התחביב שלי

טניס שולחן

פרטים על התחביב

התחביב שבחרתי הוא טניס שולחן

בחרתי בתחביב זה מיכיוון שטניס שולחן הוא הדבר העיקרי שאני עושה בשעות הפנאי שלי.

התחליתי לעסוק בתחביב זה ליפני שנתיים (כשהייתי בן 10).

טניס שולחן השפיע אלי בצורה משמעותית בכך שהוא עזר ותרם לכושר ולסיבולת שלי, ותחביב זה מהנה אותי במיוחד בשעות הפנאי שלי.

הטניס שולחן השפיע על העולם בכך שיש מיליוני אנשים שמשחקים ונהנים מספורט זה.

סיכום

נהנתי ביצירת העבודה" התחביב שלי" לא ביו קשיים ביצירת העבודה. ביצירת העבודה לא למדתי שום דברשלא ידעתי קודם.העבודה הייתה מהנה והלכה טוב.לסיכום פינג פונג זה התחביב האהוב עלי ואני נהנה כל פעם שאני משחק אותו.
Timo Boll vs Dimitrij Ovtcharov (Energis Masters 2015) Final

בעבר הבריאים וחזקים הקדישו את זמנם לטיפול בבני המשפחה החולים והחלשים והיו הרבה טקסים שהישתתפות הייתה לרב חובה ובזמן הפנוי הקדישו כדי לישון.


לעומת מצב העניים מצב העשירים היה הפוך לגמרי.זמנם הפנוי היה ניכר,והם סיפקו קרקע פוריה לשיפור פעילויות הפנאי.הם מימנו הופעות ועוד פעילויות פנאי שהיו בקרב עשירים היו פעילויות ספורטיביות ושעשועי מוח.


פעילויות הפנאי היו בעיקר אצל העשירים.ובעולם הקדום אף אחד לא חשב שלעניים נגיע זמן פנוי.וגם שאנשים שוחררו וחשבו שיהיו להם זמן פנאי הם היו צרכים לעבוד בעבודה מפרכת כדי לספק מזון ולאפשר חיים נורמליים למשפחות גדולות.


החשיבה שכולם זכיים לזמן פנוי הייתה כל כך קדומה "שהמצאה" כמו השבת הייתה אסורה.אחרי כמה דורות כמה עמים עדיין לא קיבלו את זה שגם אנשים מהמעמד הנמוך זכאים לזמן פנאי.העשירים מעבדים אותם שבעה ימים בעבודה מפרכת בלי הפסקה.


גם היהדות, שהנחילה לעולם את השבת, לא ראתה בה כר להתפתחות פעילויות פנאי, כפי שמקובל להתייחס אליה בעולם המודרני.


בתקופה זו הרבה מפעילויות הפנאי שלנו כיום, כמו: צפייה בתיאטרון, האזנה להרצאות או למוסיקה, היו במסגרת הכנסיה הנוצרית.


גם ילדים קטנים נאלצו לעבוד במשך שעות ארוכות. תנאי החיים היו בלתי נסבלים, והציפיה היחידה הייתה לשעות מנוחה רבות יותר.


הפועלים העייפים האלה לא חשבו כלל על פעילויות פנאי. לעומתם נהנו העשירים החדשים - בעלי המכרות, התעשיינים והסוחרים הגדולים - מרמת חיים גבוהה מאוד, שהשיגו על גבם של המוני העובדים.


בתקופת הרנסנס "נולדה" פעילות חדשה - שהיום מכנים אותה בשם "תיירות הפנאי". עד אז - בגלל דרכים לא-בטוחות, שודדי דרכים, ואמצעי תעבורה איטיים ומסורבלים - רק קומץ של אנשים אמיצי לב במיוחד העזו לצאת למסעות. קורותיהם של רבים מהם נכתבו בהיסטוריה כמופת לאומץ לב.


התקופה של המהפכה התעשייתית לוותה גם באירועים פוליטיים ובשינויים חברתיים רבי-משמעות. מלחמת השחרור האמריקאית הולידה מדינה, שלא היה בה מעמד שליט או מלך בעלי זכויות יתר מלידה. לראשונה הפך העם להיות שליט בלעדי על גורלו. המהפכה הצרפתית הייתה אף היא חלק מתהליך השחרור, ובה נטל העם את השלטון מידי המעמדות השליטים. במדינות אחרות, כגון אנגליה, הייתה עדיין מונרכיה, אך המעמד הבינוני התחזק בערים, וזכויות שהיו עד כה בידי השליטים בלבד הועברו לידי העם.


