TAC Aylık Veli Bülteni

Kasım 2019

Big picture

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü10 Kasım 1938 günü saat 09.05'te yaşamını yitiren, Türkiye'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81. yıl dönümünde; öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz ile okul bahçesinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan anma töreni okul idarecilerinin konuşmalarıyla devam etti. Konuşmaların ardından Tarsus Amerikan Koleji öğrencileri Atatürk büstüne çelenk bıraktı. Çelenk bırakıldıktan sonra tüm misafirlerimiz Stickler Oditoryum’a geçtiler.


1 yaşımda ideallerine tayin ettim.

10 yaşımda tiyatroda canlandırmasına

16 yaşımda Harmandalına

Ve 7 yaşımdan beri de gözlerinin izinde giderim.

Sevdalandım doğduğum andan beri

Sevdalandım o bir çift mavi göze


Öğrencilerimizin Atatürk’e olan özlemini dile getirdiği dizeleriyle başlayan, piyano, bağlama, şiir ve şarkı performanslarıyla ile devam eden program salondaki herkese duygu dolu anlar yaşattı.


“Bir şeyler eksik gelebilir, üzülmeyin. Sohbetler eksik gelebilir, sesler, gülüşler... Ağaçlar eksik gelebilir. Bulutlar durabilir. Uçurtmalar uçmaz, Güneş kısık, renkler boğuk. Sirenler eksik gelebilir. Üzülmeyin! Biz burdayız, Ata’nın izindeyiz, hep birlikteyiz, tamamlarız. Duyan duysun bilen bilsin böyledir bizim sevdamız!


sözleriyle biten dramanın ardından Atatürk’ü anma programı sona erdi.

ATATÜRK’ü Anma Koşusu8 Kasım Cuma günü son iki ders, Woolworth binasının önünde tüm hazırlık sınıfı öğrencileri ve öğretmenleri çok anlamlı bir koşu için toplandı.


Gözlükule parkurundaki koşu; genç kızlar, genç erkekler ve yetişkinler olmak üzere üç kategoride gerçekleştirildi. Dereceye girenler;


Genç Erkekler;


1. Bora NAYCI

2. Mehmet NUR

3. Efe Batın BUDAK


Genç Kızlar;


1. Gamze ÖNER

2. Asya YILMAZ

3. Ilgaz ESKİDUMAN


Yetişkinler;


1. Filiz BAL

2. Mustafa SAVAŞKAN


‘’Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim’' diyen Ata'mızı şükranla, saygıyla ve özlemle anıyoruz.’’

9. Sınıflar Ders Seçimi ve YKS 2023 Sistem Sunumu


9. sınıf öğrencilerine yönelik “Ders Seçimi ve YKS 2023 Sistem” sunumu Oktay Aydın tarafından gerçekleştirildi. 27 Kasım Çarşamba günü yapılan sunumda, sınav sistemi ve ders seçimi süreci anlatıldı. Öğrencilerin ilgi, yetenek ve değerlerine uygun şekilde sınav sistemini bilerek ders seçimlerini yapmalarının gerektiği ve 9. sınıfın YKS’deki önemi aktarıldı. Bunun yanında öğrenciler merak ettikleri soruları sorma fırsatı yakaladılar.

Big picture

10. Sınıflar Ders Seçimi ve YKS 2022 Sistem Sunumu


Kariyer planlama sürecinde önemli bir basamak olan ders seçimi kararı yaklaşırken, 10. sınıf öğrencilerine yönelik “Ders Seçimi ve YKS 2022 Sistem” sunumu Oktay Aydın tarafından gerçekleştirildi. 26 Kasım Salı günü yapılan sunumda, sınav sistemi ve 10. sınıfın YKS sürecindeki önemi üzerinde duruldu. Öğrencilerin ilgi, yetenek ve değerlerine uygun şekilde sınav sistemini bilerek ders seçimlerini yapmalarının önemi aktarıldı. Bunun yanında öğrenciler merak ettikleri soruları sorma fırsatı yakaladılar.

Big picture

9 ve 10. Sınıf Velilerine YKS Sistem ve Ders Seçimi Sunumu


Kariyer planlama sürecinin önemli basamaklarından olan ders seçimleri yaklaşırken, hem 9 ve 10. sınıfın YKS sürecindeki önemini hem de öğrencilerin ilgi ve hedefleri doğrultusunda seçim yapmalarının gerekliliği üzerine velilere yönelik sunum gerçekleştirildi. YKS sisteminin detaylarının aktarıldığı sunumda, veliler hem sınav sistemine hem de üniversite hazırlık çalışmalarına dair merak ettikleri soruları sordular.

