שבוע טוב

איגרות המזכירות הפדגוגית - כסלו תשע"ט, דצמבר 2018 (5)

מלקולם גלדוול בספרו דוד וגוליית מספר מחדש את הסיפור המקראי הידוע: 'גוליית ציפה ללוחם כמוהו שיבוא לקראתו לקרב פנים אל פנים, לא העלה על דעתו שהקרב יכול להיערך אלא בתנאים כאלו והוא התכונן בהתאם... כששאול מנסה לעטות על דוד שריון ולצייד אותו בחרב, הוא פועל על פי אותה הנחה. הוא מניח שדוד הולך להילחם עם גוליית בקרב מגע... אבל דוד רץ לקראת גוליית, כי בלי שיריון יש לו מהירות ויכולת תמרון. דוד היה קלע וקלעים מנצחים חיילים רגליים בקלות.

למה קיימת אי הבנה כה רבה סביב אותו יום בעמק האלה? במפלס אחד הדו-קרב הזה חושף את איוולת ההנחות שלנו בנוגע לכוח. כוח לפי תפיסתו של שאול הוא עוצמה פיזית. הוא אינו מבין שכוח יכול לבוא לידי ביטוי גם בצורות אחרות, בשבירה של כללים, בהמרה של כוח במהירות ובהפתעה... אבל יש כאן סוגיה אחרת עמוקה יותר. שאול ובני ישראל חושבים שהם יודעים מיהו גוליית. הם מתרשמים מממדיו וקופצים למסקנות על מה שהוא מסוגל לעשות לדעתם, אבל הם לא ממש רואים אותו... מה שבני ישראל ראו ממרומי הרכס, היה ענק מפחיד. לאמיתו של דבר, הדבר היחיד שנתן לענק ממדים כאלה היה גם מקור חולשתו הגדולה, יש כאן לקח ברור לקרבות עם ענקים מכל הסוגים. החזקים והאדירים הם לא תמיד מה שהם נראים'. דוד וגוליית עמ' 16-22.

גלדוול בוחר בסיפור זה כנקודת מוצא להבנה של שני עקרונות: האחד – מאבק שנראה חסר סיכוי יכול להוליד מציאות חדשה. השני – פעמים רבות אנו מפרשים מציאות כחסרת סיכוי משום שאנחנו לא יודעים לקרוא אותה נכון.

היכולת להפוך את הקושי - לכוח ואת החיסרון - ליתרון, הם כלים רבי כוח שאנו יכולים להנחיל לתלמידים שלנו. באמצעות סיפורים מעוררי השראה על אנשים שידעו להסתכל על המציאות ולהבין כיצד נכון להתמודד איתה, אנו יכולים לאפשר לתלמידים שלנו להתבונן במציאות חייהם ולעבור מעמדה של שאול הרואה ענקים מפחידים שאי אפשר להתמודד איתם, לעמדה של דוד הרואה לוחם מסורבל שניתן לנצחו בעזרת גמישות וזריזות. אלא שרק מי שיכול להתגבר על תחושת הקושי הראשונית שעיניו רואות ולהפוך את הקושי ליתרון, יכול לצאת אל העולם ולהתמודד.

חנוכה הוא חג הגבורה, חג ניצחון המעטים על הרבים. אך גם בקרבות המכבים, הניצחון בא משום שידעו לנתח את כוחו וחולשתו של הצבא בו נלחמו וידעו להיעזר בחולשות אלו על מנת לנצח.

ואם נחזור לשדה הכתה, לעיתים נדמה שאנו מבקשים לסייע לתלמידים שלנו ומתוך כך אנו ממעטים באתגרים. אלא שבלי להתמודד עם אתגר, קשה מאד לכל אחד ללמוד להכיר את יכולותיו ואת הדרכים החזקות אצלו, בהן הוא יכול להשתמש על מנת להצליח.

האם נשכיל להכשיר את תלמידינו להביט באופן מפוקח על אתגרי החיים ולמצוא בתוך עצמם את הדרך הנכונה להתמודד איתם??

