שבת שלום

איגרות המזכירות הפדגוגית - סיוון, מאי 2018 (80) משרד החינוך


חברים יקרים,

כעת, לאחר ששככו מעט הגלים מעל הודעתי אודות סיום תפקידי בעוד כחודשיים, ומאחר שאכתוב דברי סיכום באגרת הפרידה, ניתן לחזור כעת לשגרה הברוכה של האגרות. רק אציין שאני מסיים בטוב וברגיעה, מתוך תחושה שבעמל רב, הצלחנו לעשות כמה דברים טובים ויפים, ושכעת הגיע זמני לסיים את המילואים הארוכים שבאתי אליהם ולחזור להתקדם בדברים ובחלומות שעצרתי את מהלכם עם כניסתי לתפקיד.


לפני כחודשיים קראתי את הביוגרפיה המרתקת שכתב מוטי זעירא על חייה של נעמי שמר. מעטים האנשים שהשפיעו על פס הקול של חיינו ושל חיי המדינה, כנעמי שמר- רק נזכיר את ירושלים של זהב, לו יהי, על הדבש ועל העוקץ, אל בורות המים, אנשים טובים באמצע הדרך, שירת העשבים ועוד ועוד...

https://youtu.be/WK3WmcATcd0

כאשר מכירים את קורות חייה של נעמי שמר לעומק ניתן להבחין ששורשיה שאבו את מימיהם מבורות המים העמוקים של תרבותנו, שענפי השפעתה המסועפים לא צמחו על מצע מנותק או בריק. שירתה נטועה באדמה הדשנה של עמק הירדן, ומילותיה נובעים מהתנ"ך ומקורות היהדות. קורות חייה קשורים במאורעות, במלחמות ישראל ובתהליכים החברתיים של הארץ הזו, וכמובן השפיעו על שירתה.


מקריאת הביוגרפיה המרתקת עולה ששורשים, ידיעות מעמיקות וקורות חיים הם מסד חשוב מאד, אך אינם מספיקים להצמחת אומן גדול. להצמחת אדם גדול מכל סוג שהוא צריך גם, ואולי בעיקר, את היכולת לעמול ולהתאמץ.

ילדותה ונערותה של נעמי שמר אופיינו בעמל יום יומי של שנות ושעות אימונים רבות. משחר ילדותה, יום יום, בטרם הליכה לעבודה בגן הירק צעדה נעמי שמר למורי פסנתר או לאימוני הבוקר בהנחיית אימה.


אני זוכרת את עצמי כילדה בת שש מכתתת את רגלי מן המשק, בחמסינים, אל מורי הפסנתר באפיקים או בדגניה... מידי בוקר בשעה חמש, בטרם יחלו הלימודים, העירה רבקה את נעמי והלכה עמה לצריף הילדים לשעת תרגול על הפסנתר... בחורף שרר בשעה זו חושך גמור... בגלל הבוץ הכבד של אדמת העמק ביו מפזרים על רצפת צריף הילדים נסורת יבשה... עד גיל 14 בערך זה היה סבל מבחינת המשטר..." סיפרה נעמי לימים.

"אמא הייתה ממונה על ההתמדה והשינון ולחמה בשיניים ובציפורניים... על האימונים בכל מיני שעות חריגות כשהפסנתר פנוי.. הנגינה הועמדה בדרגת חשיבות עליונה כזו שאי אפשר להגיד ' לא רוצה יותר לנגן' אפילו כשאמא שאלה אם זה כבד והלבב זעק 'כן!' אמרתי 'לא'...


הכישרון חשוב, הידע חשוב, אך המצע הבסיסי שעליו יכול להתפתח הכישרון תלוי ביכולת להתאמץ ולשאת את העמל היום יומי, וחכמים כבר אמרו "יגעת ומצאת תאמין, לא יגעת ומצאת אל תאמין". דומני שטוב שנזכור זאת לגבי עצמנו, וגם לא פחות בבואנו להיכנס לפגישה עם תלמידינו ועם המורים שלנו.


