עבודת חקר במדעים

ניסוי

השפעת סודה לשתייה על סוגי נוזלים שונים.


נושא: חומרים.

בית ספר: ארלוזורוב.

שם: דקל הינדי

כיתה: ו/1.

תאריך: 6/5/2016

מוגשת ל: כרמית גבע.

שאלת חקר , השערה

שאלת חקר: כיצד משפיעה סודה לשתייה על סוגי נוזלים שונים?

משתנה תלוי: חלב תה ומים.

משתנה בלתי תלוי: סודה לשתייה.

השערתי הייתה שכאשר את הסודה למשקאות אשר בחרתי הנוזלים בכוס יתחילו לתסוס.

סקירה ספרותית

מים :


פרטים

שם סיסטמטי מים

נוסחה כימית H2O

מסה מולקולרית g/mol‏ 18.01524

מראה שקוף

מספר CAS 7732-18-5

צפיפות g/cm3‏ 1

מצב צבירה בטמפרטורת החדר נוזל

טמפרטורת היתוך 0 °C


273.1

תה :תה הוא משקה המכיל קפאין, המיוצר על ידי חליטת עלים או ניצנים של שיח הקמליה הסינית (Camellia sinensis), המכונה גם צמח התה, במים חמים. בנוסף, התה עשוי לכלול גם עשבי מרפא, תבלינים או טעמי פירות. לעתים מיוחסת המילה "תה" לחליטות של צמחים אשר אינן כוללות את עלי השיח קמליה סינית, ואלו מכונות "תה צמחים", או "חליטות צמחים".

תה הוא המשקה הנפוץ ביותר בעולם למעט מים[1][2].

חלב :

חלב הוא תחליב (אמולסיה) של שמן ומים, ובהם תערובת של חלבונים, סוכרים, ויטמינים ומינרלים. הכמות היחסית של כל מרכיב משתנה בחלב של יונקים שונים בהתאם לצורכי הצאצא. חלב אדם הוא רזה יחסית ועשיר בלקטוז, שהוא הסוכר העיקרי בחלב. לעומת זאת, חלב פרה מתאפיין ברמה נמוכה יותר של סוכרים, מכיל כ-3.5% שומן ורמה גבוהה של חלבונים, כדי לאפשר לוולד לגדול במהירות ולהכפיל את משקלו במהלך 50 הימים הראשונים שלאחר הלידה.

בישראל חלב פרה זמין לצרכנים בכמויות שונות של שומן: 5%, 3%, 1% ו-0%. בחלב המשווק לצרכנים (חלב פרה בעל 3% שומן 100 מ"ל) יש 58 קלוריות, 9 מיליגרם כולסטרול, 4.6 גרם פחמימות, 3.2 גרם חלבון ו-3 גרם שומן. חלב פרה מכיל כ-3.5% שומן, 8.5% מוצקי חלב ו-88% מים. רוב החלבון בחלב פרה (80%) הוא קזאין.

חלב טרי שנשאר באוויר הפתוח מחמיץ כעבור זמן מה, ומתפרק באופן טבעי למרכיב מוצק שנקרא גבן ומשמש לייצור גבינה, ומרכיב נוזלי שנקרא מי גבינה. ההחמצה נגרמת בשל תהליך תסיסה: חיידקי חומצת חלב הופכים את הלקטוז שבחלב לחומצת חלב, המורידה את ה-pH שלו ובכך גורמת לדנטורציה של החלבונים. כתוצאה מכך מאבדים החלבונים הדנטורטיביים את מסיסותם במים, מתגבשים ושוקעים. תעשיית החלב מנצלת תהליך זה כדי לייצר מוצרי חלב שונים. לדוגמה, בתהליך יצור הגבינה מופרד הגבן ממי הגבינה בעזרת מחמצת חלב (תרבית של חיידקי חומצת חלב) ואנזים הקרוי רנין.

גם חלב מפוסטר יחמיץ אם לא יישמר בקירור, ועל כן יש לשמור אותו בטמפרטורה שבין 1° ל-4°. ניתן להפוך חלב לחלב עמיד שאינו מחמיץ, באמצעות טיפול בטמפרטורות גבוהות מאוד (UHT). חלב שעבר טיפול כזה - חלב עמיד - יכול להיות מאוחסן במשך מספר חודשים ללא קירור עד פתיחתו.

תכנון הניסוי

1.תכנון ניסוי:

אקח חצי כפית, 125 מיליליטר, כל פעם תשפוך אליה משקה אחרת, חלב, תה ומים, ותוסיף לזה כפית, 15 מיליליטר אבקת הסודה לשתייה, אחרי 15 דקות שתמדודנה תבדוק מה קרה למשקה ולסודה.2.בקרת ניסוי: כמות אבקת סודה לשתייה זהה, וכמות נוזלים זהה.3.רשימת כלים וחומרים:

1.תכנון ניסוי:

אקח חצי כפית, 125 מיליליטר, כל פעם תשפוך אליה משקה אחרת, תה FUZE, פטל ויטמינצ'יק ומים, ותוסיף לזה כפית, 15 מיליליטר אבקת הסודה לשתייה, אחרי 15 דקות שתמדודנה תבדוק מה קורה למשקה ולסודה.2.בקרת ניסוי: כמות אבקת סודה לשתייה זהה, וכמות נוזלים זהה.3.רשימת כלים וחומרים:

א. כוסות

ב.מים, חלב ותה.

ג. טיימר

ד. סודה לשתייה אבקת
ה. מים
ו. חצי כפית 125 מיליליטר

ז. כפית 15 מיליליטר

תוצאות

כאשר הוספתי סודה לכוס התה הנוזל בכוס הפך לעכור .

כאשר הוספתי סודה לכוס מי ברז , גבישי הסודה שקעו לקרקעית הכוס ולא נמסו .

וכאשר הוספתי סודה לכוס חלב קר הסודה שקעה לקרקעית ולא קרה דבר .

Big image

מסקנות

מסקנתי היא שסודה לשתייה אינו מגיב לנוזל קר אלא רק לנוזל חם כגון תה.

המלצות


לבדוק גם עם חומרים נוספים וחומרים בטמפ 'שונה.

ביביליוגרפיה

  • 1. ויקיפדיה
  • 2. אנציקלופדיה .
  • 3.מכון דוידסון לחינוך מדעי .
  • 4. אמא.