מה היה לנו

ינואר 2016

מורים יקרים,

חגגנו השבוע את טו בשבט שמסמל את סיום המחצית, את מרוץ לשיר שכבר בפתח.

הקור והסערה לא הפריעו לנו לקיים את יום המשפחה של תיכון הדרים, נפרדנו מאלה ומלכה והתפנקנו בכל מה שאירגנו ההורים החל בארוחת הערב, השי והמופע.

באיחור של יומיים התחלנו בהקמת "בוסתן הדרים" שלב ראשון נטענו בה כמעט כל סוגי עצי ההדר.

הגינה תוקם בכמה שלבים והיא שיתוף פעולה בין ביה"ס - מועצת התלמידים, הנהגת ההורים וקבוצת הרובוטיקה.

תודה ליהודה שבחר את העצים ודאג לשתילתם בעזרת תלמידי מורחב תלמוד.

בנוסף הוקמה גינה קטנה בכניסה לביה:ס יוזמה של בני ויניב ובה נשתל אתרוג.

ביום שישי האחרון חילקנו תעודות , בשיתוף הנהגת ההורים קיימנו את יום ההורה המעשיר ומגמת מוסיקה הכינה לנו "הפסקה מוזיקאלית " נעימה . תודה לאורי אפרת.

בגרויות החורף הסתיימו . הכרנו את הבחינות החדשות בנוסח 30 70 .

שכבת יב צפתה במופע ציפורלה, שמעה הרצאה על חוק ומשפט צבאי שהעביר אבא של רז נגבו עו"ד רובי נגבי.

שכבת יא צפתה בהצגה "משחקים בחצר האחורית" השתתפה בבתי מדרש,תלמידי מגמת פיזיקה יצאו לסיור למכון וייצמן וכמובן הפקת התאטרון בהובלת ארז . ארז יספר בהמשך.

ורד ושרה הובילו בתי מדרש בערב להורים, מורים ותלמידים. מי שלא היה הפסיד.

תלמידי שכבת יוד ציינו את "יום השואה הבינלאומי" בהרצאות ושיעורים בכיתה וגם כבר התחילו את תהליך בחירת המורחבים,

הפעם בפינת הלמידה המשמעותית יספר ברוך על "מבחן אחר" שהתקיים בכיתת היסטוריה מורחב.

מה לפנינו?

בחודש הקרוב יתחיל תהליך הקליטה של תלמידי שכבת ט . תלמידי חטיבת השחר יגיעו לביה"ס, יערכו בקרים וערבים פתוחים.

לשכבת יוד יערך " ערב בחירת מורחבים" . שכבת יא תצא לטיול שנתי, גם שכבת יוד ועוד פעילויות רבות של המגמות.

כמובן מרוץ לשיר שיוצא לדרכו מחר . נאחל בהצלחה לצוות ולתלמידים.מבקשת מאוד להקפיד על הניקיון בכיתות. לא להתחיל שיעור בכיתה מלוכלכת. בשבוע שעבר וגם השבוע נמשיך להיכנס לכיתות לניקוי שולחנות.