וכעת הזמן לנוח מעט מעמל השבוע,

באה שבת באה מנוחה,


מוישי

.

הכנס המקוון ב"קיוון הנכון" בר קיימא

הכנס המקוון של המזכירות הפדגוגית 2018 הינו כנס בר קיימא.

מוזמנים לצפות בהרצאות ובכרזות הדיגיטליות ב"קיוון הנכון".

נתוני כניסות:


 • 22,000 מספר כניסות לאתר
 • 13,050 כניסות של משתמשים שונים unique
 • 12,050 משתמשים מישראל
 • 304 משתמשים מארה"ב
 • 696 משתמשים משאר מדינות העולם.


בכנס הוצגו 120 כרזות דיגיטליות ב- 6 תערוכות מרשימות. הכרזות מבטאות תהליך פדגוגי שעברו המשתלמים במהלך הקורס.

הכרזות שזכו במקום הראשון:


 • תערוכה 1- שילוב אינפוגרפיקה, סרטונים וכלים מתוקשבים בהוראת המתמטיקה במגזר הערבי.
 • תערוכה 2 - מפצחים את הקשיים – מבט שונה על פתרון בעיות מיצ"ב במתמטיקה יסודי
 • תערוכה 3- למידה ויצירה שיתופית באמצעות קהילה לומדת
 • תערוכה 4 - מטלת ביצוע בעברית לדוברי ערבית
 • תערוכה 5 - פדגוגיה בעידן החדש א' - מדעי הסביבה
 • תערוכה 6- אוריינות דיגיטלית באמצעות הכיתה האינטראקטיבית במדעים במגזר הערבי


הכרזות שזכו במקום השני:


 • תערוכה 1 - דברים שרואים מכאן לא רואים משם- על שילוב ערכי מורשת, דמוקרטיה, סובלנות וגזענות באזרחות
 • תערוכה 2 - פדגוגיה בעידן החדש ב' בתחום ערבית לערבים
 • תערוכה 3 - למידה מבוססת פרויקטים בביולוגיה
 • תערוכה 4- בין סובלנות לגזענות בהוראת ספרות
 • תערוכה 5 - הובלת שינוי – השתלמות לרכזי מקצוע בכימיה
 • תערוכה 6 - פדגוגיה בעידן החדש ב' מחול ומוסיקה - טנגו לשניים


הכרזה חביבת הקהל:


 • שילוב תלקיט בהוראה למידה והערכה ביידיש


קישור לתערוכות הכרזות

אגף א אמנויות

אולימפיאדת תיאוריה תשע"ח

קבוצת ילדים מתכנסת בחדר בריחה, על הרצפה מצוירת מקלדת גדולה ולצדה בקבוקונים עם שיקוי קסמים צבעוני... הילדים מתווכחים בלהט: "מהו הסולם שבכתב החידה... מהי הדרגה של האקורד... מהר! נותרו לנו רק 20 שניות לפצח את הקוד של המנעול לתיבה.... שם טמון הרמז הבא..."
אותה קבוצה תייצג מאוחר יותר את הקונסרבטוריון והישוב שלה על הבמה יחד עם עוד 23 משלחות שהעפילו לגמר חידון התאוריה. הם מאזינים בקשב למוזיקה כדי לזהות את המשקל, מחפשים את התו החסר, מזהים היפוכי אקורדים ועל כל תשובה נכונה הם מגיבים ב"יש" נלהב.

