חוזה ורסאי

מגישים: ליאור טפר רביד ברזילי

רקע כללי על חוזה ורסאי

חוזה ורסאי הוא הסכם השלום בין גרמניה למדינות ההסכמה (מדינות ההסכמה הוא שם כולל למדינות אשר לחמו במלחמת העולם הראשונה נגד מעצמות המרכז שהם :סרביה, בריטניה, הקיסרות הרוסית ,ממלכת איטליה וארצות הברית ) חוזה ורסאי הוא גם החוזה הראשון שנחתם במסגרת ועידת השלום בפריז לאחר מלחמת העולם הראשונה .

מדוע נכתב החוזה ?

מלחמת העולם הראשונה הסתיימה בהתמוטטות צבעית וכלכלית של גרמניה , אולם מבלי שגרמניה עצמה נכבשה . הרגמנים ביקשו הפסקת אש ביער קומפיין שבצרפת ב-11 בנובמבר 1918 ההסכם נכתב ברובו על בסיס תוכנית 14 הנקודות של ווידרו וילסון שקרא ל"שלום ללא מנצחים או מנוצחים"

מספר תמונות המספרות על חוזה ורסאי

הסעיפים המרכזיים בחוזה ורסאי

התחלה


באפריל 1919 הוזמנה המשלחת הגרמנית לפריס והוצגו לה תנאי החוזה.

הגרמנים התנגדו לתנאי החוזה, אבל המדינות המנצחות סרבו לנהל עם גרמניה משא ומתן והיא נאלצה לחתום עליו כמות שהוא. הסעיפים העיקריים של החוזה היו:

סעיפים צבאיים : - הצבא הגרמני יפורק ויעמוד בהגבלת כוחות שתוקצב לו. - הצבא הגרמני יפורק מנשקו הכבד. - הצבא הגרמני לא יחזיק חיל אוויר. - צי הצוללות של גרמניה יפורק ומספר אוניות המלחמה שלה יוגבל. - כוחות הברית יישארו בשטחים שממערב לנהר הריין לתקופה של 15 שנה,אם גרמניה תעמוד בהסכמיה במשך 15 שנה, כוחות הברית ייסוג.

הסכמים טריטוריאליים: - גרמניה תפנה את כל הקולניות שלה מעבר לים. - חבל אלזס-לורין יוחזר לצרפת. - חבל הסאר יימסר לניהול חבר הלאומים למשך 15 שנה,בתום תקופה זאת ייערך משאל עם לאן ירצו התושבים להסתפח,גרמניה או צרפת.

סעיפים כלכליים: - על גרמניה נאסר לפתח תעשיית נשק. - גרמניה תכיר באחריותה במלחמה ותשלם פיצויים למדינות המשתתפות האחרות.

המשך

לאומיות: - פולין תוקם במדינה עצמאית ותוכר כך ע"י גרמניה,בנוסף יוקם מסדרון יבשתי של פולין שיחבר אותהל לים יחצה את גרמניה ויהיה מנוהל ע"י חבר הלאומים. - הכרה בצ'כוסלובקיה כמדינה עצמאית. - גרמניה תכיר בעצמאות של אוסטריה ולא תעשה כלום שיפגע בכך,זה נעשה בכדי לאסור איחוד של גרמניה ואוסטריה כדי למנוע את הקמתו מחדש של הרייך הגרמני.

פוליטיקה ודמוקרטיה: - הדחת הקיסר והפעלת משטר דמוקרטיה. - חובה להגן על זכויות המיעוטים הלאומיים החיים בתחומה.