מידעון 5

ביה"ס בראשית

Big image

סדרי פסח


איך יודעים שבא אביב?

מסתכלים סביב סביב

ואם רואים המון ידים חרוצות

נושאות סלים כבדים עם יין ומצות

ואם שרים "שמחה רבה" -

"אביב הגיע, פסח בא"


כמיטב המסורת, התקיים בבית ספרינו סדר פסח. כל מבואה התכנסה וחגגה ביחד עם מחנכות הכיתה בניצוחה של איילה אפרתי סדר מסורתי רווי בהנאה. הילדים שרו, ניגנו, קראו מההגדה וקינחו במצות עם שוקולד.

סדר לכיתות א'-ב'

סדר לכיתות ג'-ד'

סדר לכיתות ה'-ח'

משנכנס אדר מרבין בשמחה- מאירועי פורים

הכיתה המתחפשת

כל שנה לקראת פורים, עוד לפני החג עצמו, ""לובש" ביה"ס חג ואווירה מיוחדת מורגשת באוויר.

"יריית הפתיחה" לאווירה הפורימית הן ההכנות ליום "הכיתה המתחפשת". הנהגת התלמידים (השנה בניצוחן של שלומית ויפעת המקסימות) מתכנסת לתכנן את שבוע הפורים ונציגי הכיתות מודיעים בכיתתם על תחילת "מבצע תחפושת כיתתית".

כבכל מבצע מכובד- "חשאיות" היא שם המשחק...הכיתות מתכנסות ובוחרות בסודיות מוחלטת את נושא התחפושת ושומרים על האינפורמציה "הרגישה" מכל משמר!

ללא ספק- הסודיות תורמת רבות לאווירה המיוחדת- ליחשושים, ניחושים והפרחת "מידע כוזב" שיטעה את הכיתות המקבילות נשמעים בכל מסדרון / מבואה/ כיתה המכבדים את עצמם.

את התחפושות עצמן מכינים הילדים והמחנכות במו ידיהם ולאט לאט מתגבשת כל כיתה (תרתי משמע!) סביב הזהות (הזמנית) החדשה. הפעילות המהנה והמגבשת, במאמצים משותפים המערבים את כלל התלמידים בכיתה, משלבת הנאה, יצירתיות ובעיקר שימחה- אצלנו- "משנכנס אדר- (בהחלט) מרבים בשמחה"!

שיאו של ה"מבצע" הוא ביום הכיתה המתחפשת. ביה"ס כולו מ-א' ועד ח' מתכנס יחדיו ובזו אחר זו עולות הכיתות וחושפות בגאווה את התוצר המשותף. ומשנה לשנה- משתבח התוצר וההשקעה ניכרת. כל תחפושת מלווה במוזיקה מתאימה ובריקוד/הצגה/מופע מייצג.

אז מה - הפסיד מי שלא בא?

שכבת א' בחרה להיזכר בעבר הלא רחוק ולחזור להיות תינוקות ולאחר מכן להביט לעתיד כנציגים לאולימפיאדה, שכבה ב' היו שוטרים וגנבים (כמו שהיו רוצים כל השנה ורק בפורים מותר..) ומשחק "דומינו" אנושי ומתוק במיוחד. כיתות ג' הפכו לתזמורת כלי נגינה בהרמוניה אמתית וקבוצת כדור-רגל ווירטואוזית עם מעודדות צמודות. שיכבה ד' הביאו את השלג עם סנטה קלאוס ואת כל הדברים הטובים בשיר "אני אוהב", כיתות ה' הקימו לתחייה את הצד האפל באגדות ואח"כ "עשו עלייה" בקיבוץ גלויות. כיתה ו' חזרו בתשובה כ "צדיקים" (אבל רק ליום אחד!) שיכבה ז' התקשו להיפרד מהוואטסאפ והפכו ל"אימוג'י" בגודל אנושי ולנוח עם תיבה מלאה חיות שונות (ומשונות). אחרונים בתור, אך ראשונים תמיד! עלו ה-בוגרים, כיתה ח' כסוכריות M&M צבעוניות ומשמחות וסחפו את כולם בקפיצות וריקודים.

וזוהי רק ההתחלה של חגיגות הפורים...

כי ב"בראשית" לוקחים את פורים ברצינות!

פורימון

כבכל שנה התקיים בבה"ס פורימון. השנה פתחנו את היום בקבלת פנים חגיגית ובמופע "על גלגלים" לולייני מרתק. אח"כ נערך בכל כיתה משתה. הכיתות החליפו בניהן משלוחי מנות כיתתיים וכך נהנו כל ילדי הכיתה ממשתה כיד המלך.