חג חנוכה שמח!

שלכם,

מירי

אגף א' מורשת

תרבות יהודית-ישראלית

הכנס הארצי ה-3 למורים לתרבות יהודית-ישראלית

ב - י"ט בכסלו, תשע"ט, 27 בנובמבר 2018, התקיים בבית חיל האוויר בהרצליה הכנס הארצי השלישי למורים לתרבות יהודית-ישראלית. האירוע שכינס כחמש מאות אנשי חינוך, עמד בסימן אחדות ישראל והציב במרכזו את נושא העמיות היהודית. בתוך כך עסקנו בשאלות הנוגעות ליחסי גומלין בעולם היהודי, באתגרי העם היהודי ובצביון של יהדות בת זמננו. תכנית הכנס כללה: ברכות, הרצאה מקיפה של אברהם אינפלד שפתחה שער לתפיסת עמיות יהודית, אמירות נוקבות על עמיות בגישת "ספוקן וורד" בהנחיית איתמר קרמר מבית התפוצות, חשיפת יחידות הלימוד בנושא עמיות באתר של תרבות יהודית-ישראלית ומופע של שי צברי ולהקתו, שהביא קולות וצלילים יהודיים מסביב לעולם, מתימן ועד ארה"ב. משתתפי הכנס נהנו מתערוכת ספרי לימוד רלוונטיים לתחום ומן ההזדמנות לשוחח עם שוחרי עמיות שונים. כל אחד מבאי הכנס קיבל אוגדן ובו חומרים שימושיים המסייעים בקידום לימודי עמיות יהודית במסגרת המקצוע תרבות יהודית-ישראלית. חומרים אלה נמצאים גם כאן, לטובת אלה שנבצר מהם להגיע אל הכנס. את הכנס ליוו מספר סרטונים שהופקו במיוחד למענו: הסרטון שהציג עמיות יהודית בשגרת בית הספר וצולם בבית ספר רבין בנשר ובבית ספר ליאו באק בחיפה, "מבוא לעמיות יהודית", קדימון לסרט שנערך בימים אלה לקראת הכשרות מורים ובו מגוון של השקפות עולם על עמיות יהודית, שירת התקווה בבתי ספר יהודיים בתפוצות. הכנס הסתים בתחושה של התרוממות רוח ואחווה.

Big picture

מורשת דרוזית

במסגרת הנושא המרכז ״ ייחודיות ואחדות״ , תמונות מהפעילויות שהתקיימו ביסודי ג' אלאמל בית ג'ן בהשתתפות המפמ׳ר ומנהל בית-הספר פאיד דיב, מפמ׳ר מורשת גמיל חטיב, אנשי דת יהדות נצרות אסלאם ודרוזים,

Big picture

אגף א' שפות

ספרדית

מפגש סינכוני בהשתתפות Ivan Ostrowicz

ביום שני ה-19 בנובמבר במסגרת הקורס "פדגוגיה בעידן החדש ג' בספרדית תשע"ט" בהנחית המורים ורוניקה גרלק ויוסי אסטרוגו, השתתף במפגש הסינכרוני אורח מצרפת, Ivan Ostrowicz, מנהל חברת "Domoscio" שהמציאה שיטה חדשנית בפרסונליזציה בחינוך אחד הנושאים המרכזיים בקורס הכשרת מורים לספרדית.

איוון יליד ארגנטינה, למד הנדסת משחשבים בברצלונה והתמחה בצרפת ויחד עם עוד שותפים הקימו חברה הנותנת היום פתרון מציאותי וריאלי בנושא של פרסונליזציה בחינוך. היום חברת Domoscio מספקת שירותים טכניים למשרד החינוך בצרפת, במדינות שונות ברחבי ארה"ב, מדינות מתפתחות ביבשת אפריקה ובאמריקה הלטינית.

