מלחמת המפרץ הראשונה

מגישה :רוני אהרון

הסיבות למלחמת המפרץ

באוגוסט 1990 פלשו צבאות עיראק לכווית השכנה וכבשו אותה בסערה. העולם כולו מחה בתוקף נגד מעשיו של סדאם חוסיין, נשיא עיראק.

העירקים טוענים שמאז ימי האימפריה העות'מאנית כוויית היא למעשה מחוז דרומי של מדינתם. אולם, זו לא הייתה הסיבה היחידה לכיבושה של כוויית. כוויית הייתה מטרה נוחה להתקפה. היא הייתה מדינה ללא כוח צבאי שיכול להגן עליה ועל אוצר הטבע החשוב שבשטחה - הנפט. עם כיבוש כוויית החזיק סדאם חוסיין ב-20% מאוצרות הנפט של העולם. ועם לא די בכך - עם השתלטותה על כוויית, איימה עיראק גם על ערב הסעודית ועל 20% נוספים של הנפט העולמי שנמצא בשטח סעודי.

מהלך המלחמה

למלחמה היו כמה תקיפות :

אווירית : בבוקר ה-17 בינואר 1991, החל מבצע סופה במדבר, במתקפה אווירית על עיראק. השלב הראשון של המתקפה היה השמדת חיל האוויר העיראקי . השלב השני של המתקפה היה השמדת מתקני פיקוד ותקשורת צבאיים. השלב השלישי של המתקפה, והגדול בה, כלל מטרות בכל רחבי עיראק וכווית, בעיקר טילי סקאד ומשגריהם, מתקני תעשיות נשק והכוח הימי של עיראק. קרוב לשליש מהכוח האווירי בשלב זה הוקדש לתקיפת הסקאדים, מטרה קשה בשל הקושי באיתור הסקאדים שהיו מותקנים, בין היתר, על משאיות. עיראק שיגרה טילי סקאד לעבר ישראל וגם אל עבר ערב הסעודית לאחר תחילת המערכה הקרקעית, במתקפה זו גרם טיל אחד למותם של 28 חיילים אמריקניים. המעצמות היו נגד סדאם חוסיין מכיוון שברשותו היתה כמות אדירה של נפט( 20 % נפט מאוצרות הנפט שבעולם ).

שחרור כווית :ב-23 בפברואר 1991 בוצעו תקיפות רבות על ידי כוחות אווירים וימיים כפעולת הסחה שתגרום לכוחות העיראקיים להאמין שמתקפת הקואליציה העיקרית תהיה במרכז כווית. הכוחות האמריקניים פלשו אל העיר וכבשו בתוך שעות מעטות את התעלות והמכשולים העיראקיים שמוקמו בעיר והיו מתוכננים היטב, אך ללא הגנה מספקת. אחר הפלישה האמריקנית הראשונית אל כווית, תקפו כוחות כווויתים גדולים את כווית סיטי ושחררו אותה לאחר שהתגברו על התנגדות עיראקית קלה, במחיר של הרוג אחד ופגיעה אחת בכלי טיס. מרבית הכוחות העיראקיים העדיפו להיכנע על-פני לחימה.

תוצאות

החלטות האו"ם נגד עיראק כללו:

לקבל פקחים לתחומה שיאתרו את הנשק להשמדה המונית ויפקחו על השמדתו.

הטלת סנקציות מסחריות על המדינה.

הכרזה על אזורים בצפון עיראק ובדרומה כעל אזורים אסורים לתעופה עיראקית.


( סנקציה -פעולה נגד גורם מזיק או מפריע; עונש. "אטיל סנקציה של ריתוק על כל מי שיפריע בשיעור.")