אלה מקצת החוויות של גמר חידון תורת המוסיקה שהתקיים לפני מספר ימים בקונסרבטוריון ראש העין ביוזמתו של הפיקוח על החינוך המוזיקלי.
לגמר החידון קדמו שש תחרויות מחוזיות , קבוצה שזכתה במקום הראשון במקצה שלה עלתה לגמר הארצי.
חידון התאוריה מתקיים זאת השנה הרביעית והשתתפו בו השנה כ-400 ילדים מ-41 קונ' שונים מרחבי הארץ. השנה הגיעו לגמר 24 קבוצות מ- 14 קונסרבטוריונים שונים.
את התחרות יסדה ומפיקה ​הגב' גניה שפירו, גניה מציינת שבשנה הראשונה השתתפו נציגים מ- 4 קונ' בלבד ומאז התחרות מתרחבת ומשתכללת,
חדרי בריחה ,חידון קהוט, תחרויות ומשימות שונות מאתגרות את קהל התלמידים הרב גילאי מכיתה ב' ועד ט'.

החידון נוסד במטרה להעלות את המודעות לשיעורי התיאוריה, לעורר את חדוות הלמידה ולהפוך אותה לחוויתית ומשמעותית. תחום דעת הינו חשוב ובסיסי אך יחד עם זאת מרתיע לעיתים תלמידים רבים משום היותו אקדמי ומאתגר. החידון המהווה דרך יצירתית ומקורית להביא את נושא התיאוריה למרכז הבמה מזמן לתלמידים חווית למידה ידידותית, עכשווית ולא מנוכרת, וכן יוצר מעורבות בקרב הורים, מורים ומנהלי הקונס'. ההשתתפות בחידון לא דורשת הכנה מיוחדת, המשימות והתחרויות מותאמות לתכנים הנלמדים בקונסרבטוריונים ולרמות הגיל השונות.

תודה לכל התלמידים שלקחו חלק ולמורי התיאוריה שהכינו אותם.

תודות: ליובל רחמיאן , נועם יעקובי וזוהר ולנסי- זינגר על העזרה בהפקתו.
וכמובן לצוות השופטות הנכבד: הגב' מירי זמיר קפסוטו, הגב' אנה גיא, הגב' גלינה לוקש .

צפו ב - סרטון חידון תיאוריה

https://youtu.be/Bkp1kMCXO0A

שלב א'

מקום 1- כפר סבא

מקום 2- חיפה- רובין

מקום 3- גבעתיים

שלב ב'

מקום 1- נתניה

מקום 2- גבעתיים

מקום 3- עמק יזרעאל

מפמ"ר מוזיקה: בצלאל קופרווסר, גניה שפירו, צוות השיפוט ונציגי קונ' נתניה

Big picture

שלב ג'

מקום 1- נתניה

מקום 2- רחובות

מקום 3- קרית אונו

שלב ד'

מקום 1-רמת-גן

מקום 2- באר שבע

מקום 3-נתניה

Big picture

תאטרון ותחום דעת ספרות

7 עשורי מחזאות ישראלית

במסגרת ציון חגיגות 70 שנה למדינה, אנו מקיימים כנס בנושא: 7 עשורי מחזאות ישראלית,

שיתקיים ביום רביעי, ה 13 ביוני בשעה 16:00 בתאטרון הקאמרי, תל אביב.

הכנס הוא שיתוף פעולה של מפמ"ר ספרות באגף רוח וחברה ומפמ"ר תאטרון באגף אמנויות.

להרשמה

אגף א חברה ורוח

שילוב המעורבות החברתית בהערכה החלופית בתחומי הדעת

בחודשים האחרונים נכתב והופץ מסמך משותף למזכירות הפדגוגית, המינהל הפדגוגי ומינהל חברה ונוער בנושא "שילוב המעורבות החברתית בחלופות בהערכה". המסמך נכתב כחלק מהתפיסה המערכתית לחינוך ערכי. מסמך זה מחזק את התפיסה המדגישה כי הוראת תחומי הדעת תוך שילוב העיסוק בערכים תורמת ללמידה משמעותית. הוראה המתבססת על חיבור רלוונטי בין החומר הנלמד לעולמו של התלמיד, למידה המשלבת חוויה ערכית וחשיבה ביקורתית.

