טליבאן

מגישים: רועי ברזנר, נועם גרובר, אור ניאזוף ורום עוז.

עליית הטליבאן לשלטון

הטליבאן הוא ארגון פוליטי-צבאי מוסלמי. הטליבאן החל את דרכו באמצע שנות התשעים, כאשר היה בכלל תנועת סטודנטים פשוטים שהתנגדו לשלטון האנרכיה והשחיתות באפגניסטן. משמעות המילה טליבאן היא "תלמידים" או "סטודנטים". הצלחת הסטודנטים גרמה להם לסלק את ראש עיר קנדאהר, ולאחר מכן גם את שליט המדינה. הם העמידו בפני השלטון מספר דרישות וכאשר סירב השלטון, הם יצאו למאבק. פקיסטן סייעה להם ע''י אספקת נשק ואפשרה לסטונדטים במדינתה להצטרף למלחמה.

תחת שלטון הטליבאן

כאשר הטליבאן עלה לשלטון כפה את חוקי האיסלאם כחוקי מדינה, שינה את מערכת החינוך לחינוך המבוסס על הקוראן, זאת למרות איומי האו''ם.

במסגרת ההקצנה הדתית, הטליבאן גרם להורדת מעמד האישה בצורה קיצונית ביותר. נשות אפגניסטן הפכו לשפחות ללא זכויות, נאסר עליהן לעבוד וללמוד, לרופאים זכרים נאסר לטפל בהן, ונאסר עליהן להגיע לבתי חולים.

הטליבאן הורה על קוד לבוש אחיד לנשים: ללבוש "בורקה", המכסה את כל גופן.

בנוסף, הנשים חויבו לאטום את חלונות בתיהן על מנת לא להיראות בידי גברים. נשים שלא צייתו לחוקים הוכו באכזריות והוטלו עליהם עונשים אכזריים. כמו כן, הטליבאן תמך בשליטים קיצוניים בסודאן והעניק מחסה לטרוריסטים מפני שלפי הטליבאן הם אינם יכולים להסגיר אדם מוסלמי הנאבק על עקרונות האיסלאם.

ההתנגדות לטליבאן

מדינות העולם החלו לחשוש מהתפשטות האיסלאם הרדיקלי, דבר הגרם לרוסיה, הודו וטורקיה לתמוך בתנועה מחתרתית שפעלה נגד הטליבאן. למרות שהתנועה הייתה חלשה ולא היוותה איום ממשי למשטר הטליבאן, אך הצליחה לערער את יציבותו של המשטר.
Big image

הנפילה הסופית

לאחר אסון התאומים, אפגניטן נראתה בעיני האמריקאים כחשודה עיקרית מתן סיוע לאל קאעידה, דבר הגרם למלחמה בין האמריקאים לטליבאן. במסגרת המלחמה נכבשה אפגניסטן ע''י צבא ארה''ב. הכיבוש הביא לנפילת שלטון הטליבאן.
Big image
Big image