מסביב לעולם בשמונים יום

מגישה: שיר שטיין

תקציר הספר:

הספר, שמקום התרחשותו הראשוני הוא לונדון, מתאר את מסעו של פיליאס פוג, איש בריטי עשיר ומכובד, ושל משרתו הנאמן, פספרטו.

יום אחד כשהלך פיליאס למועדון התערב עם חבריו על סכום כסף לא מבוטל שהוא מסוגל להקיף את העולם בשמונים יום, ומיד הוא ומשרתו יצאו למסע.

במהלך מסעם נתקלים פיליאס ופספרטו בקשיים וסיבוכים. בהתחלה, הועלתה שמועה, אשר נועדה להכשיל את פיליאס, שהוא הינו שודד בנקים, וברגע התפשטותה של השמועה, הבלש פיקס מתחיל במרדף אחר פיליאס על מנת להכניסו לכלא. בהמשך המסע מצילים פיליאס ומשרתו נערה יפהפייה וזו מצטרפת אליהם למסע. לאחר מכן, מצטרף אליהם גם פיקס הבלש, בהנחה ובתקווה שכך יוכל לתפוס סוף סוף את פיליאס. העלילה עוקבת אחר מסעם של הארבעה, אחר הרפתקאותיהם במדינות השונות, ואחר סיפור האהבה שמתפתח בין פיליאס לנערה.

מהם מאפייני המהפכה התעשייתית שמתוארים בסיפור וכיצד הם מתגלמים בו?

1. ההתפתחות הטכנולוגית: המהפכה התעשייתית ידועה כמובן בתקופה בה הטכנולוגיה צמחה. אומנם הייתה תהליך איטי והדרגתי, מעבר משיטת ייצור מסורתית ושימוש בסוסים ועגלות לשיטת ייצור חדישה עם שימוש במכוניות, אוניות, ואיך אפשר שלא- הקיטור. בסיפור, ההתפתחות הטכנולוגית מתבטאת בצורה עקבית ולא מעטה. למעשה, ללא המצאת הקיטור כל הסיפור כלל לא היה יכול להתקיים.

כיצד ההתפחות הטכנולוגית התבטאה בסיפור ולמה הינה הייתה צעד כל כך חשוב? בשביל להקיף את העולם ב80 יום צריך כלי תחבורה מהירים ומתקדמים, (כמובן שכיום ניתן להקיף את העולם בכבערך 48 שעות!) אך בכל זאת, אנו מדברים פה על *התחלת* המהפכה התעשייתית. ללא הקיטור פיליאס וחבריו לא היו יכולים לנסוע באוניות, הרכבות שבתקופת התחלת המהפכה היו נחשבות לתוצרים מתקדמים ביותר בעלי מהירות מדהימה יחסית לכלי התחבורה שהיו בזמנו... (לא שאני מזלזלת בסוסים חס וחלילה :)).

"לא 3 חודשים" אמר פיליאס. "80 ימים".

"פוג צודק" אמר ראלף, " רכבת מג'מו וקשמיר לאללהאבד, בהודו פתוחה עכשיו".

(ראלף הבין שאכן ניתן לעשות את מסע זה ב80 ימים כאשר ראה שישנה רכבת בהודו והינה פעילה).

2. הבורגנות: בורגנות הוא מעמד של עשירים, עירוניים. בורגנים הם אנשים שהתפתחו בזכות זה שהיו בעלי קרקעות, בתי עסק בערים ובזכות זה הפכו להיות בעלי הון. המהפכה התעשייתית שינתה את המבנה המסורתי של החברה. לפני המהפכה התעשייתית התקיימו בחברה זה לצד זה שלושה מעמדות חברתיים עיקריים: האצילים, הבורגנים והאיכרים. המהפכה התעשייתית פירקה את המבנה הזה, והצמיחה מבנה חברתי ובו שני מעמדות המאפיינים חברה תעשייתית: מעמד הבורגנים, בני המעמד הבינוני תושבי העיר - ומעמד חדש, מעמד הפועלים (הפרולטריון). האיכרים, עובדי האדמה, היו מעמד חברתי נפרד. מקצתם נשארו בעלי אדמות עצמאיים ומקצתם נעשו שכירים באחוזות הגדולות. ואולם בעוד שמעמד הפועלים הלך וגדל - הלך מעמד האיכרים והצטמצם. כפי שניתן להבין, מעמד הבורגנות התפתח מאוד ואף התרחב במהפכה התעשייתית. מכיוון שבמהפכה התעשייתית היה תהליך "תיעוש" של הקמת בתי חרושת נהפכו העירוניים בעלי בתי החרושת המצליחים לבורגנים, (בורג=עיר) ומאז נדבק הכינוי.

בסיפור פיליאס פוג הינו אדם עשיר ומכובד ("פיליאס פוג היה אדם עשיר ומכובד") ממעמד הבורגנות. במהלך הסיפור הם פוגשים אנשים שונים, ממעמד הפועלים, והאיכרים.

"פיליאס פוג היה אדם עשיר ומכובד".

המסע

לונדון לסואץ- רכבת ואוניה- 7 ימים

סואץ לבומביי- אוניה- 13 ימים

בומביי לקולקטה- רכבת- 3 ימים

קולקטה להונג קונג- אוניה- 13 ימים

הונג קונג ליוקוהומה- רכבת- 6 ימים

יוקוהומה לסאן פרנסיסקו- רכבת- 22 ימים

סאן פרנסיסקו לניו יורק- רכבת- 7 ימים

ניו יורק ללונדון- רכבת וספינה- 9 ימים

סה"כ: 80 ימים

(כפי שניתן לראות כל המסע נבנה על הרכבות והאוניות).

כיצד לדעתך הסיפור שקראת מאפיין את המהפכה התעשייתית?

לדעתי, הסיפור שקראתי מאפיין את המהפכה התעשייתית מכמה סיבות. ראשית, הסיפור מתקיים ממש בתחילת המהפכה, מין תקופת מעבר שמשולבת במה שהיה קודם והשילובים וההמצאות הראשוניות. שנית, כל הסיפור מתבסס על מהפכה זאת ועל המצאותיה. למעשה, כל המסע לא היה יכול להתקיים (באופן כל כך מהיר ביחס לתקופה- 80 ימים) לולא המהפכה ולולא הקיטור, הרכבות והאוניות.

במה חייך כיום שונים מחיי הילדים במאה ה-19 במהפכה התעשייתית?

כיום, חיי שונים מחיי הילדים במאה 19 במהפכה התעשיות בהרבה מאוד אופנים. כיום אנו נמצאים בעידן הטכנולוגי, אולי אפילו בתחילת המהפכה הבאה. כמעט הכל אלקטרוני בעולם שלנו כיום. למעשה, האוניות והרכבות שהיו בתחילת המהפכה ייראו לנו היום כפרימיטיביות "ולא משוכללות".

רוב הילדים והאזרחים במדינות הפחות מפותחות במאה ה19 היו חיים בעוני, ברעב, ללא זכויות.

למשל, בסיפור, כאשר פיליאס ופרספרטו מגיעים להודו הם מצילים בחורה בשם אאודה שהייתה דינה לשריפה, ולמה? רק בגלל שבעלה מת ובכדי לכבד אותו הורגים גם את אישתו. זכויות נשים? כנראה שעדיין לא שמעו עליהן.

כמובן שגם כיום בחלק מהמדינות המתפתחות והפירמיטיביות ניתן למצוא מעשים נבזים שכאלה, חוסר זכויות למגדר מסויים, אך הרבה פחות.