הרעיון המרכזי שעומד מאחורי התוכנה שפותחה ע"י איוון ושותפיו הוא שימוש רחב של נתונים ואלגוריתמים בבינה מלכותית ושילוב תכנים לימודים שהתלמידים מקבלים במהלך עשיית משימות הניתנות בצורה מותאמת לרמת הלימוד של כל ילד כייחודי בקצב ובצורת הלמידה שלו. המורה מקבל משוב מידי על תפקוד התלמיד לכן יכול לבקש מהתוכנה תרגילים ושיעורים מותאמים לכל תלמיד בכיתתו ע"פ הצורך.

לא רק המורה ער על תפקוד התלמיד אלא התלמיד בעצמו יכול לקבל הערכה שותפת וכאשר יש קושי מסוים, התוכנה מדווחת למורה למציאת פתרון ללא דחיה. המורה בינתיים יכול להתפנות לתלמידים אחרים ולעסוק בהנחיה ובהכוונה בלי להצטרך להיות עסוק בהכנת שיעורים כי התוכנה ממליצה כל הזמן על שיעורים ותרגילים שנעשו באמצעות בינה מלכותית בהתאם לצרכים של התלמידים.

לאחר הפעלת התוכנה ממערכות שונות ברחבי העולם, איוון סיפר שהם למדו גם לשפר אותה ולהתאים אותה לקהלים שונים עם צרכים מיוחדים ומשונים.

כל העבודה של חברת Domoscio נעשית בפיקוח של משרדי החינוך שונים ומסגרות המשפטיות המגנות על הפרטיות המוחלטת של התלמידים כקטינים וכמבוגרים כאחד.

צוות המורים המלמדים ספרדית הודו לאיוון של השתתפותו החינמית במפגש ולמדו מיד ראשונה תכנים עכשוויים ללמידת שפה שנייה/זרה. איוון הצליח לאתגר את המורים והוא המליץ להעמקת בידע של נושאים אקטואליים ולפתוח בדיון בונה על מה שהעולם החינוכי דן היום במיוחד בישראל.

ראיון עם Ivan Ostrowicz באנגלית:

https://youtu.be/ibAIA5lAlVk

אנגלית

כנס BUILDING BLOCKS בצפון

ביום שלישי, 27 בנובמבר 2018, נערך בכרמיאל כנס מורים ומדריכים בתוכנית לשיקום הקריאה BUILDING BLOCKS. מטרת הכנס לעורר את המודעות לצורך בהוראת מיומנות הקריאה בצורה שיטתית גם ביסודי וגם לתלמידים שלא רכשו קריאה באנגלית בחטיבת הביניים. נושא זה הינו אקוטי במיוחד לקראת בחינות המיצ״ב אך המודלים שניתנו להוראה, הערכה ומיפוי מתאימים תמיד ולהוראה תקינה של יסודות הקריאה. המורים עסקו בסדר הפעולות: מודעות פונמית, שטף קריאה, אוצר מילים והבנת הנקרא ואף העמיקו בכלים למיפוי ידע של בסיס הקריאה בשתי רמות. המורים הביעו שביעות רצון מן הכלים הפרקטיים שניתנו להם בכנס.

Big picture

בהמשך לכך השבוע, ביום שלישי, התכנסו מדריכי התוכנית Building Blocks במרכז הלב בבר-אילן להעמיק את כישורי ההדרכה בבתי-ספר המתכוננים לקראת בחינות המיצ”ב בעזרת ניתוח מקרים וסימולציהשל מצבים עם תסריטים ושחקנים באנגלית המתאימים את עצמם לצרכים המקצועיים ולנושאים. התכנית הינה חלק מ-60 שעות ייעודיות למדריכים בתכנית.