שלכם עירית

פינת הלמידה המשמעותית / מבחן אחר

חרדת מבחנים, בלקאאוט, ציון במבחן, מבחן מועד ב, מבחן תיקון, מבחן שכבתי, מבחן לא שכבתי, מבחן הבגרות... כל אלה שגורים עד מאוד בשיח בביה"ס. לוח המבחנים מגדיר בהרבה מובנים את קצב חיי בית הספר. כולנו פגשנו תלמידים שאופן למידתם מכוון מבחנים, הערכת המבחנים הופכת להיות הליבה של הערכה בבי"ס .למבחן ככלי הערכה יתרונות וחסרונות. באמצעות המבחן ניתן להעריך את הידע והמיומנות, לראות את התקדמות התלמיד ועוד. אבל האם המבחן מעודד חשיבה, האם המבחן בודק מעבר לידע ולמיומנויות הבסיסיות של המקצוע, האם יש מקום ללמידה במהלך המבחן עצמו? אילו רק כמה שאלות שניתן להעלות . לדעתי, נשאלת גם שאלה עמוקה יותר האם ההוראה שלנו ממוקדת הערכה(מבחנים ודברים אחרים) או שהיא ממוקדת למידה.רציתי לספר על מבחן שהתקיים עם חומרים פתוחים בכיתת היסטוריה מורחב יב. תלמידי המורחב נבחנו במבחן שכזה שמטרתו הייתה לעודד שאלות וניתוח חקרני של חלק ממאמר אקדמי .אחת המטרות שלי בהוראה היא לנסות ולאתגר את החשיבה של התלמיד, לבחון הבנה ויישום. תהליך בניית מבחן כזה הינו תהליך מורכב . אך, יותר מעניין ומרענן, המבחן ידרוש מתלמידים לנתח מאמר שלא נלמד, להסיק מסקנות מהתכנים שלמדו וגם לנסות ולפתור בעיות. שאלות המעודדות הבעת עמדה אישית בסוגיה ולבסס אותה על עובדות וידע . מקצוע היסטוריה המציג בפני הלומד עושר בלתי נדלה של אתגרים התפתחותיים שונים, מאפשר להביא לניתוח תכנים רלוונטיים לעודד קשר בין מקצועות ,וכך אחת השאלות שעסקה במאבק השחורים לשוויון הזכויות בארצות הברית איתגרה את התלמיד בעיסוק בסוגיה מוסרית ומשפטית שגם באזרחות מתעסקים בה: הסכנות לדמוקרטיה באי- ציות לחוק התלמיד נדרש לנתח את המקור ההיסטורי(מכתבו הידוע של קינג מבית הכלא ) וגם לעצב את עמדתו .התלמידים יכלו לחפש מידע בסיכומיהם, בספרי הלימוד , במרחב הלמידה אך בסופו של דבר נדרשו להשתמש במיומנויות היסטוריות שצברו וכן מיומנויות של : שאילת השאלות, ניתוח מאמר היסטורי ופתרון בעיות . בשיחת משוב קצרה התל' אמרו שהמבחן דרש מהם חשיבה. לא היה מבחן קל ולא בגלל שינון עקר ושכחה...בעיני זהו קושי מבורך שמעודד לחשוב לעומק, להסתקרן ולחפש את האמת שלהם. שווה להציץ בכמה תמונות שצילמתי במהלך הבחינה...עכשיו הבדיקה...בטוחני שתהיה פחות מייגעת מהבדיקות הרגילות. בקידה...

הפקת תאטרון -"זו לא גברת זה אדון"

יום חמישי. הצגה שלישית באותו היום. מחיאות כפיים של שכבת י"א והמסך יורד על 'זו לא גברת זה אדון'.
הפקת י"א השנה עסקה באשליה. בחנו את מושג האשליה מכיוונים שונים. העבודה, כבכל שנה, היתה מאוד אינטנסיבית אך אני חייב לציין שהיה תענוג לעבוד עם קבוצת תלמידים כל-כך נחמדה ומתמסרת.
מחיאות הכפיים כמו המחמאות הרבות הן דבר שנגוז במהירות. החשוב, המשמעותי והמרגש ביותר הם התהליכים שהתלמידים עוברים במהלך החזרות וההצגות. והם עוברים. ממכתבים אישיים שקבלתי מהם, ברור כי לא מדובר באשליה:
"החודשים האחרונים היו מאוד משמעותיים בחיים שלי" , "תודה שהאמנת בי יותר מאשר האמנתי בעצמי", "למדתי שלהיות בן אדם וחבר אחד לשני זה חשוב ואי אפשר לוותר על זה", "למדתי הרבה על חברים וגם על עצמי"…
ובזה שכרנו.
Big image