William Shakespeare

1564-1616

Looming

Shakespeare on kirjutanud 154 sonetti. Pühendatud ühele meessoost sõbrale ja naisele keda armastas. Sonettide põhiteemaks oli see, kuidas ajaga kõik laguneb, kuid ilu on siiski surematu

Ta on teinud rohkem kui 30 näidendit. Nii komöödiaid, tragöödiaid kui ka draamasid. Oma näidendites käsitles ta kaasaja probleeme ja andis näitlejatele kaasaegsete inimeste iseloomujooned. Näidendid kirjutas ta blankvärsis.

Globe teater

Shakespear'i teater ehitati 1599. aastal Londonis Inglismaal. 14 aastat hiljem põles teater maha ja uuesti ehitati Globe aasta pärast seda. Sinna mahub 2-3 tuhat inimest. Teater on 8-nurkne, lahtise õue ning kaetud rõdudega.

Globe seest, väljast ja pealt.

Komöödiad

Shakerpeare'i komöödiad olid elurõõmsad ja lüürilistest varjunditest rikkad. Taustana kasutas ta loodust, mis elustas armastust. Just nimelt armastus oligi dramaturgi komöödiates tähtsaim osa. Ta õigustas noorte inimeste tundeid, vastandades sellele mitmeid ühiskondlikke eelarvamusi, norme ning keelde.

Tragöödiad

Tragöödiates seob Shakespeare üksikinimese saatuse tihedalt ühiskonnaga, peegeldas sügavalt uusaja esimest suurt kriisi, näitas nii selle põhjusi kui tagajärgi.

Kindlasti on tema kõige kuulsam tragöödia ,,Romeo ja Julia''.

Tsitaadid

Maailm on lava

ja mehed-naised kõik vaid näitlejad.

Nad ilmuvad ja kaovad. Inimlapsel

on elus palju osi, vaatusteks

on seitse eluiga.


Kui on tõsi, et hea vein ärisilti ei vaja, siis on tõsi seegi, et
hea näidend ei vaja epiloogi.


Miski ei ole iseenesest hea ega halb, üksnes mõtlemine
teeb ta selleks.