ברצוננו להביא את המורים לראיית הפוטנציאל ללמידה משמעותית שקיים בחיבור שבין החלופות בהערכה בתחומי הדעת , לבין המעורבות החברתית. התכנית תסייע לתלמידים להבין את הרלוונטיות של עולם התוכן הלימודי למציאות החיים ותעורר בתלמידים מוטיבציה למעורבות אזרחית וחברתית וזאת מתוך למידה המחברת בין עולם התוכן הלימודי למציאות החיים. בדרך זו נסייע לתלמידים בהתפתחותם האישית ובבניית זהותם ונחזק את תחושת ערך העצמי, השייכות ומחויבות לקהילה, לחברה ולמדינה.

קישור למסמך

Big picture
בתאריך 16.5.2018 אגף חברה ורוח יזם מפגש משותף למדריכים מכל האגפים של המזכירות הפדגוגית עם המנחים המחוזיים של מינהל חברה ונוער בו הציגו מפמ"רים ומדריכים מגוון אפשרויות לשילוב המעורבות החברתית בתהליכי ההוראה והלמידה, המפגש היה חשוב ליצירת סינרגיה ותיאום בין המזכירות הפדגוגית והמדריכים שלנו לבין עבודת מינהל חברה ונוער האחראי על יישום המעורבות החברתית. אנו מבקשים שכל תחומי הדעת יפעלו ליישום התוכנית.

המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים

סל הצעות תשע“ט

המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים במשרד החינוך מופקד על תחום החינוך לדמוקרטיה ולחיים משותפים בכלל מערכת החינוך, על כל מגזריה ובכל שכבות הגיל –גן ועד י"ב. פורסם עלון בו סל הצעות לשנת הלימודים תשע"ט.

המטה פועל ליישום המלצות הדו"ח "להיות אזרחים", הרואה את החינוך לאזרחות כמכוון לשילוב והשלמה בין יסודותיה הדמוקרטיים והיהודיים של מדינת ישראל. לשם הגשמת מטרות אלה, כפי שבאות לידי ביטוי בחוק החינוך ובמטרה ב‘ של התכנית האסטרטגית והתווית מדיניות מערכת החינוך בנושאים: חינוך אזרחי, חינוך לדמוקרטיה וחינוך לחיים משותפים, פועל המטה באמצעות רפרנטים ומדריכים מחוזיים.

אנשי המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים שותפים, מעורבים ומסייעים בדרכים מגוונות למיזמים, ופעילויות בתחום ואנו מזמינים אתכם מורים ומנהלים כאחד, לפנות למטה בכל נושא הרלוונטי לתחום החינוך האזרחי והחיים המשותפים. המטה פרסם עלון בו סל הצעות לשנת הלימודים תשע"ט. בעלון שפורסם באתר המטה מוצגים:

- מיזמים, פעילויות ותכניות אותם מבצע ומציע המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים.

- משאבים עליהם מופקד המטה לחינוך זרחי וחיים משותפים לשם הגשמת מטרותיו.

מקווים שתמצאו בעלון זה מידע ורעיונות שיהוו השראה עבורכם לעשייה משמעותית בתחום החינוך

האזרחי והחיים המשותפים.

קישור לעלון

אגף א לפיתוח פדגוגי

וועדת ספרי לימוד אוסטריה-ישראל - מפגש וירטואלי

וועדה משותפת אוסטריה-ישראל לבדיקת ספרי לימוד בהיסטוריה וב'גאוגרפיה אדם וסביבה' בהובלת דליה פניג, אורנה כץ-אתר ופנינה גזית - נפגשה ב 14 -15 במאי במפגש וירטואלי על תשתית ZOOM בסיוע מט"ח.

במפגש הציגו ששת חברי הצוות האוסטרי את עבודתם על האזכורים של ישראל בספרי הלימוד, במפות ובאטלסים.