לאחר ההפסקה הילדים המחופשים בתחפושות מרהיבות ומקוריות, נהנו מביתנים ונים ברחבי בית הספר שכללו חדרי חושך, קליעה למטרה, באולינג, הכנת אוראיגמי ועוד...

ביקור חיילי מג"ב

בחודש אדר אנו מציינים את ערך הנתינה. חיילי משמר הגבול הגיעו לביקור בבית-ספרנו, בביקור הם לקחו חלק בהפסקה הפעילה, נכנסו לכיתות הלימוד סיפרו על תפקידם, והשתתפו בחידון אינטרנטי לפורים. טרם הביקור נאספו מכלל תלמיד ביה"ס מוצרי מתיקה והגיינה לחיילים. ביום המפגש נערך טקס ובו הוענקו לחיילים משלוחי-המנות בראשות ההנהגה הצעירה. תודה רבה להורי ביה"ס והתלמידים על רוח התנדבות.

נשף פורים כיתות כיתות ז' - ח'

תלמידי ז-ח חגגו בנשף פורים מיוחד בשעות הערב בבה"ס. את הערב כולו ארגנו הילדים בעצמם: שרו, רקדו, הופיעו בקטעי סטאנדאפ וניגנו. לאחר מכן פתחו בערב ריקודים סוער וזוהר.

נותנים מהלב

ערך חודש אדר על פי מפתח הלב הינו נתינה. בכיתות שוחחנו רבות על משמעות הנתינה וחשיבותה.

תלמידי כיתה ג'2, והוריהם אספו משלוחי מנות ומוצרים נלווים כדי לתרום אותם למחלקת הילדים בבית החולים קפלן ברחובות. בפורים נפגשו כל תלמידי הכיתה בבה"ח וכל מספר ילדים לקחו משלוחי מנות ונכנסו לחדרים . ההתרגשות הייתה בשיאה והרגשנו שעשינו מצווה גדולה וכמו שנאמר: " הנותן נהנה לתת יותר מאשר המקבל נהנה לקבל".

שבוע איכות הסביבה

פעילויות

את השבוע פתחנו במופע חגיגי "אנרגיה ירוקה". הילדים צפו בלהקת רקדנים ומתופפים שהפיקו מוסיקה מגרוטאות בחצר. במופע הועלו תכנים כיצד אנו יכולים להפיק ולצרוך אנרגיה ירוקה ובכך לשמור על העולם.

בהמשך השבוע תלמידי כיתות ו' חנכו ושגררו בקרב כיתות ג'-ה' את הנושא התייעלות אנרגטית ושימוש באנרגיה סולרית בעזרת ניסויים והפעלות חוץ כיתתיות. בנוסף, ילדי המועצה הירוקה הפעילו את כיתות ג'-ה' במגוון תחנות ירוקות להמחשת נושא השימוש החוזר וצמצום השימוש בחומרים שאינם מתכלים. כיתות א'-ב' התמקדו לימוד צרכנות נבונה מהי. כיתות ז'-ח' נחשפו לדילמות סביבתיות בנושא שימור חופי הים בארצנו והתמודדו עם דילמת חוף פלמחים.

צעדת ברנר

צעדת ברנר בסימן האביב סיכמה את שבוע איכות הסביבה והאהבה לטבע.

יחד עם תלמידי בית ספר "בית אור" צעדנו בשבילי קיבוץ "גבעת ברנר". ילדי כיתות ח' משני בתי הספר הדריכו והפעילו את כלל התלמידים והתאימו את הפעילויות השונות והמסלולים לפי חלוקה לשכבות הגיל השונות. ההדרכות כללו סיפורים היסטוריים ותרבותיים וכן התייחסות להיבט הסביבתי , טיהור מי שופכין והכרה עם צמחיית האזור.

את היום האביבי סיימנו בכינוס בשטח הבריכה ובטקס אותו הכינו תלמידי בראשית.

שבוע החינוך הגופני

ימי ספורט

בפתיחת חודש אדר ב' השתתפו כיתות א'-ב' וכיתות ג'-ד' ביום ספורט שנוהל על ידי המורים לחינוך גופני, מורן ומעיין, ומפעילי התחנות תלמידי כתות ז', ח'. התלמידים חולקו למספר תחנות : קליעה למטרה, באולינג, מקלות הוקי, מרוץ שליחים ועוד. הפעילות לוותה בשירים קצביים והאווירה הייתה מהנה וספורטיבית.

בנוסף, תלמידי כיתות ה'-ו' גם כן השתתפו ביום ספורט בו שיחקו במשחקי כדור שונים כגון כדורשת, מחניים, כדורגל וכדורסל. התלמידים שיחקו בצורה הוגנת ומכובדת והייתה אוירה ספורטיבית ומהנה.

כל הכבוד לקבוצה ה'1 המנצחת שצברה את מרב הניצחונות.

