מפעלי ים המלח

מגישה: שיר יוסף

רקע על מפעלי ים המלח

מפעלי ים המלח היא חברה העוסקת בהפקת מחצבים באזור ים המלח. החברה נוסדה על ידי מדינת ישראל בשנת 1952 (על בסיס חברת האשלג הארץ-ישראל שהוקמה בשנת 1929) והיא מפיקה בעיקר אשלג, ברום ומתרכובות ברום.החברה מספקת לחברת הבת "מגנזיום ים המלח" את חומר הגלם להפקת מגנזיום.החברה היא אחת מיצרני האשלג והברום הגדולים בעולם. מאז 1968 מפעלי ים המלח בבעלות חברת כיל חברה בת של החברה לישראל, הנשלטת על ידי משפחת עופר.

בצד המזרחי של ים המלח מתגוררות היום אוכלוסייה של כ-70,000 נפש שגרים ביישובים פייפא, צאפי, פטאש סיטי, סווימה וכפרין. נוסף להם מגיעים כל יום אלפי בני אדם לעבודה בתעשייה ובתיירות בבקע מההרים מדבא, כרכ ועמאן היושבות בגב ההר.בצד הצפוני בעיר יריחו וסביבתה מתגוררת היום אוכלוסייה של כ-25,000 נפש. האוכלוסייה עוסקת בעיקר בחקלאות ושירותים.

היתרונות

מפעלי ים המלח נמצאים בקרבת ים המלח משום שהם מספקים עבודה, לאוכלוסייה שמסביב משיכת עובדים ממקומות אחרים בארץ ללא פתרונות, הם מביאים לפרסומה של ישראל בארץ ובעולם מביאים את בשורת המרפא של מוצרי ים המלח כמו תכשירי קוסמטיקה, ריפוי מחלות עור ועוד. לעיטים ממשתמשים במי המלח בצורה מבוקרת ואז חלק מהמים עוברים לשימוש חוזר, המפעלים מבאים להכנסת כספיים למדינה בהיותם מפעלים מייצרים. חלק מהמפעלים נעזרים במדינות ירדן לשתף על מנת לנצלך את הים הנפלא הזה בצורה מבוקרת.

חסרונות

חסרונותם של מפעלי ים המלח הם גורמים לעיטים לפגיעה בלתי הפיכה במבנה הים בצורתו ובמרכיבים שמאפיינים אותו, המפעלים גורמים לפגיעה באיכות הסביבה פגיעה בנוף המדברי, פגיעה בחי ובצומח שמאופיינים כל כך לסביבה זו.

השימוש של המפעלים גורמים להתייבשות ואידוי מהיר יותר של המים ובשל שמקום זה גם ככה לא עתיר במי גשמים התייבשות היא לעיטים סופנית וגורמת לגוויעתו. בנוסף שבכך אידוי ים המלח על ידי המפעלים גורם להצפת המלונות וערעור היסודות.

נגישות למקום

הנגישות למפעלי ים המלח היא יחסית בעייתית משום שאין הרבה יישובים בקרבת מקום על העוברים להגיע ממקומות רחוקים יחסית כמו ערד, דימונה וכפרים ערביים. לכן על המפעלים לדאוג לעיטים קרובות להסעות מאורגנות לעובדים או לתנאי למקומות עבודתם או להתחשב בנסיעות העובדים ותגמל אותם על כך המשכורות שצריכות להיות גבוהות יותר בגלל הריחוק התחבורה הציבורית גם לא מגיעה בתדירות גבוהה, יש כוונות להקים רכבת שתגיע עד לאזור ים המלח ותעזור להביא תיירות ועובדים בדרך קלה ונוחה יותר.