מורים לאנגלית בשולחן עגול עם המנכ"ל

בשבוע שעבר נפגשו 47 מורים לאנגלית, רכזי מקצוע ומדריכים עם מנכ"ל משרד החינוך, מר שמואל אבואב, לשיחה על הנושאים אשר מעסיקים את המורים לאנגלית. הם הביעו שביעות רצון והערכה לנוכח הפעולות הרבות שנעשות לשיפור הוראת האנגלית בבתי הספר אך גם העלו קשיים הדורשים התייחסות וטיפול. נושאים חשובים שעלו: גודל הכיתות והקושי להגיע לכל תלמיד על פי צרכיו (במיוחד בעבודה על מיומנויות שיח), חשיבותה של התפתחות מקצועית (בעיקר בקרב מורים שאינם דוברי השפה), הצורך שמנהלים יעודדו את מוריהם לקחת חלק בקהילות הלומדות (PLC) מעבר להשתלמויות הבית ספריות. כמו כן, הובעה דאגה לנוכח הפורמט והאורך של מבחני המיצ"ב.

מפגש מורי סולמות בעפולה

בתאריך 29.11 התקיים בעפולה מפגש של 180 מורים בתיכון, המשתתפים בתוכנית סולמות. המפגש עסק בחשיבות הוראה של אוצר מילים בהשתתפותה של ד"ר אלישבע ברקון ובהתייחסות לאוצר מילים כאבן יסוד להוראה והערכה בכל אופנויות השפה. בנוסף, זו היתה הזדמנות להסביר למורים על השאילון הבגרות בפיילוט שיתקיים בקיץ הקרוב, הרציונל והמשמעויות האופרטיביות. ההסבר הביא לגידול ברצון להצטרף לניסוי הבחינה הכוללת אוצר מילים. בתום ההרצאות המורים השתתפו בסדנאות שבהם התאוריה באה לידי מעשה: אוצר מילים עם דיבור, אוצר מילים בספרות, אוצר מילים בכתיבה ואוצר מילים בהבנת הנקרא.

Big picture

צרפתית

מיני מחנה צרפתי - סיכום המסע

זאת השנה השניה אשר "המיני מחנה הצרפתי" מתקיים 41 תלמידים מכל רחבי הארץ וממגוון בתי ספר יצאו למסע צרפתי למשך שלושה ימים.

התלמידים הגיעו למכון הצרפתי בתל אביב, בו התקיימה פעילות על מנת שהתלמידים יכירו אחד את השני. התלמידים שמעו הרצאה מרתקת על ההשפעה של התרבות הצרפתית בעולם. ושמעו את הסופר ג'ן בטיסט אנדראה (Jean Baptiste Andréa). ולבסוף הילדים שיחקו "לחפש את המטמון", ברחוב רוטשילד.

ביום השני התלמידים נסעו לבית ספר האחים ( Ecole des Frères ) ביפו. יחד עם תלמידי בית הספר יצוא לטיול רגלי ביפו ובנמל. התלמידים השתתפו במשחקים המבוססים על היכרות וכבוד הדדי.

ביום השלישי התקיימה תחרות מאסטר שף, בפארק הירקון ולבסוף התבקשו התלמידים להכין סרטון סיכום של כל ימי הפעילות.

אחדות וייחודיות בצרפתית

החודש תלמידי כיתות ט' הלומדים בבית הספר דה-שליט ב' בעיר רחובות נחשפו לנושא השנתי "שומרים על אחדות, שומרים על ייחודיות" בדגש על אחדותה וייחודיותה של מדינת ישראל בשילוב עם הנושא " השורשים שלי"

אחרי שלמדו היטב את הנושא הכולל מפת אירופה, סוגי לאום, שפות, מזג אויר, אתרים חשובים בארצות מסוימות, נופים, גסטרונומיה מקומית ועוד, התלמידים נתבקשו לכתוב בצרפתית גם על ארץ ישראל וליישם את כל האוצר מילים על ישראל ועל עירם רחובות. הם הביעו את אהבתם והערצתם למולדת ולעיר רחובות. בסוף התייקמה תערוכה של כל העבודות השונות.

