Arvutiviirused

Eluolu

Big image

Mis on arvutiviirus?

Arvutiviirus ehk viirus on programm, mis on võimeline end iseseisvalt kopeerima ning arvutit nakatama.

Arvutiviirus on programm, mis pole orienteeritud arvuti kasutajale ja mille tegevus ei lähtu arvutikasutaja huvidest.


https://et.wikipedia.org/wiki/Arvutiviirus

Arvutiviiruste levimine

Erinevalt gripiviirusest levivad arvutiviirused igal aastaajal ja igasuguse ilmaga. Nad levivad koos failidega USB pulkadel ja CD-del, samuti arvutivõrgu kaudu e-posti teel või viirusesse nakatunud veebilehti külastades.


https://wiki.ut.ee/pages/viewpage.action?pageId

Mida teha arvutiviirustest hoidumiseks?

Ülikooli IT-osakonna hallatavatel arvutitel on vajalikut turvameetmed automaatselt kasutusel ja windows'i uuenduste ega viirustõrje pärast muretsema ei pea.


https://wiki.ut.ee/pages/viewpage.action?pageId

Mis on trooja hobune?

Nii nagu müütiline trooja hobune nägi välja nagu kingitus, kuid sisaldas Kreeka sõdureid, kes Trooja linna vallutasid, on tänapäeva trooja hobused arvutiprogrammid, mis näivad kasulikud, kuid tegelikult ohustavad teie turvalisust ja võivad teha palju hävitustööd.


https://wiki.ut.ee/pages

Nõuandeid kuidas arvuti turvalisust tõsta

 • Kontrolli, et sinu operatsioonisüsteemil oleksid peal värskeimad uuendused ehk update'id.
 • Kasuta arvutis viirustõrje tarkvara. Viirustõrjetarkvara on programm, mis kontrollib arvutis olevaid faile ja kaitseb süsteemi viirusesse nakatumise eest. Tartu Ülikoolis kasutatakse viirustõrjetarkvarana Symantec Endpoint Protection-it. Juhendi viirustõrjetarkvara installeerimise kohta leiab siit.
 • Suhtu umbusklikult failidesse, mida levitatakse Skype-s ja samuti e-posti manustesse ning seda isegi juhul, kui saatjaks on tuttav inimene. Tegemist võib olla hoopis tema arvutisse pesa teinud viirusega.
  Kui kirja sisus ei ole kenasti maakeeles öeldud, miks on kirjaga kaasas mingi fail ning et see on tõesti saatja soov, et sa selle avaksid, siis parem helista ja küsi üle.
  Ise e-kirjale faili lisades pane kindlasti kirja ka omasõnaline kirjeldus, millised failid ja miks lisasid, siis on teistel julgem tunne.
 • Kasuta personaalset tulemüüri, et kaitsta oma arvutit häkkerite ja turvaauke otsivate netiusside eest, aga samuti selleks, et takistada sinu arvuti nakatada jõudnud viirustel maailmaga side pidamist.


https://wiki.ut.ee/pages

Viirusetõrje tarkvara

Igas tänapäevases arvutis on viirustõrje kasutamine kohustuslik! See ei anna küll täielikku garantiid, et Su arvuti viirustest puutumata jääb, aga hea viirustõrje peab kinni enamiku ohtudest.

Viirustõrje programmidest soovitame kasutada:

 • Symantec Endpoint Protection - tasuline, Tartu Ülikoolil olemas litsents kõikide tööarvutite jaoks. Symantec site-litsents laieneb automaatselt ka ülikooli õppejõudude ja töötajate koduarvutitele st. iga ostetud litsentsi võib installeerida lisaks kontori arvutile ka ühele koduarvutile. Installeerimise juhendi leiab siit: link
  Litsentsid kehtivad ühe aasta ning neid tuleb igal aastal uuendada. Info struktuuriüksuse ostetud litsentside kohta saate IT-osakonnast (arvutiabi@ut.ee, 737 5500)
 • Microsoft Security Essentials - tasuta viirustõrje tarkvara, soovitame kodukasutuseks. Alla laadida saab siit: link

https://wiki.ut.ee/pages


Kuidas eemaldada arvutiviirust?

Kui arvuti on viirusest nakatunud, tuleb viirus võimalikult kiiresti eemaldada. Viiruste olemasolu kiireks kontrollimiseks saate kasutada veebipõhist kontrolli, näiteks Microsofti turbekontrolli. Turbekontroll on tasuta veebiteenus, mis aitab tuvastada ja eemaldada viiruseid, puhastada kõvaketast ja tõsta arvuti üldist jõudlust.


http://windows.microsoft.com/et-ee/windows/how-remove-computer-virus#how-remove-computer-virus=windows-7