מוזיקה ומתמטיקה הולכים יד ביד

למידה בשיתוף פעולה המשלבת מוזיקה, נגינה ולימוד שברים

רקע


עיסוק בנגינה מזמן שימוש ותרגול במקצבים שהם אחד מעמודי התווך בעולם המוזיקלי ומתחבר באופן טבעי לנושא נלמד: שבר וחלקיו. האחד תומך וממנף את השני, הבנת השברים מחדדת את הדיוק בנגינה וההפך.

לאחר שאלו נרכשו בשיעורי נגינה פרטנית עם מורי נגינה, תוך כדי שימת דגש בקונטקסט של שירים ויצירות מוזיקליים אמור לחזק את ההבנה והטמיעו אצל לומד. למידה זו הופכת למשמעותית יותר וחלק מעולמם. שילוב נגינה, תנועה, האזנה, לימוד מתמטיקה ושיתוף פעולה עם האחר מביא לשילוב מיטבים ועונה על שלושה מאפייני בית הספר ושאיפה למא"ה (מוסיקה, האקלים והישגים).


בפרויקט זה יציג את שיתוף פעולה האינטר דיסיפלינרי של מוסיקה, נגינה ומתמטיקה.

המשימה


בכיתה ד', הילדים לומדים במתמטיקה את משמעות השבר הפשוט, חיבור שברים בעלי מכנים משותפים ושברים הגדולים משלם. בנוסף לכך ממחישים זאת על-ידי ציור חשבוני ומוצאים את הקשר לשיעורי הנגינה.

הילדים קיבלו מטלה לחבר באופן עצמאי תבנית מקצב הבנויה לפחות מ-4 תיבות (תיבה = השלם המתמטי), כאשר לכל תיבה יש את הערכים הריתמיים השונים (שלם, חצי, רבע…) היוצרים ביחד את השלם. הילדים כותבים טיוטה ראשונית ובה מציגים את הסימון הגרפי המוזיקלי ואת הרישום המספרי בהלימה לכל מקצב. לאחר מכן התלמידים ממשיכים את התהליך עם המורים לנגינה ומגיעים לתוצר סופי. הילדים מציגים את תהליך הכתיבה באמצעות אפליקציית stop motion ומצלמים עצמם מנגנים את היצירה המקורית שכתבו. במקביל מתקיים באופן שוטף שיח מתמטי בכיתה על החוקים המתמטיים והפעולות החשבוניות הבאות לידי ביטוי בתהליך הכתיבה, לדוגמה: שימוש בחוק החילוף, חיבור שברים בעלי מכנים שווים ושונים. במשך כל הזמן נשמרת עבודת הצוות, הן ברמת התלמידים והן ברמת המורים, נשמר השיח הלימודי בין כל המעורבים על מנת ליצור שפה אחידה.

שיתוף הלומד נותן הרגשת ביטחון וביטוי עצמי המוביל ליכולת הערכה עצמית של הלומד וחברי קבוצתו.

מהנלמד בשעורי מוזיקה

הצגת השלם בשיתוף פעולה

שיעור מתמטיקה משותף עם מוזיקה

ד1 שברים ומוזיקה

דוגמאות לתוצרי התלמידים בסוף התהליך

Big image
עבודה במוסיקה ובחשבון 1
Big image
VID 20160403 WA0004

תודה לכל השותפים בתהליך: תלמידי שכבה ד' ומורי הנגינה מאיתנו בהערכה : חן, סימה ושרית