הטרדה תוך ניצול המרות של המטריד

מהי התופעה ?

בשנים האחרונות לצערנו הרב אנו שומעים על עלייה במקריי ההטרדה במקומות העבודה , במקומות הציבוריים ,במשטרה , בצה"ל ובכלל וכל זאת תוך שימוש במרות ובסמכות על מנת לבצע את ההטרדה/הפגיעה המינית . עלייה זו קורות לא רק במדינת ישראל אלא בעולם כולו .

הפגיעות הללו קורות לא רק לנשים אלא גם לגברים,נערות,נערים וילדים כאחד, והן גורמות לפגיעות נפשיות חמורות ואף פגיעות פיזיות במקרים קיצוניים.

תופעה זו מפירה זכויות אדם רבים אם באופן עקיף ואם באופן ישיר.(עבירה על הזכות לחיים וביטחון,חירות האדם,חופש הבחירה,הזכות לפרטיות ועוד...)

מדוע בחרתי דווקא בתפועה זו ?

בחרתי בתופעה זו מכיוון שבזמן האחרון אנו שומעים בעיקר בכלי התקשורת על עלייה חדה במספר ההטרדות במקומות העבודה ובמקומות ציבוריים . בנוסף לכך אנו שומעים כי הטרדות אלו נעשות על ידי נציגי ציבור ואנשים אחרים אשר אמורים להוות דוגמא ולייצג אותנו בכבוד . ולכן אני חושב שצריך להציף את הבעיה הזו ולטפל בענישתה כראוי.
חדשות 2 - רשת - צה"ל מציג: סרט פרובוקטיבי נגד הטרדות מיניות
על מנת שנוכל להבין קודם כל את התופעה החלטתי להוסיף הסברים מהי התופעה על פי החוק מן האתר לתמיכה בנפגעי ההטרדה המינית .

אז מהי פגיעה מינית?

תקיפה מינית היא כל התנהגות ו/או מעשה מיני הנכפה על אישה, גבר או ילד ללא הסכמתם. תקיפה מינית כוללת פגיעה באישה, בילד ובגבר על ידי גבר, אישה או ילד.

תקיפה מינית היא אקט של אלימות אשר נוקט התוקף כלפי מי שנתפס בעיניו כחלש ממנו. היא אינה דחף מיני בלתי נשלט, אלא פשע שנעשה במודע, במטרה לשלוט בקורבן ולהשפילו.

מרבית קרבנות האלימות המינית הן נשים – עובדה המשקפת את מקומן החברתי אשר גם כיום, במאה ה-21, נתפס כנחות לגברים. אלימות מינית היא אמצעי נוסף לדיכוי נשים בחברה פטריארכאלית.

אלימות מינית היא תופעה חברתית הקיימת בכל חברה שמקבלת התנהגות אגרסיבית וחוסר שיווין בין המינים, וישראל ביניהן. בכל שנה, אלפי נשים פונות למרכזי סיוע לנפגעות תקיפה מינית לעזרה לאחר תקיפה, והסטטיסטיקה מראה שאחת מכל שלוש נשים תעבור פגיעה מינית במהלך חייה.

סוגי תקיפה מינית

 • תקיפה מינית – מונח כולל לכל עבירות המין. כל פעולה או אמירה שהקשרה מיני הנעשית ללא הסכמה חופשית של שני הצדדים.
 • אונס – החדרת אבר מאברי הגוף או חפץ לאבר המין של אישה ללא הסכמתה.
 • מעשה סדום - החדרת אבר מאברי הגוף או חפץ לפי הטבעת של אדם או החדרת אבר מין לפיו של אדם ללא הסכמתו.
 • ניסיון אונס – ניסיון החדרת אבר מאברי הגוף או חפץ לאבר המין של אישה ללא הסכמתה.
 • אונס קבוצתי – אונס המבוצע בידי יותר מתוקף אחד.
 • אונס מתמשך – אונס חוזר ונשנה על פני תקופת זמן.
 • גילוי עריות – התעללות או תקיפה מינית על ידי בן משפחה.