מעניין היה ללמוד על ריבוי הספרים והמפות - בגיאוגרפיה ובהיסטוריה באוסטריה, על שילוב של הוראת גאוגרפיה והיסטוריה ועל כך שתכנית הלימודים בהיסטוריה כוללת אירועים שהתרחשו בעשור האחרון.

חברי הצוות שלנו הציגו כל אחד בתחומו את ההתייחסויות וההקשרים בהם מוזכרת אוסטריה בספרי הלימוד בהיסטוריה וב'גיאוגרפיה אדם וסביבה' - בשכבות הגיל חט"ב וחט"ע - גם במפות ובאטלסים.

בסופו של התהליך נוציא מסמך משותף באנגלית בו נציג ממצאים עיקריים ואת המסקנות וההמלצות של כל מדינה בכל תחום.

Big picture

ביקור שרי חינוך מגרמניה במזכירות הפדגוגית

השבוע נערך ביקור של משלחת של שרי חינוך ותרבות מגרמניה במזכירות הפדגוגית. הם נפגשו עם יור" המזכירות הפדגוגית , סגניתו ומנהל אגף שפות.

בביקור עלו סוגיות של דיגיטציה , השתלמויות מורים, והוראת השפה הגרמנית. האורחים נחשפו לקורס המקוון " מפה לשם" שעוסק בנושא הגירה בשתי המדינות , גרמניה וישראל, והוא פרי עבודה משותף של צוותים משתי המדינות.

להתפעלות מיוחדת זכתה ה "תמונה הישראלית " , הפוסטר האינטראקטיבי שנשלח לכל בתי הספר לרגל 70 שנה למדינה.

Big picture
Big picture

"מפה לשם: סוגיות בתרבות, עליה והגירה"

בשבוע שעבר נפתח הקורס המקוון החדשני בנושא "סוגיות בתרבות, עלייה והגירה" במפגש פנים אל פנים במט"ח- בברכתם של דליה פניג ושל ראש הוועדה לספרי לימוד גרמניה -ישראל שבירך את 60 המשתתפים בשפה העברית.

במרכז המפגש התקיימה הרצאה מרתקת ומעשירה של נדב איל, עיתונאי ועורך חדשות החוץ בערוץ עשר,

והוצגו טעימות מיחידות הוראה המוגשות למורה כפעילות המותאמת לכיתה המצוידת במקרן, משלבות יישומים טכנולוגיים מגוונים ומעודדות חקר ושילוב למידה עצמית.

הפדגוגיה הדיגיטלית בחינוך הערבי

השתלמות מרוכזת - שילוב פדגוגיה דיגיטלית בהוראה ולמידה של שפת אם ערבית

בין התאריכים 22-24.5.18, התקיימה במרכז הארצי להתפתחות מקצועית לעובדי הוראה בשלומי השתלמות מרוכזת למורות השפה הערבית בבתי הספר הכנסייתיים. במסגרת ההשתלמות המורות נחשפו ולמדו תכנים שונים ומגוונים מתחומי הוראת השפה הערבית, שילוב הפדגוגיה הדיגיטלית בהוראה ולמידה, שימוש ב "תיק תוכניות לימודים למורה", פיתוח פעילויות במחולל "הכתה האינטראקטיבית", שיטות בהוראת ההבעה בכתב, ושילוב אסטרטגיות חשיבה בהוראה ולמידה.

ד"ר האני פראג', המפקח הארצי הכולל לבתי הספר הכנסייתיים, פתח את ההשתלמות בברכת המורים המשתתפים ובתודות למארגני ההשתלמות הראשונה למורות מבתי ספר כנסייתיים.

מר איימן זועבי, מפקח פדגוגיה דיגיטלית בחינוך הערבי, הרצה בנושא שילוב הפדגוגיה הדיגיטלית בהוראה כמנוף ללמידה משמעותית, והדגים את הנושא באמצעות האפליקציה "תמונה ישראלית" אשר פותחה במסגרת התוכנית 70 שנה למדינת ישראל. בהמשך, ד"ר ראויה בורבארה, מפמ"ר שפת אם ערבית, העבירה סדנה בנושא: שילוב אסטרטגיות חשיבה בהוראה ולמידה.

