פלסטיק

המציג : ליאור החתיך

מה זה פלסטיק?

פלסטיק הוא שם כולל למגוון רחב מאוד של תרכובות סינתטיות או חצי-סינתטיות. מקור רוב התרכובות האלו הוא מתהליכי דחיסה או פולימריזציה. ישנם חומרים פלסטיים במגוון גדול של נקודות היתוך, חוזק וגמישות.

חומרים פלסטיים מבוססים על פולימרים, שהם שרשראות ארוכות של מולקולות המבוססות על פחמן או צורן (סיליקון). שרשראות אלו מורכבות מיחידות חוזרות הנקראות מונומרים. חומר פלסטי הוא פולימר שהוספו לו מוספים שונים כמו מייצבים, חומרי מילוי, ופיגמנטים.

בני האדם השתמשו בחומרים פלסטיים טבעיים, כמו שעווה או לכה, כבר בעת העתיקה. פולימר ממקור צמחי הנקרא תאית (צלולוזה), היה המרכיב שהעניק חוזק לחבלים בספינות עדהמאה ה-19.

גומי טבעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הזמן וההתפתחות הטכנולוגית התחילו להמציא תרכובות פלסטיות מלאכותיות. גומי טבעי הוא פולימר שמושפע מאוד משינויי הטמפרטורה - הוא הופך דביק ומסריח בחום, ושביר בקור. בשנת 1834 גילו באופן בלתי תלוי שני חוקרים, פרידריך לודרסדורף הגרמני ונתניאל הייווארד האמריקאי, שהוספת גופרית לגומי טבעי מונעת את תופעת הדביקות עם עליית החום.

הממציא האמריקאי צ'ארלס גודייר (Charles Goodyear) ערך ניסויים בגופרית ובגומי טבעי. ב-1839 הוא הניח בטעות חתיכת גומי עם גופרית על הכיריים. הגומי החדש היה בעל תכונות טובות בהרבה מאלו של הגומי הטבעי, וגודייר המשיך בניסוייו. הוא פיתח תהליך שנקרא גיפור (וולקניזציה) שבמהלכו "מבשלים" את הגומי עם הגופרית. יחסית לגומי הטבעי, הגומי המבושל היה הרבה יותר חזק וגמיש, פחות רגיש לשינויי טמפרטורה, כמעט ולא מגיב עם כימיקלים שונים ולא מעביר זרם חשמלי.

וולקניזציה ממשיכה להיות תהליך תעשייתי חשוב עד היום.

Big image
תמחזרו פלסטיק כדאי שנוכל ליצור פלסטיק חדש
ניר וגלי - אין דברים כאלה