להגדרות המשפטיות המלאות לסוגי התקיפה המינית המצויים בחוק, ראו את חוק העונשין, תשל"ז-1977.

סוגי הטרדה מינית

 • סחיטה באיומים כאשר המעשה שהאדם נדרש לעשותו הוא בעל אופי מיני.
 • מעשה מגונה, קרי כל מעשה שנעשה לשם ביזוי, גירוי או סיפוק מיניים.
 • הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, המופנות לאדם אשר הראה למטריד כי אינו מעוניין בהצעות האמורות.
 • התייחסויות חוזרות המופנות לאדם המתמקדות במיניותו כאשר אותו אדם הראה למטריד כי הוא אינו מעוניין בהתייחסויות האמורות.
 • התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או מיניותו, לרבות נטייתו המינית.
 • פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אדם המתמקד במיניותו בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזותו ולא ניתנה הסכמתו לפרסום.
 • הצעות או התייחסויות בעלות אופי מיני שאינן דורשות כי המוטרד יראה שהוא אינו מעוניין בהן וזאת בנסיבות של ניצול יחסי עבודה, תלות ומרות אחרים.

הטרדה מינית במקום העבודה

בכל מקום עבודה המונה יותר מעשרה עובדים, חובה על המעסיק על פי חוק למנות אחראית למניעת הטרדה מינית. אם עברת הטרדה מינית בעבודה או התנכלות על רקע הטרדה מינית, באפשרותך לפנות לאחראית ולהגיש תלונה, אשר תטופל בכלים משמעתיים במסגרת התקנון למניעת הטרדה מינית שבמקום העבודה.

ניתן, במקום או בנוסף, להגיש תלונה במשטרה ו/או להגיש תביעה אזרחית בבית דין לענייני עבודה.

החוק למניעת הטרדה מינית

ניתוח כתבות הקשורות לתופעה

דעתי בנוגע לתופעה

לפי דעתי , תופעה זו של ניצול הסמכות והטרדה מינית תוך כדי, היא תופעה שאנו לא אמורים לעבור איתה על סדר היום ! לא ייתכן כי אנו שומעים מקרים רבים בכל שבוע , על חברי כנסת , ניצבים במשטרה , מורים הורים ונערים אשר עושים זאת . אני חושב שאם אנו רואים כי תופעה זו חוזרת שוב ושוב אפילו מנבחרי הציבור שהם אנשים שאנחנו בחרנו אשר אמורים להוות לנו ולחברה דוגמא ולשמור על החוק ועד לאנשים הפשוטים ביותר , כנראה שקיימת בעיה , הן בענישה של פגיעה זו והן בהסברה של זכויות האדם הבסיסיות של כל אחד ואחד מאיתנו ! אני מאמין שבעזרת המקרים שלהלן אפשר להבין באמת עד כמה בעיה זו חמורה וחוזרת על עצמה . בנוסף תופעה זו עוברת על מספר זכויות אדם בסיסיות , ולכן חשוב לטפל בה ביסודיות .

הפתרונות שאני מציע:

חקיקה

פתרון אחד אשר עימו ניתן להפחית את התופעה הוא חקיקת חוקית !

ראשית , צריך לחוקק חוקים חדשים בנוסף לחוקים הקיימים אשר מחמירים את העונש על כל פגיעה מינית שהיא , מצד אחד ועל פגיעה מינית תוך ניצול הסמכות מצד שני !

החוקים כיום אינם נוקשים מספיק ולכן אנו רואים חזרה על התופעה ואף התגברותה.

חוקים אלו יהיו חוקים בסיסים כמו כל חוק בסיסי אחר , והם ידברו על כל סוגי התקיפה והפגיעה המינית , בנוסף בחוקים אלו יהיה סעיף אשר מדבר על פגיעה מינית במקומם העבודה ובמקומות ציבוריים בכלל חוקים אלו יחוקקו במטרה להבהיר שמעשיים אלו הינם אסורים לחלוטין ולא מקובלים בחברה הישראלית ובכלל !