Big picture

הערכה חילופית "מטלת ביצוע לדוברי ערבית"

בשבוע האחרון פותח אתר המכיל הסבר מילולי וסרטונים בנושא ביצוע "מטלת ביצוע לדוברי ערבית" בסביבה דיגיטלית כחלופה בהערכה במסגרת ההערכה הפנימית בבית הספר (30%). קישור לאתר

הסביבה הדיגיטלית של מטלת הביצוע נבנתה במודל של המשרד
Big picture

חינוך גופני

חינוך גופני

האליפות הארצית לבתי הספר בכדורעף חופים

האליפות הארצית לבתי הספר בכדורעף חופים תשע"ח התקיימה כמידי שנה על חוף הים בנווה

ים בצמוד לפארק המים שונית, בימים שלישי ורביעי, ט"ו-ט"ז בסיוון ה'תשע"ח, 29-30/05/2018.

מדובר באירוע חווייתי וספורטיבי המסכם את שנת הלימודים.

האליפות אורגנה על ידי משרד החינוך - הפיקוח על החינוך הגופני בשיתוף עם מועצה אזורית חוף

הכרמל, התאחדות הספורט לבתי הספר, פארק המים שונית נווה ים ואיגוד הכדורעף.

באליפות לקחו חלק כ- 2500 משתתפים מ- 68 בתי ספר.

445 קבוצות מכל הארץ התחרו בכ- 1400 משחקים, שהתקיימו על 30 מגרשים שהוקמו במיוחד על חוף הים. האליפות תופעלה על ידי כ- 300 בעלי תפקידים בכל יום משחקים.

בתי הספר הזוכים לשנה"ל תשע"ח:

י'-י"ב תלמידים

· מקום ראשון - מקיף עמקים תבור, מזרע

· מקום שני - קריית חינוך מעיין שחר, עמק חפר

· מקום שלישי – תיכון גלילי, כפר סבא

י'-י"ב תלמידות

· מקום ראשון - קריית חינוך מעיין שחר, עמק חפר

· מקום שני – התיכון הניסויי, ירושלים

· מקום שלישי - כפר הנוער ויצ"ו הדסים, אבן יהודה

ט' תלמידים

· מקום ראשון – מקיף מבואות עירון, עין שמר

· מקום שני – חט"ב חיים בר לב, כפר סבא

· מקום שלישי – חט"ב היובל, מבשרת ציון

ט' תלמידות

· מקום ראשון – קריית חינוך מעיין שחר, עמק חפר

· מקום שני עירוני ג' חיפה

· מקום שלישי ליידי דייויס תל אביב

ז'-ח' תלמידים

· מקום ראשון - קריית חינוך מעיין שחר עמק חפר

· מקום שני - בית חינוך רבין, תל מונד

· מקום שלישי – חט"ב אלון, כפר סבא

ז'-ח' תלמידות

· מקום ראשון – בית החינוך נופי הבשור, מגן

· מקום שני – התיכון המסורתי, ירושלים

· מקום שלישי - בית החינוך נופי הבשור, מגן

כל הכבוד לכל המשתתפים והעוסקים במלאכת ארגון האליפות!!!

Big picture

אגף א מדעים

הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה

מהפכה בהערכה בלימודי מדע וטכנולוגיה בבית הספר היסודי

משימת מפמ"ר לכיתות ה' – תשע"ח

כ-55,000 תלמידות ותלמידים מכיתות ה' דוברי עברית וערבית כאחד, נכנסו לרשת במהלך חודש מאי (2018) ובצעו משימת הערכה ארצית מתוקשבת ברוח מבחני הפיז"ה. מטרת המשימה היא לתת למנהלי בתי הספר ולצוותי ההוראה כלי הערכה למידת רכישת האוריינות המדעית והטכנולוגית של תלמידי כיתה ה' וחווית למידה אחרת לתלמידים.