Big picture

אגף א' מדעים

ביולוגיה

מגוון ימי עיון ביולוגיים בחנוכה

בירושלים - ביום שלישי, ב' חנוכה 4 בדצמבר 2018 , השתתפו המורים לביולוגיה בהובלת מרכז המעבדות למדעים ע"ש בבלומטנה בגבעת רם וצוות המנחים המחוזי לביולוגיה: "לידה, זִקנה ומה שבניהם" - בעדכון מפי חוקרים מובילים כמפורט בתכנית:

Big picture

המורים יוכלו להשתתף בחיפה - ביום ראשון, ז' חנוכה , 9 בדצמבר 2018, "שיח ביולוגים – בין הטכניון לכיתה ", מבית היוצר של הפקולטה לחינוך למדע וטכנולוגיה בטכניון וצוות המנחים המחוזי לביולוגיה: עדכונים מחזית המחקר בטכניון מפי חוקרים מובילים בנושאים שונים, כמפורט בתכנית.

Big picture

בתל אביב - ביום שני , ח' חנוכה, 10 בדצמבר 2018, יום עיון ה- 39 בנושא צפרות , בהובלת פרופ' יוסי לשם ובמעמד הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט. בשני מושבים יועלו נושאים מרתקים: חשיפה למיזם סביבתי פורץ דרך בנושא צפרות. מעקב אחר סיסי חומות וסיסי הרים, נדידת סבכיים. אתיקה של צילום ציפורים, השפעות של שעונים ביולוגים ושינויים אקלימיים על נדידת ציפורים.

Big picture

השתלמות רכזים, מובילי צוותים

בשבוע שעבר נפתחה השתלמות נוספת לרכזים מובילי צוותים, בביולוגיה, בהובלתן של גלית כראדי וילנה סנצישב. במסגרת היכרות עם הרכזים נתבקשו המשתתפים לענות על מספר שאלות הקשורות לחשיבות מרכיבים שונים בתפקידי הרכז ובמשך הזמן שמקדישים לכל אחד.

אנגלית וביולוגיה

בחינת בגרות משותפת לתלמידים מישראל וברזיל

ביום רביעי, כ' טבת תשע"ט 28.11.19 נערכה בחינת בגרות לתלמידי ביולוגיה שסיימו את של החקר במסגרת התכנית "ביוחקר ברשת". בתכנית בוצע שיתוף פעולה בין תלמידי ביולוגיה מתיכון עינות ירדן בישראל ומתיכון בברזיל, בין המורים שלהם ובין המורה לביולוגיה בישראל והמורה לאנגלית בישראל, שכן הבחינה במסגרת הביוחקר ברשת היא בחינה בע"פ, נערכה באנגלית ושמשה גם לציון באנגלית. זוגות תלמידים בישראל ביצעו את עבודת החקר עם זוגות תלמידים מבית ספר בברזיל במהלך מספר שבועות. בסיום החקר נבחנו, באנגלית, במהלך מפגש סינכרוני, כאשר כל זוג ישב בכיתתו מחובר למערכת ה ZOOM והבוחנת, רותי מנדלוביץ (מפמ"ר ביולוגיה לשעבר ויוזמת התכנית) ישבה במשרדה, בישראל, גם היא מחוברת ל ZOOM.

בתמונה, תלמידי עינות ירדן והצוות בישראל מחכים לתלמידים מברזיל שיכנסו גם הם למערכת

Big picture

הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה

האקתון חוקרים בריאות בחלל- קהילת מורי רחובות והסביבה- מחוז מרכז

ביום שלישי 20/11/18 התקיים באשכול הפיס ברחובות אירוע חינוכי- מדעי ייחודי ומרתק של קהילת מורי מדע וטכנולוגיה בחטיבות הביניים של רחובות, יבנה והסביבה בנושא בריאות בחלל.

