כריסטופר קולומבוס

מגלה את סאן סלבדור

כריסטופר קולומבוס מגלה את סאן סלבדור


כריסטופר קולומבוס, שהתבסס על ההנחה שהעולם הוא עגול, והפליג מערבה כדי להגיע למזרח. הוא אמנם נכשל במשימתו להגיע למזרח, אך מסעו הוביל לגילוי אמריקה.

אשר האמינו בתיאוריה שהעולם עגול, היו משוכנעים שיעלה בידם להגיע למזרח הרחוק, אם יפליגו מערבה. אנו יודעים היום שהעולם עגול ויש יבשות רחבות ידיים בצדו המזרחי ובצדו המערבי, אבל עד ימיו של קולומבוס, היתה ההשקפה המקובלת באירופה שהעולם שטוח וישר כמו לוח ואם תפליג על האוקיינוס עד אין סוף, סופך שתגיע לקצה העולם ותיפול.

קולומבוס היה מוכן לקחת על עצמו את האתגר, שנראה היה עלול לגרום למותו - להפליג מערבה כדי להגיע למזרח. הוא חיפש ממשלה שתוכל לממן את ההרפתקה הזאת, אבל ממשלות ערי המדינה האיטלקיות של גנואה ושל וונצייה דחו את הצעתו וזאת היתה גם תגובת ממשלת פורטוגל.

קולומבוס פנה אם כן, למלך פרדיננד החמישי (1452-1516) ולמלכה איזבלה (1451-1501) מקסטיליה שבספרד והם שוכנעו והסכימו לממן שלוש ספינות - "נינה", "פינטה" ו"סנטה מאריה", כולל שכר אנשי הצוות.

קולומבוס יצא לדרכו ב-6 לספטמבר 1492 ואחרי מסע שנמשך חמישה שבועות, שבמהלכו מרדו בו אנשי הצוותים, הגיעה המשלחת ליבשה ועגנה בסאן סלוואדור. היה זה יום 12 באוקטובר 1492.

לאירועים ספורים בהיסטוריה האנושית היתה עוצמה כבירה, כמו הגעתו של כריסטופר קולומבוס לאמריקה. קולומבוס לא "גילה" את אמריקה, שעה שכף רגלו דרכה בסאן סלוואדור, שהרי באותה עת חיו בכדור הארץ המערבי תשעה מיליון ילידים. אבל הילידים שבאמריקה לא ידעו דבר על קיומו של חצי הכדור המזרחי, בדיוק כשם שהאירופים לא ידעו על קיום הילידים שם. שני חצאי כדור הארץ היו נפרדים זה מזה ועצמאיים לחלוטין, כשם שהאנשים שחיו בהם היו נפרדים לגמרי במנהגים, צורת החיים והאמונות. קולומבוס חיבר בין שני חלקי כדור הארץ.

קולומבוס חזר לספרד ב-15 במרץ 1493, ויצא למסעות נוספים, בהם גילה מושבות חדשות במהלך השנים 1493, 1500, וכן 1502. קולומבוס מת ב-1506, כשהוא עדיין משוכנע שהגיע לאסיה. הגילויים שלו נתקבלו בהתלהבות רבה על ידי השלטונות הספרדים, אשר עשו מאמצים אדירים כדי להמשיך את דרכו, מאמצים שהביאו, בסופו של דבר, לגילוי מרבית היבשות של כדור הארץ המערבי בתוך דור אחד ולהכרה שקולומבוס הגיע לייעולם החדש".

Big image

פסלו של קולומבוס