חלוציות במאה ה-21 - אתנה

מאת אורי שטרנפלד עמיחי

מהו פרויקט "אתנה"?

פרויקט "אתנה" הוקם בשנת 2005 לאחר החלטת ממשלת ישראל על הקמת מועצה ציבורית לקידום נערות ונשים בספורט. החזון הוא ליצור שינוי חברתי ומגדרי בתרבות הספורט בישראל בדרך אשר תבטיח את השתתפותן המלאה של ילדות, נערות ונשים בכל תחומי הספורט ובכל הרמות.

אתנה מקדמת נשים בתחום הספורט בישראל

אחת ממטרות העל של אתנה היא לפעול לחינוך, למודעות ולהגשת מידע לעוסקות בספורט, החל מילדות צעירות וכלה בספורטאיות תחרותיות.

ידע הוא כוח הכרחי כחלק משינוי תפיסתי שאתנה פועלת לקדם. לפיכך אתנה יוזמת תכניות שונות שמטרתן חשיפת ספורטאיות ומתאמנות בכל הרמות, לתכנים חשובים, מועילים, מעוררי השראה ומקדמים מקצועית.

* אתנה מציעה מדי שנה מלגות לימודיות לספורטאיות ולנשים לצורך קידומן והתפתחותן בתחום הספורט.

* אתנה הקימה את "שגרירות אתנה" שאותה מפעילות ספורטאיות עילית, או ספורטאיות בכירות בהווה או בעבר, בענפי ספורט שונים המשמשות כנציגות של הפרויקט הלאומי "אתנה" ושל ספורט הנשים בישראל.

ועוד פרויקטים נוספים לקידום הנשים בתחום הספורט בישראל.

מדוע "פרויקט אתנה" עונה על ההגדרה חלוציות במאה ה21?

חלוציות היא מעשה ראשוני של אדם או קבוצה. לדעתי, "פרויקט אתנה" עונה על ההגדרה "חלוציות במאה ה21", מכיוון שזהו הפרויקט הראשוני היחיד בישראל שמקדם את הנשים בתחום הספורט. גם לפני ייסוד פרויקט אתנה נשים בישראל עסקו בספורט, אולם לאחר שממשלת ישראל החליטה על הקמת הפרויקט העיסוק של נשים בספורט הפך להיות מקצועי יותר ובעצם ייצר שוויון בתחום הספורט בין גברים ונשים.

מבחינתי אין ספק שזהו פרויקט נחוץ וחשוב לקידום הנשים והפמיניזם בישראל מפני שיכולתן של הנשים לא שונה כלל משל הגברים ואפילו לעתים גוברת עליה, חשוב מאוד שגם הבנות יתנסו בנושא, מכיוון שגם הנשים יכולות לתרום רבות לתחום הספורט הישראלי. נושא זה נותן לי גם המון השראה וביטחון לנסות לקדם נושא זה בקרב הסביבה ואפילו אצלי, מכיוון שבעבר חששתי מאוד להתנסות בפעילויות ספורט וכיום אני מגיעה עם יותר ניסיון וביטחון לחוגים ושיעורים הכוללים פעילויות בספורט. פרויקט אתנה חלוצי בכך שהוא למעשה סולל את דרכן של ספורטאיות צעירות בישראל לפעול באופן מקצועי בתחום שעד לעבר הלא רחוק היה נחלתו של הגברים.

קליפ אתנה- הבנות לנצחון -ערוץ הילדים

המיצג שלי

בחרתי להציג את העבודה שלי בעזרת משפט שמתאר את התפתחות החלוציות מאז קום המדינה.

המשפט שבחרתי הוא: "החלוצים מפעם יהיו מרוצים, כי החלוצים בימינו נשארו חרוצים".

נהוג לומר "שהולך ופוחת הדור" ודווקא בגלל משפט זה רציתי לתאר איך הדור שלנו שומר על ייחודו

וממשיך את החלוציות הישנה בגאווה. המשפט שבחרתי מתאר את החלוציות המתפתחת בימינו שממשיכה את החלוציות מימי קום המדינה.

בנוסף החלטתי לצייר ציורים שמזוהים בתור הפנים של ארץ ישראל.

Big image