מסעות הצלב

מגישות: יובל לבנור ובר שכמונדס

אז איך הכל התחיל...?

שבטים תורכיים סלג'וקיים ממרכז אסיה, אשר כבשו את פרס, סוריה, מצריים וארץ ישראל, ואשר היו מוסלמים באמונתם, הקשו על עולי רגל נוצרים לפקוד את המקומות הקדושים להם בעיר, ובנוסף, איימו לכבוש את קונסטנטינופול, בירת ביזנטיון הנוצרית. קיסר ביזנטיון פנה אל האפיפיור וביקש ממנו לקרוא למאמינים הנוצרים במטרה להגן על הבירה. בשנת 1095, בוועידת הכנסייה שהתקיימה בעיר קלרמון שבצרפת, נענה האפיפיור לבקשתו של הקיסר ואכן שלח מאמינים שיגנו על קונסטנטינופול. מקרה זה הוביל לקריאת האפיפיור.


נצרות?

לא תאמינו אבל המניע למסעות הצלב הוא זה ולא אחר- האמונה הדתית בנצרות. כיבוש והגנה על אתרים קדושים לנצרות באזור ארץ ישראל ובירת ביזנטיון קונסטנטינופול, אתרים אשר קשורים ונוגעים לחייו ומותו של ישו, הם אלו אשר גרמו למאמינים לצאת למסעות הצלב, המסעות בשם הצלב!

כמו שאמרנו, המניע הגלוי למסעות הצלב הינו כיבוש והגנה על האתרים הקדושים לנצרות באזור ארץ ישראל (אז קונסטנטינופול) - אתרים להם יש נגיעה לחייו ומותו של ישו (ירושלים, בית לחם, נצרת וכו'). את המניע הגלוי למסעות אנו יכולים לראות כבר בשמם - "מסעות הצלב" - מסעות בשם הצלב, בשם הדת. כמו כן, המניע הנ"ל עולה גם בקריאתו של האפיפיור אורבן השני לצאת למסע הצלב הראשון בשנת 1095 - "הידיעות הקודרות שהגיעו מירושלים ומקונסטנטינופול מספרות כי גזע זר וארור [ ... ] הגיח מפרס ופלש לארצות הנוצרים האלה ונתן אותן לחמס, לאש ולחרב... ...את הכנסיות השמידו או הפכו למסגדים... ...זכרו במיוחד את הקבר הקדוש של אדוננו ומושיענו ( ישוע ) הנמצא עתה בידי עמים טמאים ואת המקומות הקדושים האחרים המחוללים בטומאתם.... ...ירושלים ] שבויה עתה בידי האויב ונטמאה בידי אלה שאינם יודעים את האל (המוסלמים).... ...היא נכספת ( שואפת ומקווה ) לשחרור ואינה חדלה מבקשכם להיחלץ לעזרתה."האפיפיור ניסה לשכנע את המאמינים לצאת למסע בכך שסיפר להם על השמעות הנוראיות שהגיעו מצד המוסלמים שכובשים את המקומות הקדושים לנוצרים בישראל, ולכן, לפי האמונה הדתית, חובה לצאת ולהילחם נגדם במטרה להחזיר את אותם השטחים.

מדוע המאמינים הסכימו?

תתפלאו אבל השמועות היו אכזריות כל כך כך שהיו חייבים לצאת ולהילחם למען דתם ולמען השטחים הקדושים שנכבשו. עוד דברים שגרמו לצלבנים לצאת למסעות הצלב אל המזרח היה גם חיפוש אחר סחורות מהמזרח, ותמורה לזכות בגמול רוחני כתודה להחזרת השטחים הקדושים.אפשר לראות זאת בבירור :


בגורמים שדחפו צלבנים מאירופה:

א. גידול האוכלוסיה באירופה גרם להגירה בתוכה וממנה.

ב. חיפוש אחר מקורות מחייה חדשים.

ג. חיפוש אחר שווקים חדשים.


ובגורמים שמשכו צלבנים למזרח:

א. חיפוש אחר סחורות מהמזרח.

ב. אמונה דתית עמוקה.

ג. רצון להציל את המקומות הקדושים.

ד. תקווה לזכות בגמול רוחני.

החשיבות של מסע הצלב

  1. רצון להציל את המקומות הקדושים (+ אמונה דתית עמוקה) וחיפוש אחר מקורות מחייה חדשים. לדעתנו, שני הגורמים האלה יחד במקום הראשון בחשיבותם, מכיוון שתלוי על איזה מהמקרים אנחנו מדברים - מסע צלב של אבירים הרוצים להציל את המקומות הקדושים. להבנתנו, אבירים אלו לא היו יוצאים לחרף את נפשם בשביל אותם אתרים ללא אמונה דתית עמוקה ; מקרה שני הוא מסע של איכרים עניים המחפשים בעל כורחם מקורות מחייה חדשים.

