מערכת השלד- עבודת סיכום

מגישים: בן וטל כיתה: ז'4 בית ספר: מקיף ח' מורה: יורם יוספי

תיאור כללי של המערכת ותפקידי המערכת:

תיאור כללי:

מערכת השלד היא מערכת של עצמות המחוברות ביניהן בצורה קבועה ומיוחדת. העצמות מתחלקות לשלושה סוגים: עצמות ארוכות כגון עצמות הגפיים, עצמות שטוחות כגון עצמות הגולגולת ועצמות קטנות כגון העצמות שנמצאות בשורש כף היד.


תפקידי המערכת:

קביעת צורת הגוף- נותן את צורת הגוף. צורתם של כל בעלי החוליות כגון עופות, זוחלים וכדומה, נגזרת מהשלד שלהם.

תנועה- השלד מאפשר לנו לנוע. התנועה עצמה נובעת מהשרירים אך היכולת של השריר להזיז את העצם המחוברת אליו מאפשרת לגופנו לנוע.

הגנה- הגולגולת היא כעין קופסה שבה נמצא המוח, היא מגנה עליו מפגיעות. הלב והריאות מוגנים על ידי הצלעות ואברי הרביה הנשיים ושלפוחית השתן מוגנים על ידי עצמות האגן.

ייצור דם- בתוך העצמות נמצא מח העצם. רקמה זו מייצרת תאי דם מכל הסוגים במשך כל החיים.

חלקי המערכת ותפקידם:

הגולגולת- הגולגולת מורכבת מ-21 עצמות שהתחברו. עצמות אלה אינן יכולות לנוע אלא כיחידה אחת. העצם היחידה בגולגולת שיכולה לנוע היא הלסת התחתונה שיש לה מפרק כפול ליד האוזניים. הגוגולת מחוברת מאחור אל עמוד השדרה. תפקיד הגולגולת הוא להגן מפני פגיעות.


עמוד השדרה- עמוד השדרה בנוי מ 34 חוליות: 7 חוליות הצואר, 12 חוליות החזה, 5 חוליות המתניים, 5 חוליות העצה, 4-5 חוליות העוקץ או הזנב. תפקידיו העיקריים הם להגן על חוט השדרה ולאפשר יציבות לגוף,תנועה וגמישות.


חגורת הכתפיים-. לחגורת הכתף אפשרויות תנועה רבות ומורכבות, המהוות את הבסיס התנועתי ליכולת המפותחת של הגפה העליונה, לחוש ולתמרן אובייקטים במרחב. תפקידה של חגורת הכתפיים הוא להוות בסיס תנועתי ליכולת של הגפה העליונה.


הצלעות- קיימים 12 זוגות של צלעות בעלות צורת קשת. כל צלע מחוברת מקדימה אל עצם החזה ומאחור אל אחת מחוליות החזה. הצלעות התחתונות אינן מחוברות אל עצם החזה. תפקידה של הצלעות היא להגן על אברי החזה.


הגפיים העליונות- מהכתף עד קצות האצבעות עצם הזרוע היא הגדולה ביותר, אחריה שתי עצמות האמה. שורש כף היד מורכב מ 8 עצמות קטנות ושאר כף היד מורכבת מעצמות ארוכות. כל אצבע מורכבת משלוש עצמות כשביניהן יש שני מפרקים למעט האגודל המורכב רק משתי עצמות קטנות וביניהן מפרק אחד. תפקידם של הגפיים העליונות הוא לעזוק להניע את עצמנו ביחס לסביבה ולאחוז בחפצים.


אגן הירכיים- עצמות אגן הירכיים יוצרות כעין חגורה שלמה מסביב. מאחור נמצאת עצם העצה המהווה גם חלק מעמוד השדרה ואליה מחוברות מכל צד עצמות האגן. עצמות אלה מתחברות זו לזו מלפנים. נוצרת כעין קערה המכילה את אברי האגן ומגנה עליהם. תפקיד אגן הירכיים הוא לאפשר תנועה ברגליים.


הגפיים התחתונות- עצמות הגפיים התחתונות דומות לעצמות הגפיים העליונות אך בנוסף קיימת עצם הפיקה שהיא עצם הדומה לחלוק נחל והיא מצויה בתוך הגיד המחבר בין שריר הירך הקדמי ואחת מעצמות השוק. הפיקה מוסיפה כח רב לפעולת הבעיטה. העצמות הקטנות שבכף הרגל אינן כה קטנות והן יכולות לשאת את משקל הגוף. תפקיד הגפיים התחתונות הוא לשמש להליכה וריצה, אחיזה בענפים, אחיזה בטרף או תמרון חפצים.

הקשר בין מבנה לתפקוד:

הגולגולת: תפקיד הגולגולת הוא לספק הגנה למוח. הגולגולת מובנת לכך מפני שיש לה מבנה ללא זוויות ופינות על מנת למנוע פגיעות.


עמוד השדרה: אחד התפקידים של עמוד השדרה הוא לאפשר תנועה וגמישות. עמוד השדרה מובנה לכך מפני שעמוד השדרה עשוי מחוליות למתן אפשרות תנועה נרחבת יותר וגמישות.


חגורת הכתפיים: תפקידה של חגורת הכתפיים הוא להוות בסיס תנועתי ליכולת של הגפה העליונה לחוש אובייקטים. חגורת הכתפיים מובנת בכך שבמרכז החזה נמצאת עצם החזה ואליה מחוברות משני הצדדים שתי עצמות הבריח. אלה מתחברות אל עצמות השכם בכתפים.


הצלעות: תפקיד הצלעות הוא לספק הגנה לאיברים פנימיים. הצלעות מובנות לכך מפני שהצלעות יוצרות מעין כלוב סביב האיברים החיוניים וכך מגינות.