ימי ספורט תשע"ו

תחרות אתלטיקה קלה לכיתות ז'-ח'

ביום שני ה- 14.3.16 יצאה נבחרת תלמידים מכיתות ז' ח' בנים ובנות לייצג את בית ספרינו בתחרות אתלטיקה. התחרות התקיימה באיצטדיון האתלטיקה בראשון לציון ובה התחרו הילדים בענפי השדה והריצה: ריצת 80 מ', ריצת 800 מ', קפיצה לגובה, קפיצה לרוחק, הדיפת כדור ברזל ושליחים. הנבחרת הגיעה נרגשת מאוד לתחרות ומלאת מוטיבציה לתת מעצמם כמה שרק ניתן. ההתרגשות גברה בחלוקת הפרסים כששחר קליינברט ז'2 זכתה במקום הראשון בקפיצה לרוחק ויניר גדות ח'1 זכה גם כן במקום הראשון בקפיצה לגובה ולרוחק. נבחרת הבנות הגיעה למקום הרביעי והמכובד ביותר ונבחרת הבנים למקום השמיני מתוך עשרות בתי ספר שלקחו חלק בתחרות. כל הכבוד לילדים ובהצלחה בהמשך.

יום המעשים הטובים

ביקור הגנים- פעילות בכיתות

בביקור הגנים השתתפו ילדי גן חובה מגני המועצה והתארחו בכיתות א' ב'. ילדי הגנים חוו שעתיים של למידה בכיתה, ראו מהו סדר היום הלימודי בבה"ס, מה מכיל תיק ביה"ס וצפו בסרטון על היום הראשון של כיתה א'. לסיום הכינו בשיתוף פעולה עם ילדי הכיתה משחק מסלול אותו קיבלו במתנה הביתה.

הפעילות הייתה מהנה ונפגש במפגש הבא.

תחנות ספורט

במהלך ביקור ילדי הגנים בבית ספרינו, השכבה הצעירה הגיעה לאולם הספורט ושם השתתפו בתחנות ספורטיביות היתוליות ומהנות בהדרכתם של תלמידים מכיתה ח' שקיבלו אותם בחום ובאהבה. הילדים פעלו בתחנות, שיתפו פעולה, רקדו ונהנו מאוד.

מחכים לראותם כתלמידים בבית ספרינו...

התזמורות הבית ספריות מבקרות "במרכז גבורות" בבית אלעזרי

ביום המעשים הטובים, יצאו נגני תזמורת החליליות ונגני הסקסופון להופעה במרכז גבורות ובו הנעימו בשירים ובנגינה לבאי הבית. התלמידים התרגשו, חלקם פגשו שם את הסבים והסבתות והשמחה הייתה רבה.
Big image

יצאנו לטייל בארץ ישראל

טיול כיתות א'

שכבה א' יצאה בפעם הראשונה לטיול. הם נסעו לפארק "מקורות הירקון". הטיול כלל הליכה רגלית בשבילי הפארק, ביקור במבצר אנטיפטרוס ובברכת הנופרים. התלמידים נהנו, מזג-האוויר היה נפלא והתלמידים חזרו מרוצים ונרגשים.

טיול כיתה ג'

בתאריך 10.4.16 יצאנו תלמידי כיתות ג' לטיול שנתי לשפלת יהודה . תחילה ביקרנו במערת הנטיפים ושמענו כיצד התגלתה המערה. למדנו על גודלה, על ההיסטוריה ואף הבנו שישנן מערות נוספות מסוג זה במדינת ישראל שטרם נפתחו לקהל הרחב מטעמי בטיחות ושימור. לאחר מכן, נסענו לאזור נחל המערה ושם טיילנו בחורש טבעי ופתוח. המסלול היה מאתגר ולבסוף הגענו למערת התאומים, שם הצטיידנו בפנסי ראש ונכנסנו למערה, יכולנו לשמוע ולראות עטלפים הנמצאים במערה. הטיול היה מהנה ומעשיר מאוד.

טיול כיתות ד'

כיתות ד' יצאו לטייל באזור זיכרון יעקב. ביקרנו בגני הנדיב, שם קבור הברון רוטשילד. נהננו מהגן היפה והפורח ושיחקנו במשחק שועד ההורים ארגן. משם המשכנו למוזיאון אהרונסון וביקרנו בבית בו חיה ופעלה (וגם מצאה את מותה) שרה אהרונסון ממחתרת ניל"י. המשכנו במדרחוב לכיוון בית הכנסת העתיק ומשם המשכנו לחוף הבונים למסלול רגלי בן הפריחה לחוף הים. נהננו מאוד וחזרנו עייפים אך מרוצים.