יתר על כן חוקים אלו יחמירו את העונש הניתן על העובר על החוקים האלה , ובכך יבהירו כי עברה על החוק אינה מוקבלת וכל העובר עליו יצפה לעונש חמור מאוד .

היתרון בפתרון זה הוא שהוא נעשה בצורה דמוקרטית ושוויונית לכל אזרחי מדינת ישראל ללא יוצא מן הכלל .

החיסרון בכך הוא שיהיה קשה מאוד לאכוף בצורה המיטבית ביותר .

חינוך

אחד הפתרונות הטובים ביותר והיעילים ביותר כיום הינו החינוך !

מחקרים מוכיחים כי חינוך מגיל צעיר של דור לערכים ולצורת התנהגות מסויימת משפיעה על כולם מהמשפחות שלהן ועד לדור העתיד וחינוכו .

לפי דעתי גם כאן , החינוך יכול לעזור להפחית את התופעה , ואם לא להפסיקה. בדרכים הנ"ל:

יש להכניס תוכניות חינוך מיוחדות כבר בגילאים הצעירים (גילאי גן) אשר יסבירו לילד כי לכל אחד יש זכויות אשר אסור להפר וכי יש במדינתו חוקים אשר עליהם אסור לעבור ולהעביר פעיליות בנושא הזכות לפרטיות הגוף . בנוסף לפי דעתי יש להעביר את הלמידה על זכויות האדם כבר לגיל של בית הספר היסודי . בגילאים היותר גדולים ( חטיבה/תיכון) יש להמשיך את תהליך ההסברה וללמד באופן יסודי את החוקים בנוגע לתופעה הזו בפרט ולחוקים בכלל וגם את הענישה בנוגע לעבירה על החוקים ועל זכויות האדם .

היתרון העיקרי בפתרון זה הוא שהוא מוכח ופועל כבר שנים בהמון תחומים אחרים , פתרון זה יגדל דור שלם המודע יותר לתופעות הללו ולזכויות המגיעות לכל אדם באשר הוא בנוסף לכך הפתרון יעבוד על הדור הצעיר ובכך הדור הצעיר יעביר את המסר לדור בוגר יותר וכך כל החברה תושפע .

החיסרון הוא שאנו לא שולטים על דרך החינוך של ההורים בבית אלא רק על דרך החינוך בבית הספר .

סקר קצר הקשור לתופעה

על מנת להעלות את המודעות נגד התופעה , לממש את הפתרונות אשר הצעתי ולהוריד את מספר המקרים של ההטרדות המיניות ופגיעה בזכויות האדם החלטתי להכין סקר ולבסוף לפרסם את תוצאותיו , בעזרת תוצאות הסקר יהיה ניתן להבין את מימדי התופעה וללמוד לקחים וכך להתחיל ולטפל בתופעה באופן המועיל ביותר .
הורים לילדים שימו לב!

משוב לעבודה

לפי דעתי עבודה זו הייתה מאתגרת , חווייתית ויעילה ולימדה אותי דברים רבים וחשובים .

העבודה הייתה מאתגרת מכיוון שהייתי צריך לחפש המון כתבות באינטרנט והמון מידע . דרך עבודה זו למדתי המון דברם אם על החוקים בקשר לתופעה ואם בקשר לזכויות האדם . במהלך העבודה נתקלתי בהמון בעיות וקשיים עליהם התגברתי ומהם למדתי המון דברים חדשים כמו עשיית סקר , עשיית עבודה בסמור ועוד ...

אני אהבתי את הרעיון של עשיית העבודה מכיוון שבסופו של דבר למדתי הרבה דברים אשר יועילו לי גם בחיים שלי וגם בבית הספר .