  2. גידול האוכלוסיה באירופה גרם להגירה בתוכה וממנה - הגידול באוכלוסיה הביא ליותר מדי אנשים באירופה, מה שגרם לחוסר במזון ומשאבים ולכן אנשים רבים רצו להגר מאירופה למקומות אחרים.

  3. מתוך הגורם השני נגזרים הגורמים הבאים - חיפוש אחר שווקים חדשים וחיפוש אחר סחורות מהמזרח. בגלל המחסור במשאבים, אנשים רבים רצו למצוא שווקים חדשים למכור את מרכולתם ולקנות בהם. כמו כן, אנשים רצו למצוא סחורות חדשות ולמכור אותן לתושבי אירופה, אולי במחשבה שאם ימכרו דבר חדש שהתושבים לא ראו עד היום יהיה לו ביקוש רב.

  4. תקווה לזכות בגמול רוחני - לדעתנו מדובר בגורם חשוב וכנראה שהשפיע רבות על אבירים שיצאו למסע, בטח אם אנשי כמורה ובראשם האפיפיור הבטיחו זאת לאבירים, ברם לדעתנו הוא פחות חשוב מהרצון והנחישות קודם כל להציל את המקומות הקדושים.

למה דווקא צלבנים???

הצלבנים נקראו "צלבנים" מהסיבה שעל מדיהם ושריונם, תפרו/ענדו את סימן צלב אשר סימל את יצאיתם למסעות הצלב למען ישו ובגלל אמונתם הדתית.
Big image

קשה? תלוי מאיזה צד תסתכלו…

האבירים יצאו למסע מאורגנים, בקבוצות גדולות, למטרה מאד ספציפית וממוקדת – להגיע לאזור ירושלים ולהגן על האתרים הקדושים לנצרות. לכן, הם היו חזקים, מאורגנים ומצוידים היטב (הן מבחינת נשק ושריון והן מבחינת מספיק צידה לדרך). בנוסף היו מנוסים, ידעו לנווט ולהתמצות בדרכים, וגם אם במקרה לא, הרשו לעצמם לשכור מורה דרך.

לעומתם, האיכרים יצאו למסע לרוב באופן לא מאורגן, מתוך הכרח - כוונה למצוא חיים טובים יותר. הם היו עניים וחלשים, ולכן נתקלו בקשיים רבים במהלך המסע – האוכל אזל, הרבה אנשים מתו בדרך ואלה שנשארו בחיים עסקו לרוב בשוד, לא ידעו את דרכיהם ללא מפה...בפני הצלבנים עמדו קשיים רבים בבואם לכבוש את ירושלים. ראשית, הצלבנים הטילו מצור על ירושלים, כאשר לא הייתה בסביבתם שום עיר בשליטתם. דבר זה הוביל לכך שלא הייתה להם אפשרות לקבל אספקה וסיוע במהלך המצור. שנית, ירושלים הייתה עיר מבוצרת היטב, מוקפת חומות גבוהות ומגדלי שמירה, כמו גם גיאיות המקשים גישה של תוקפים. בנוסף, המוסלמים היו מאורגנים היטב בין החומות, נהנו מאספקת מים סדירה הודות למערכת אספקת המים הרומית העתיקה ובורות מים חצובים. זאת, לעומת הצלבנים, שכנראה סבלו ממחסור במים ומזון. כמו כן, יחסי הכוחות היו לטובת המוסלמים.

הצלבנים נלחמו במוסלמים בעזרת אמצעי לחימה רגילים (למשל חרבות, קשתות וכו') וללא אמצעים ארטילריים או נשק כבד המותאם ללוחמת מצור (דוגמת תותחים), כי הם האמינו שיוכלו לכבוש את העיר באמצעות כוח האמונה והפחדת התושבים. כמו כן, לא היו ברשותם סולמות לטיפוס על החומות והיה מחסור בעצים מסביב לירושלים. על כן, הובאו עצים ממרחקים גדולים והם שימשו לבניית סולמות, קטפולטות (כלי הנועד למלחמה כנגד מקומות מבוצרים, זורק סלעים לכיוון החומות לשם שבירתם) ומגדלי מצור. בתמונה ניתן לזהות קטפולטה אשר שימשה להטלת מצור על העיר.

"הדובדבן שבקצפת"

כנסיית הקבר בירושלים, המקום הקדוש ביותר לנוצרים, גם כיום וגם לצלבנים בתקופת מסעות הצלב, מכיוון ששם נמצאת גבעת הגולגולתא שעליה ישו נצלב, את האבן שעליה משחו את גופו בשמן, את קברו ועוד המון סמלים אשר חשובים לדת הנוצרית. הצלבנים יצאו למסעות הצלב במטרה דתית בין ביתר, בשביל להציל את כנסיית הקבר מיידי המוסלמים.

תמיד תוכלו למצוא אותנו

תמיד תוכלו למצוא אותנו... ;)

או לפחות לנסות...