טיול כיתה ה'

בתאריך ה- 10.4.16 יצאנו, תלמידי כיתות ה' לטיול שנתי לאזור הכרמל. למדנו על הגיאוגרפיה האזורית ועל סיפור אליהו הנביא. המשכנו במסלול רגלי מקסים מנחל כלח לשוויצריה הקטנה שם למדנו על החי והצומח בכרמל על הדתות בכרמל, והשריפה שהייתה ותוצאותיה. ביקרנו בגשרים התלויים ובאנדרטה של הנספים באסון הכרמל.

אירוע סיום הקשר הרב דורי

ביום שישי 8.4.16 נערך אירוע סיום פרויקט הקשר הרב דורי , במעמד ראש המועצה, מנהלת מחלקת החינוך והרכזת המחוזית של התכנית. האירוע סיכם עבודה משותפת של קבוצה ייחודית מאוד של תלמידים מכיתה ו' סביהם וסבתותיהם. במהלך הפרויקט נרקמו קשרים עמוקים ויפים של נתינה ואחריות הדדית ויחד הגענו לתוצרים נפלאים ומרגשים. את סיפורי העבר של הסבים, העלינו לאתר בית התפוצות והם יישארו כמזכרת לכולנו ולבני המשפחות. במהלך האירוע חולקו תעודות הערכה גם לילדים וגם למבוגרים שלקחו חלק בפרויקט.

יריד חקר מדעים

בשבועות החולפים השתתפו שתי נבחרות ילדים מבית הספר בירידי חקר מחוזיים בתחום המדעים.

קבוצת הילדים משכבת ו' (דניאל ארוש, לינוי ויקינסקי, מאיה ערן ואורי שרפמן) חקרה את הקשר בין כמות הגבן המופקת לסוג החלב ממנו הופקה (חלב טרי ממשק שלומוביץ , חלב מפוסטר ומפוסטר על 3% וחלב מפוסטר על 1% ). במהלך הלימוד המקדים לחקר גילינו כי לפני שנתיים החלו לפסטר את החלב באופן שונה דבר המעניק לחלב עמידות לאורך זמן רב יותר והחלטנו לחקור גם אותו. במחקר גילינו כי כמות הגבן שמופקת מחלב מפוסטר על הייתה הרבה ביותר וזאת בשל אי המצאות חיידקים שניזונים מחלבונים מהם מופק הגבן ע" הוספת חומץ 5%.

קבוצת החקר השנייה הייתה מכיתה ח' (סתיו פלומפ, נעם בר-נחום ויערה ארליך) והם חקרו ובדקו מתי כדאי לשלוח זיתים לסחיטה והפקת שמן בכמות הרבה ביותר באופן שישתלם לחקלאי (החקלאי משלם על מסת הזיתים לפני הסחיטה). התלמידים גילו כי שלושה ימים לאחר הקטיף מתקבלת כמות שמן זהה ליום הראשון, אך ללא מים. דבר זה מצויין לחקלאי כי בכך הוא חוסך את התשלום על המים שהיו אגורים בזיתים ביום הראשון. כעת נותר לבדוק האם איכות השמן נפגעת או לא..

תהליך החקר התקיים בבית הספר במהלך השנה בשתי שכבות הגיל ו'+ח' בקרב כל התלמידים כשכל קבוצה התמקדה בחקר האישי שלה. זהו תהליך לימוד חשוב, מפתח ומתכוונן ללמידה אחרת, בה התלמיד רוכש מיומנויות של לומד עצמאי, תכנון נכון של חקר, בידוד משתנים, איסוף נתונים והסקת מסקנות. המורה במקרה זה הוא מנחה, מעודד, מסייע ומקדם תהליכים ואינו בעל סמכות בלעדית על התוכן והידע.

יום הפאי הבנלאומי

ב-14.3.16 חגגנו את יום הפאי הבינלאומי עם כיתה ו'. התלמידים עברו בן תחנות מגוונות בהן שיחקו, חקרו וגילו עובדות מעניינות שקשורות לעיגול למעגל ולפאי. המורים למתמטיקה הפעילו את התחנות והילדים נהנו מאוד וכולם נשארו עם טעם מתוק בפה מהפעילות ומהעוגות המעניינות שנאפו במיוחד ליום זה.

יריד מכירות בראשית ביום ההורים

ביום ההורים המסכם את הרבעון השלישי נפגשו הורים מורים ותלמידים לשיחות משוב המסכמות תהליכים ומציבות יעדים לקראת החודשיים האחרונים של השנה. במהלך הערב קיימה הנהגת התלמידים הצעירה יריד מכירות כשהרווחים מוקדשים לחברת הילדים ולרווחתם. היריד כלל מכירת אוכל, ספרים וסווצ'רים, במחירים השווים לכל נפש.

האווירה בבית הספר היתה שמחה ואביבית.