Big picture

TAC Sanat Söyleşileri


TAC Sanat Söyleşileri kapsamında, ilk sanat söyleşisi etkinliğimizi 6 Kasım günü Mersinli Ressam Nazife Bilgin Hazar ile gerçekleştirdik. Ressam Nazife Bilgin Hazar, Mersin’de yaptığı “ünlü ressamların tablolarına saygı kuşağı cephe çalışmaları” ile yerel ve ulusal basında adından sıkça söz ettirmiş olup sanat hayatındaki birikimlerini öğrencilerimizle paylaştı ve keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. Kendisini okulumuzda ağırlamaktan mutluluk duyduk.

Big picture

Rehberlik Etkinlikleri Uygulama ve Değerlendirme Eğtimi


Akdeniz Üniversitesi öğretim görevlileri Doç. Dr. Gülfem Çakır ve Dr. Evrim Çetinkaya Yıldız’ın süpervizörlüğünde yürütülen, hazırlık ve 9. sınıfların rehber öğretmenleri ve Rehberlik Bölümünün katıldığı 2 günlük eğitimde sınıf rehberlik çalışmaları değerlendirildi.

2 günlük çalışma 4 ayrı oturumda tamamlandı. Sabah oturumlarında okul psikolojik danışmanları Özlem Algan, İlker Kaba, Caner Aydın ve Serhat Köse rehberlik servisinin uygulayabileceği farklı sınıf ve grup çalışmalarını değerlendirdi. Öğleden sonra ise sınıf öğretmenleri ile yapılan toplantılarda sınıf etkinliklerinin verimliliği, zorlukları, avantajları ve etkisi üzerinde duruldu.

Öğrencilerin kişisel, sosyal, akademik ve mesleki gelişimine katkı sağlayan, güncel uygulamalarla zenginleştirilen rehberlik etkinlikleri akademisyenler tarafından anlatıldı. Öğretmenlerimizin etkinlikleri bire bir uyguladığı ve gelecek çalışmaların planlandığı eğitim, tüm katılımcılar için oldukça faydalı oldu.

TAC Öğrencilerinden Karayakup Köy Okuluna Destek


Tarsus Amerikan Koleji İkinci Yabancı Diller Bölümünün, sosyal sorumluluk projesi kapsamında 6-7 Kasım tarihlerinde okulda gerçekleştirdiği pasta satışından elde edilen gelir ile köy okulundaki eksiklerin giderilmesi hedeflendi.


Bu kapsamda iki gün boyunca hazırlık ve 9. sınıf öğrencilerinin getirdiği pastalar okulumuzun bahçesinde kurulan stantlarda satışa sunuldu. Elde edilen gelirler, köy okulunun eksiklerinin giderilmesi için bölümün sosyal sorumluluk kasasına eklendi.

Cumhuriyet Kupası Futbol Turnuvası’nda Kazanan Dostluk Oldu!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında okulumuzda gerçekleştirilen futbol turnuvasında, Cumhuriyet Kupası sahibini buldu. Öğrencilerimizin dostluk ve arkadaşlıklarının yanında sosyal ve sportif faaliyetlerinin de arttırılması amacıyla düzenlenen futbol turnuvasında büyük mücadelelerin yaşandığı karşılaşmalar olsa da kazanan dostluk oldu.


Turnuva finali 11 ve 12. sınıflar arasında oynandı. Oldukça çekişmeli geçen final müsabakasında 11. sınıf takımı MD Clinic SSK Moskova galip geldi.


Şampiyon olan MD Clinic SSK Moskova ve ikinciliği elde eden Şanlıurfalılar’ı tebrik ediyoruz. Sporun her zaman hayatınızda olması dileğiyle...

Fiziksel Uygunluk Testleri Yeni Rekorlara Sahne Oldu!

Hazırlık sınıfı öğrencilerine beden eğitimi derslerinde uyguladığımız fiziksel uygunluk testlerini başarıyla tamamladık.


Bu testler sayesinde öğrencilerimizin gelişimlerini yakından takip ederek kendilerini keşfetme süreçlerinde yeni rekorlara şahit olduk. Bunların sonucunda da takımlarımıza başarılı sporcular kattık.


Dereceye Giren Öğrencilerimiz;


50 Metre Koşu Testi : Efe Batın BUDAK (6.38) – Gamze ÖNER (7.98)

Durarak Uzun Atlama Testi : Efe Batın BUDAK (2.42) – Melisa BÜYÜKKELLECİOĞLU (2.00)

Dikey Sıçrama Testi : Bora NAYCI (60 cm.) – Bera KARALI (44 cm.)