השלכות לטווח הקצר

הממשלה העיראקית הודיעה עוד טרם הפלישה אל מדינתה כי במקרה של מלחמה היא תתקוף את ישראל. בגלל חשש כבד מטילים כימיים חילקה הממשלה לתושבים מסיכות אב"כ, וכולם הכינו חדרים אטומים ביריעות ניילון וסרטי הדבקה, ואגרו מצרכים בסיסיים, כמו קופסאות שימורים ובקבוקי מים. גם היריעות וגם מצרכי המזון נעלמו במהרה מהמדפים. עם האזעקה והקריאה ברדיו ובטלוויזיה "נחש צפע" נכנסו התושבים לחדרים אטומים וחבשו את מסיכות האב"כ. תינוקות הוכנסו ל"שמרטפים", מעין אוהלי ניילון אטומים. בתי הספר וגני הילדים הושבתו מלימודים.

מלחמת המפרץ השנייה

מלחמת המפרץ השנייה החלה מה-20 במרץ 2003, כדי להפיל את משטרו של סדאם חוסיין. בכמה מובנים, היה זה המשכה של מלחמת המפרץ שהתרחשה ב-1991. עיקר הלחימה נמשך שלושה שבועות, במהלכה נכבשה עיראק והופל משטרו של חוסיין, שנתפס מאוחר יותר, הועמד לדין והוצא להורג ב-2006. לאחר המלחמה נותרו כוחות הקואליציה בעיראק ונאבקו בכוחות גרילה מקומיים, במאבק שנמשך עד 15 בדצמבר 2011 וזאת במטרה לכונן משטר שינהל את המדינה, עת הכריזה ארצות הברית רשמית על סיום מעורבותה הצבאית בעיראק. בתשע שנות לחימה אלה, נמנו כ-4,800 הרוגים לכוחות הקואליציה, רובם אמריקאים, ולמעלה מ-100,000 הרוגים עיראקים.


(גרילה –שיטת לחימה שהייתה נהוגה בכל אורך ההיסטוריה .)

סדאם חוסיין

סדאם חוסיין עבד אל-מג'יד א-תכריתי

תאריך לידה: 28 באפריל 1937

מקום לידה: אל-אווג'ה, סמוך לתיכרית

תאריך פטירה: 30 בדצמבר 2006 (בן 69)

סדאם חוסיין היה הנשיא של עירק בשנת 1980-1988 . כהונתו של חוסיין כנשיא עיראק התאפיינה בשלטון סמכותי ועוצמתי אשר דיכא זכויות אדם, בעוד הוא עצמו בזבז סכומי כסף עצומים וחי חיי פאר והדר בארמונות שונים אשר בנה מכספי המדינה ברחבי עיראק. חוסיין דיכא ומנע זכויות מקבוצות אתניות ומגזרים דתיים אשר נחשבו למאיימים על השלטון וכן מכאלה אשר דרשו אוטונומיה או עצמאות. ב-1976 הוענקה לו דרגת גנרל, על אף שלא שירת כלל בצבא.ב-16 ביולי 1979 הפך לנשיא עיראק לאחר שהכריח את אל-בכר להתפטר. מראשית שלטונו חתר לצייד את ארצו בנשק לא קונבנציונלי . סדאם חוסיין השתמש בנשק כימי תוך כדי מעשי טבח . ב-5 בנובמבר 2006, לאחר משפט פומבי בבגדאד שארך כשנה, נגזר דינו של חוסיין למוות. סדאם הורשע בביצוע פשעים נגד האנושות, על חלקו בהוצאה להורג של 148 שיעים תושבי העיירה דוג'ייל בחודש יוני 1982, לאחר ניסיון התנקשות שהתרחש בעת שביקר במקום. בוקרו של 30 בדצמבר 2006, הוצא חוסיין להורג בתלייה, והוא בן 69 במותו.

יצחק רבין

יצחק רבין נולד ב – 1 למרץ 1922 ונרצח רצח פוליטי ב-4 בנובמבר 1995 . הוא התחתן עם לאה ונולדו להם שני ילדים : דליה ויובל רבין.

יצחק רבין היה : בפלמ"ח ובארגון ההגנה , הרמטכ"ל השביעי של צה"ל ומפקדו במלחמת ששת הימים, ראש הממשלה החמישי של מדינת ישראל וחתן פרס נובל לשלום לשנת 1994.

הוא גם היה ראש ממשלה במלחמת המפרץ אבל הממשלה בראשותו לא התערבה .

ערוץ 1 - אזעקה במלחמת המפרץ