האקתון הינו מודל שמטרתו האצת פתרונות חדשניים לאתגר מורכב. זהו אירוע הנפרש על מספר שעות ברצף, בסביבה עתירת משאבים (משאבים טכנולוגיים, מנטורים, יועצים, מרצים ומומחים). ההאקתון התחיל כיוזמה של ענת אמסטרדמר והילה דגן מדריכות ומובילות הקהילה וריבי גבע הממונה על הוראת מדע וטכנולוגיה במחוז מרכז ובשיתוף עם עירית דוידוביץ מנהלת אשכול הפיס רחובות.

כחודש לפני ההאקתון הוזמנו חברי קהילת המורים למפגש הכנה בפלנטריום ומצפה הכוכבים של קריית החינוך ע"ש מקס פיין ברחובות, שם נחשפו למשמעות ההאקתון ולמידע רב בנושא החלל. בשלב הבא נפגשו המורים עם התלמידים להדרכת שלבי החקר המדעי והטכנולוגי. בהמשך עבדו המורים והתלמידים בסיעור מוחין על שאלת חקר מתאימה לנושא הבריאות בחלל.

ההאקתון היווה למעשה את אירוע הפתיחה לתהליך החקר שמתקיים בכל בתי הספר ואפשר לתלמידים פיתוח מיומנויות חקר במודל חדשני, בדגש על פיתרון בעיות בהיבט יזמי ולמידת נושא החלל.

ברגע האמת, כמאה תלמידים סקרנים ויצירתיים וחמישים מורים ישבו בקבוצות עבודה למשך שמונה שעות, העלו רעיונות מקוריים ומעוררי השראה בתחום בעיות הבריאות בחלל. בתמיכתם של מנטורים חוקרים ואנשי מדע ובהתבססות על ידע מדעי רלוונטי אודותיו חקרו ברשת, חשבו על פתרונות לסוגיות הבריאותית. בסיום הערב עלו קבוצות התלמידים לבמה לפרזנטציות קצרות להצגת הפתרונות שהעלו לסוגיות העוסקות בבריאות בחלל. תוצרים אלו היו ברמה גבוהה, יזמית ויצירתית.

תהליך החקר ופתרון הבעיות ימשיך במעבדות ביה"ס והאשכול בליווי המורים למדעים והמנטורים עד לעבודה המוגמרת שתוצג בכנס החקר העירוני בחודש מרץ.

Big picture

אגף א' חברה ורוח

ספרות ממלכתי

יום עיון ארצי למורים לספרות בנושא: שירה עברית – מזרח ומערב

Big picture

היסטוריה ממלכתי

יום עיון משותף להיסטוריונים ולמורי היסטוריה במערכת החינוך

Big picture

אגף א' אמנויות

מוזיקה

יום הכינור עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית

בתאריך 19 בנובמבר 2018 , התקיים בתזמורת הפילהרמונית יום מיוחד ומרגש. תכנית "מפתח", שהיא מחלקת החינוך של התזמורת הפילהרמונית, יזמה בשיתוף עם הפיקוח על המוזיקה מפגש ארצי לכנרים צעירים.

יותר מ-300 כנרים מכל רחבי הארץ בגילאי 8-18 הגיעו להיכל התרבות, "חמושים" בכינורות ומלאי התרגשות. התלמידים האזינו לקונצרט של כנרים צעירים מצטיינים שהופיעו על במת היכל התרבות בקטעי סולו, למדו בסדנאות שונות עם נגני התזמורת הפילהרמונית על הפקת הצליל, אלתור, קריאה מהדף ועוד.

המורה תמי אורדו ערכה חזרה עם תזמורת ענקית של 150 תלמידים צעירים שהתאמנו לקראת השתתפותם בקונצרט התזמורתי שהתקיים מאוחר יותר.

תזמורת קשת צעירה של המרכז למוזיקה ירושלים, בה מנגנים נגני כלי קשת בגילאי 11-14, הופיעה בנגינת סימפוניה מאת מנדלסון, בהנחייתו ובניצוחו של רוני פורת.