המהפכה התעשייתית, שהגדילה את כושר הייצור בעולם, נזקקה לשווקים גדולים יותר. חלקם של השווקים היו מצויים בהישג יד - אלה היו המעמדות הנמוכים שהיו הולכים ומשפרים את מצבם. אמצעיהם הכספיים גדלו, והם הצטרפו לציבור הרוכשים של מוצרי צריכה.


הגידול ההדרגתי בשכר של המוני הפועלים, הביא להרחבת מעגל נותני השירותים למיניהם. במקביל, צמצום שעות העבודה והגידול באמצעים עוררו את הביקוש לפעילויות לפנאי.


עלינו לזכור כי הקידמה הטכנולוגית והכלכלית היו כרוכים במידה רבה בהתמחות, שהיא תולדה של החיים המודרניים המורכבים. בעבר היה האומן מייצר חפץ כלשהו מתחילתו ועד סופו - החל בעיבוד חומר הגלם ועד לליטושו הסופי. כיום, כל פועל במפעל מודרני מתמחה בשלב אחד של תהליך הייצור.


ועוד מיתרונות רמת-החיים: בתינו מוגנים טוב יותר מבעבר מפגעי הטבע - מחוממים היטב בחורף, וממוזגים בקיץ; אנו יכולים לרכוש רהיטים בהוצאה קטנה; מבחר הבגדים של אדם ממוצע בן זמננו עשוי היה להיחשב כבזבוז משווע בעיני אדם ממוצע מהמאות הקודמות.


את כל ההישגים הכלכליים האלה יכול האדם הממוצע בן-זמננו להשיג בתמורה לעבודה סבירה, הנמשכת בארץ כ-40 עד 45 שעות עבודה בשבוע (באירופה שבוע העבודה הוא בן 36 עד 39 שעות).


לאדם העובד נותר אפוא זמן פנוי רב. בגלל ההתמחות הרבה, הילדים הצעירים שוב אינם נדרשים לעזור בפרנסת הבית, אנשים רבים עוסקים בעבודתם בפעילויות חדגוניות או בלתי מספקות, ולכן הפנאי עשוי להיות הזמן, שבו הם יפצו את עצמם על היעדר הסיפוק מעבודתם היומיומית.


רמת החיים הגבוהה מאפשרת פיתוח תחביבים שונים, מלאכות-יד, שבעבר נעשו רק על-ידי בעלי מלאכה, או אומנים או ביטוי לשאיפות אמנותיות של אנשים שלא מימשו את מאווייהם האמנותיים בתחום העבודה.


אולם, פנאי אינו רק תמריץ לחזרה לפעילויות יצירתיות. ישנם אנשים רבים, שאינם מסוגלים ליצור לעצמם מסגרת אישית למילוי זמנם הפנוי, מצאו בזמננו פתרון נוח שידורי הטלויזיה. דומה שלא היה מעולם מכשיר שהשפיע כה הרבה על הרגלי החיים כמו הטלויזיה.


אין ספק שמקלט הטלויזיה השפיע רבות על תרבות הפנאי. סקרים שונים שנערכו בארצות-הברית מראים, כי המבוגרים מקבוצות אוכלוסיה רחבות למדי מבלים כשש שעות ביום מול הטלויזיה. בארצות-הברית, למשל, ילדים צופים בממוצע כשמונה שעות ביום. כלומר, הצפייה המרובה בטלויזיה אינה נחלתם של מעטים שהתמכרו לה, אלא זוהי תופעה שהולכת ומתפשטת.


מכשיר הטלויזיה הפך גם למכשיר מלמד שמספק מידע של העולם, חידושים במדע, באמנות, בספרות ועונה לצרכים רוחניים ואינטלקטואליים של אנשים רבים.


במידה מסוימת מעודדת הטלויזיה פעולות פנאי אקטיביות. לדוגמה, סרט המראה מקומות מעניינים בארץ ובעולם עשוי להמריץ אנשים לנסוע למקומות אלו ולחוות את החוויות על בשרם.


דרך אחרת לבילוי הזמן הפנוי בעולם המודרני היא התיור.


אמצעי התחבורה המשופרים והמחירים הנמוכים יחסית הכרוכים בשימוש בהם, הגדילו במידה ניכרת את היקף הטיולים והסיורים, היקף שלא נודע מאז נדידת העמים הגדולה (שמטרותיה היו, כמובן, אחרות). ענף התיירות נעשה ענף מרכזי בכלכלתן של מדינות רבות, ומיליוני אנשים יוצאים בכל שנה מבתיהם, ונוסעים לראות את פלאי העולם, ששמעם הגיע לאוזניהם מספרים או מהטלויזיה.


ממני שי.