2 Kg Sağlık Topu Atma Testi : Ali Kaan MİLLİ (8.95 cm) – Asya YILMAZ (6 metre)

Mekik Koşusu Testi : Sermet Sinan AKOVA (73 tur) – Gamze ÖNER (36 tur)

Eskrimde Gelen Başarı


09 Kasım 2019 tarihinde, Mersin’de yapılan Gençler Epe Türkiye Şampiyonası İl Birinciliği Eskrim Müsabakası’na katılan hazırlık sınıfı öğrencimiz Melisa Büyükkellecioğlu birinci olmuştur.

Big picture

Duke of Edinburgh XXI. Gümüş Ulusal Ödül Töreni

6 Aralık 2019 tarihinde İstanbul, Maltepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Binası Erkut Özel Konferans Salonu’nda gerçekleşen XXI. Gümüş Ulusal Ödül Töreni’nde, Tarsus Amerikan Kolejinden Tunç Türeli, gümüş sertifikasını başarılı bir şeklide teslim almıştır. Kendisine başarılarının devamını diliyoruz.

Big picture
Big picture

Çukurova Üniversitesi Ders Gözlemi

11. sınıf öğrencileri, Çukurova Üniversitesinde ders gözlemi yaptı. Fen Bilimleri Bölümü önderliğinde; öğretmenlerimiz Funda Karaosmanoğlu, Çiğdem Altan ve Dr. Duygu Gülev eşliğinde, 28.11.2019 tarihinde 11-A, 11-B ve 11-C sınıfları öğrencilerine yönelik Çukurova Üniversitesine gezi düzenlendi. Öğrencileri kariyer seçimleri konusunda desteklemek ve üniversite hazırlık çalışmaları konusunda onların motivasyonunu daha da arttırmak amacıyla yapılan gezide öğrenciler öncelikle mühendislik ve tıp fakültelerinde derslere katılarak ders gözlemi yaptılar. Öğrenciler ilgi alanlarına göre 2 gruba ayrıldı. Birinci grup, Fizik Öğretmeni Funda Karaosmanoğlu eşliğinde ilk olarak Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünün alt birimlerini ve çalışma alanlarını daha detaylı görmek için sunu dinlediler ardından bölüm laboratuvarlarını gezerek deneyleri ilgiyle ve merakla incelediler.


İkinci gruptaki öğrencilerimizden hedefleri Tıp Fakültesi olanlar; Biyoloji öğretmenleri Dr. Duygu Gülev ve Çiğdem Altan eşliğinde, 3. sınıf Tıp Fakültesi öğrencileri ile birlikte amfide ders dinleme deneyimini yaşadılar. Daha sonra Tıp Fakültesi öğretmenleri eşliğinde laboratuvarları gezdiler . Tıp Fakültesindeki eğitimler hakkında genel bilgiler edinerek akıllarında yer edecek deneyimler kazandılar.


Ardından her iki grup bir araya gelip Tıp Fakültesine geçerek anatomi ve fizyoloji laboratuvarlarını, kadavra saklama alanlarını gezerek kadavra saklama koşulları ile ilgili değerli bilgiler edindiler.

Big picture

Turgay Polat’ın, “Bugünün Doğruları Geleceğin İnsanını Yaratır Mı?” Sunumu


8 Kasım Cuma günü Bahçeşehir Üniversitesi, Basın ve İletişimden Sorumlu Rektör Danışmanı Turgay Polat ”Bugünün Doğruları Geleceğin İnsanını Yaratır Mı?” sunumunu yapmak üzere okulumuza geldi.


12. sınıf öğrencilerinin ve öğretmenlerinin katıldığı sunumda, hızla ilerleyen teknolojinin topluma olan etkisi ve bununla birlikte mesleklerin nasıl değişeceği üzerinde duran Turgay Polat, öğrencilerin kariyer planlamaları üzerine düşünmelerini sağladı. Bunun yanında Applybau bursuyla ilgilenen öğrencilere de süreç hakkında bilgilendirme yaptı. Turgay Polat’a bilgilendirici ve keyifli sunumu için teşekkür ediyoruz.

Big picture
Big picture

Tarsus Amerikan Kolejini Sosyal Medyada Takip Ediyor musunuz?

Aşağıdaki adreslere tıklayarak incelemek istediğiniz sosyal medya kanalına ulaşabilir, hesaplarımızı takip ederek etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

Big picture