היום הגיע לשיאו בקונצרט של התזמורת הפילהרמונית עם ארבעת הכנרים המובילים בקטעי סולו עם התזמורת ובהופעה מבריקה של שני סולנים צעירים- מור יני מחיפה ומארק קרלינסקי מתל אביב, שהופיעו עם התזמורת לראשונה וריגשו את הקהל בנגינה יפה.

התלמידים חזרו הביתה נרגשים ומרוצים ואנו מקווים שהצלילים היפים ששמעו במהלך היום ילוו אותם עוד זמן רב ויתנו להם משנה מרץ להתאמן הרבה ולהתקדם בדרכם האמנותית.

Big picture

הקונסרבטוריונים בפיקוח משרד החינוך

מנגנים ושרים את הסיפור השלם- "ליבי במזרח"

אירוע מרשים, חגיגי ומיוחד התקיים בהיכל התרבות פתח תקווה, בו ארחו גופי הביצוע הייצוגיים של הקונסרבטוריון העירוני שבפיקוח משרד החינוך את האמנים דקלון, ליאור אלמליח וסגיב כהן.

במסגרת העשייה הנרחבת בין כותלי הקונסרבטוריון, מקיים המוסד אירועים מיוחדים בהם מתקיים שיתוף פעולה בין תזמורת הנוער הייצוגית והמקהלה הייצוגית "קנטבילה" עם אמנים מובילים באופן מקצועי לכל דבר ועניין.

מנהלת הקונסרבטוריון העירוני שלומית מדר אומרת כי " בהפקה זו, אכן "ליבנו במזרח", בחרנו להפגיש את תלמידינו עם המוסיקה המזרחית לצד זיקתו של המוסד למוסיקה הקלאסית. אנו מוצאים במוסיקה המזרחית עושר תרבותי שאינו נופל מכל מקור אחר ועל כן, שמנו לנו למטרה להנחיל אותו לתלמידינו, כחלק מהעולם התרבותי – מוסיקלי הרחב אליו הם נחשפים".

האמנים המצוינים ביצעו את מיטב הקלסיקות בז'אנר הים תיכוני: ברצלונה, צל עץ תמר, אהובת לבבי, צלצולי פעמונים ועוד, חלקם בדואטים מרגשים. בסיומו של הערב החגיגי ביצעו כל משתתפי המופע ( 130 איש יחדיו!) את השיר "שבחי ירושלים" יחד עם הקהל הרב אשר מילא את האולם לקול תשואות רמות.

על התזמורת והמקהלה ניצחו: מיכאל דלמן ושלומית מדר, עיבודים וניהול אמנותי: רועי פרידמן.

Big picture

אגף א' לפיתוח פדגוגי

יחידות הוראה חדשות בתכנית הרב תחומית – מורשת יהדות אתיופיה

לתכנית הרב תחומית במורשת יהדות אתיופיה התווספו שתי יחידות הוראה חדשות:

ü לשון לחט"ב יחידת הוראה של 2-3 שיעורים

ü ספרות לחט"ע – יחידה של 6-8 שיעורים.

בקרוב יעלו יחידות הוראה נוספות באנגלית ליסודי ולחט"ב וכן באמנות חזותית ליסודי, לחט"ב ולחט"ע.

יחידות נוספות בתקשורת ובאמהרית נמצאות בתהליכי פיתוח.

v פונים לכולם לפתח חומרים חדשים ומעודכנים בנושא חשוב זה.

Big picture
Big picture

תמונת הרקע

תבליט קרב דויד וגליית, מתוך "שער גן העדן" (באיטלקית: Porta del Paradiso) הוא הכינוי לדלתות המזרחיות של הבפטיסטריום של פירנצה, הניצב לצד הקתדרלה הידועה בכינויה - "סנטה מריה דל פיורה". את הדלתות, המעוטרות בתבליטי ברונזה מוזהבת, יצר הפסל האיטלקי לורנצו גיברטי ב-1452 והן נחשבות לאחת היצירות הידועות של תקופת הרנסאנס.


The Gates of Paradise-David and Goliath

photographed on 20 June 2008 by Kandi

This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.