,למטה היה מרתף שבו היו שומרים מזון ומקררים אותו. בקומת קרקע היה סלון ענק, חדר אוכל ומטבח. בקומה העליונה היו חדרים,לכל ילד היה חדר.הילדים לא היו יכולים להיכנס לחדרים של ההורים אלא עם כן המשרת היה מחליט שזה דחוף. חוץ מהמשרת היה גם נהג שלקח אותם לבתי הספר והגנים. הוריה היו מוכנים לוותר על כל העושר בשביל להגיע לישראל. סבתא זוכרת איך יום אחד אמא שלה נתנה הוראה להחליף את כל הסדינים כרגיל ,לשטוף את הבית ולסדר הכל, כאילו הם ממשיכים לגור בבית כרגיל. לא היה אף חשד שהם בורחים. היא גם זוכרת שהם הגיעו למקום מסוים,עם מעט בגדים ומעט אוכל. שם הם חיכו עד שהיה חושך וכל הזמן הוריה היו לחוצים וניסו להשתיק אותם ולהסביר להם שאם לא יהיו סבלנים, הם יסבלו. ובלילה,לאחר שסוף סוף נרדמו,העירו אותם שוב,העלו אותם למשאית והסיעו אותם למקום שבו חיכה להם מטוס,כשעלו למטוס הרגישו שעושים מעשה איום ואסור שיתפסו אותם. כשהגיעו מצאו עצמם בארץ ישראל. בשער העלייה בחיפה,משם אספו אותם בסגנון "סלח שבתי".כשהגיעו לקחו אותם למעברת רמתיים, אמא שלה הייתה בהריון וקבלה קשה מאוד את המצב שצריך לישון על קרשים. אמא שלה בכתה ימים כי לא לזה היא רגילה. לאחר מכן,אבא שלה נסע ורשם אותה ואת אחיה לקיבוץ רמת דוד. שם העבירו את תקופת הגן ולמדו עברית.יום אחד הופיע אבא שלה ואמר שיש בית שהוא שכר בפתח תקווה והם חזרו לחיות ביחד.לאבא שלהם היה קשה מאוד בארץ,מפני שהוא היה סוחר גדול שעבד בעיראק עם האנגלים והרוויח הרבה כסף,לבין המציאות הקשה,שהיה צריך לפרנס משפחה גדולה,בשכר של שומר או סבל כי לא היו עבודות אחרות. לאחר שעברו דירה,סבתי החליטה שצריך לעזור קצת לפרנס את הבית וישר לאחר בית הספר הייתה מניחה את התיק והולכת ל"ביביסיטר" ועבודות אחרות אצל השכנים ומרוויחה קצת כסף הביתה.בבית הספר מאוד אהבו אותה, היות והייתה צריכה לעזור ולקחת על עצמה כל מטלה.לאחר בית הספר היסודי, למדה בערב ועבדה בבוקר כדי לממן את לימודיה ולעזור בבית.סבתא למדה רק 11 שנים במוסדות החינוך: נצח ישראל,ישורון,בית ספר מקצועי אלפה,ומכללה למנהל. סבתא למדה גם הנהלת חשבונות. סבתא לא שירתה בצה"ל בגלל הסיבה הפשוטה שהוריה לא הסכימו לה וחיתנו אותה בגיל 18.

תמונות נוספות על עיראק

מוסיקה עיראקית

יוסף בגדדי זמר עיראקי בהופעה מלאה היכל התרבות אור יהודה מתוך מופע חנוכה 2013 היכל המוסיקה העיראקית

קיצ'רי

קיצ'רי מתכון עיראקי

מיצרכים:

2 כוסות אורז לבן

2 כוסות עדשים כתומות


שן שום,מלח וחצי כוס שמן כמון


אופן ההכנה:

להרתיח בסיר 2 וחצי כוסות מים ,מכניסים את האורז לחמש דקות עד רתיחה.

שוטפים את העדשים ומוסיפים אותם לסיר סוגרים את המכסה ומנמיכים את האש לעשר דקות נוספות.

את השום קולפים ופורסים לפרוסות. מחממים שמן במחבת מטגנים את השום עד שמצהיב.

פותחים את הסיר בוחשים את האורז עם העדשים מוסיפים כף מלח וכף כמון ולזה מוסיפים את השום עם השמן מהמחבת ומערבבים על אש קטנה .