השפעת העישון על מערכת הנשימה

מגיש דביר יהודה מקיף ח ז-4 מוגש למורה: יורם יוספי

מערכת הנשימה :

מערכת הנשימה היא מערכת בגוף האדם המאפשרת את חמצון הדם הדרוש לצורך הפקת אנרגיה ואת פליטת הפחמן הדו-חמצני שהוא תוצר לוואי לתהליך זה. מערכת הנשימה מורכבת מדרכי האוויר העליונות, ודרכי האוויר התחתונות. דרכי האוויר העליונות כוללות את האף, הפה, ותחילת קנה הנשימה. דרכי האוויר התחתונות כוללות את קנה הנשימה, את הסימפונות ואת הריאות. בית החזה עצמו כולל גם את הצלעות (בין כל צלע- וריד, עורק, עצב), את עצם החזה ואת השרירים הבין-צלעיים והסרעפת.
Big image

העישון הוא גורם המוות מספר אחד בעולם

מדי שנה נפטרים בישראל כ-5000 איש מעישון, מדי שנה נפטרים בישראל כ-800 איש כתוצאה מעישון פסיבי, מהם כ-60 אנשים - מסרטן ראות. מדי שנה מתים בעולם 3.5 מיליון בני אדם כתוצאה מעישון טבק. מדי יום מתים בעולם קרוב ל-10,000 בני אדם כתוצאה מעישון. % מכלל התמותה מסרטן נגרמים עקב עישון; כ 90% ממקרי סרטן הריאה נגרמים כתוצאה מעישון. 25% מכלל מקרי המוות של גברים בעולם המערבי נגרמים ישירות מעישון.

כיצד פוגע העישון במערכת הנשימה? מדוע מסכן העישון את בריאותנו וגורם נזקים כבדים?

עשן הסיגריות מכיל כ-4000 חומרים שונים, חלקם גזים וחלקם חלקיקים מוצקים. 14 מן החומרים ידועים כמסרטנים לאדם, ועוד 29 חמרים "חשודים" כמסרטנים. כל החומרים האחרים הם רעילים. עשן הסיגריות נספג מהר דרך רירית קנה הנשימה וגורם לתופעות מידיות, כגון: כווץ כלי דם.
Big image

נזקי העישון לטווח הארוך

השפעת העישון על הבריאות הוכחה באופן חד משמעי, בעיקר לטווח הארוך. המחלות הראשונות הנקשרות לעישון הן דלקת הסמפונות הכרונית ומחלת הריאות הכרונית, שמפריעה לחילופי גזים בריאות.

הסובלים ממחלה זו משתעלים, בעיקר בבוקר, וכושרם הגופני הולך ויורד עד שכל מאמץ, אפילו הקל ביותר, הופך כמעט בלתי אפשרי עבורם בשל מיעוט החמצן בדם. כמו כן, קיים קשר ברור בין סיגריות לבין סרטן הריאה והתקפי לב. על פי נתונים סטטיסטיים מצטברים הנאספים מזה שנים במדינות רבות בעולם, שיעור התמותה מסרטן הריאה בקרב מעשנים גדול פי עשרה ויותר מאשר אצל לא מעשנים. למעשה, 80% מכל מקרי סרטן הריאה מתגלים אצל מעשנים. בשלושים השנים האחרונות עלתה בצורה דרמטית שכיחותה של מחלה איומה זו, עלייה שהקשר שלה לעישון סיגריות הוכח מעל לכל ספק, גם על פי נתוני ישראל.

בנוסף לסרטן הריאה ישנה למעשנים סכנה מוגברת לחלות בסרטן הפה, הגרון והוושט, זאת עקב מרכיב הזפת המסרטן המצוי בסיגריה. כשמעשנים קופסה ליום במשך שנה, שוקעים כ-100 גרם זפת בריאות. זפת זו צריכה לצאת בליחה בזמן שיעול, לכן רוב המעשנים הקבועים מפתחים שיעול קבוע בבוקר.

עישון לטווח ארוך גורם גם לקוצר נשימה, לכושר גופני ירוד, לזיהומים רבים ומחלות בדרכי הנשימה כגון הצטננות, דלקת ריאות ועוד.

עישון סביל והשפעתו על מערכת הנשימה

חלקיקי עשן הטבק יכולים לחדור לגוף על ידי עישון ישיר, או על ידי עישון סביל, כלומר שאיפת העשן העולה מהקצה הבוער של הסיגריה על ידי מי שאינו מעשן, אך נמצא בסביבה של מעשנים. יש הסבורים, שהעישון הסביל יכול להיות מסוכן יותר מהעישון הפעיל, כי העשן מהקצה הבוער של הסיגריה מכיל ריכוז גבוה יותר של מרכיבים מסוכנים מאשר העשן הנשאף. העישון הסביל גורם לאנשים שונים תופעות אלרגיות בדרכי הנשימה ובעיניים, ומעלה את שכיחות המחלות הממאירות. נמצא כי סרטן הריאות שכיח יותר באופן משמעותי לא רק אצל מעשנים פעילים, אלא גם אצל המעשנים הסבילים.

רצוי וכדאי להפסיק לעשן

בין יתר החומרים הנמצאים בעשן הסיגריות מצויים חומרים ממכרים (בעיקר: ניקוטין) היוצרים תלות פיזית בעישון הסיגריות. עם זאת, התלות בעישון היא בעלת מרכיב פסיכולוגי משמעותי ביותר – הסיגריה יכולה להרגיע את המעשן, לספק לו תעסוקה, או לשמש ככלי ליצירת קשרים חברתיים. המלצות ועזרה רפואית להפסקת עישון מתייחסים לשני אספקטים אלו בהתמכרות. ההתמכרות לניקוטין יכולה להיות מטופלת באמצעות תחליפי ניקוטין – מסטיקים מיוחדים, מדבקות המשחררות ניקוטין דרך העור ועוד. ברוב המקרים, ההתמכרות הפיזית מסתיימת כעבור מספר שבועות בלבד מתום העישון. במישור הפסיכולוגי יש צורך בעידוד ובעבודה מתמדת כדי להתגבר על הקשיים המתעוררים. תרופות חדשות (כדוגמת זייבן) מסייעות גם הן במאבק. למרבה הצער, המוטיבציה הגדולה ביותר נצפית בעיקר אצל חולים שכבר סבלו מנזק משמעותי בעקבות העישון (שבץ, סרטן ריאות, וכדומה). כדאי לזכור שבהפסקת העישון יש תועלת עצומה בשיפור הבריאות ברמת האישית והציבורית כאחד.

Big image