זוהי השנה הראשונה בה מקצוע הלימוד מדע וטכנולוגיה לבית הספר היסודי יוצא לדרך חלוצית חדשה עם משימת מפמ"ר ארצית מתוקשבת. המשימה חדשנית ומרתקת ומביאה רוח אחרת לתהליכי ההערכה – שילוב הדמיה, סרטונים ומשימות אינטראקטיביות.

מקצוע הלימוד מדע וטכנולוגיה בביה"ס היסודיים ובחטיבות הביניים הוא חלק בלתי נפרד מהתכנית הלאומית של משרד החינוך ומהווה יעד ארצי מרכזי להגדלת מספר לומדי המדעים והטכנולוגיה בחטיבות העליונות בעידן שבו לסביבה המדעית עתירת הטכנולוגיה והמתוקשבת יש תפקיד מרכזי במציאות היום יומית. לתפיסתנו דרכי ההערכה צריכות להיות בהלימה לדרכי ההוראה –אי לכך בחרנו בהערכה המתוקשבת.

המידע כי המשימה תהיה מתוקשבת גרם לתזזית חיובית במערכת. כדי להקטין את מרחב הזרות של המורים והתלמידים עם הפלטפורמה המתוקשבת פותחו משימות מתוקשבות ללמידה ולתרגול מיומנויות התקשוב על ידי מרכז המורים הארצי "למדע" בחינוך היסודי יחד עם צוותי ההדרכה הארציים (במימון המל"מ). בתחילת שנת הלימודים פורסם מפרט התכנים של המשימה.

תחום התוכן המרכזי היה בתחום האסטרונומיה, נושא הנלמד בכיתה ה' - נושא מעניין אם כי מורכב!

לקראת חודש מרס נשלח לבתי הספר מכתב ובו מידע על דרכי היערכות לקראת המשימה. במכתב הודגש שאנו יוצאים לדרך חלוצית חדשה, שללא ספק תהייה מלווה בקשיי הסתגלות טכניים, אך יחד עם זאת, תהווה אתגר חווייתי חיובי לתלמידים והם יזכרו אותה כחוויית למידה חדשה ומאתגרת ולא כמבחן.

נושא המשימה היה "מסע במערכת השמש". המשימה הכניסה את הלומדים למסע מדומה באמצעות חללית אל מערכת השמש ובחזרה אל כדור הארץ. במסע התלמידים נפגשו עם תופעות אסטרונומיות וטכנולוגיות לחקר החלל והם נדרשו לתאר ולהסביר את התופעות באמצעות הידע הנדרש לאוריינות המדעית והטכנולוגית של תלמידי כיתה ה'.

Big picture

קשיים טכניים כצפוי היו. יחד עם זאת, מעדויות המורים והתמונות שהגיעו, התלמידים מאוד נהנו לבצע את המשימה. בניתוח ממצאי הפיילוט מרבית התלמידים כתבו שהם מעדיפים משימת הערכה מתוקשבת ולא משימת נייר ועפרון. כדבריהם: "היה כיף ומעניין", "היה ממחיש וחווייתי", "תמיד יותר כיף במחשב".

נסיים בדבריה של אחת המורות שנתקלה בבעיה טכנית: " תודה על התמיכה... חשוב לי, לסיום עבודתי לאחר 35 שנה, להיות חלק ממיזם חדשני לפני שאני עוזבת ומעבירה את השרביט לצעירות".

ומה הלאה? יופק מסמך של תובנות מהמשימה שיוכל לשרת בשנת תשע"ט את המורים לשיפור תהליכי הוראה-למידה-הערכה.

יופקו לקחים לשכלול מנגנון הפעלת משימת מפמ"ר של שנת תשע"ט ולשדרוג המערכת המתוקשבת. יפותחו משימות אוריינות חדשות ללמידה ותרגול. העתיד קורא לנו!!!

Big picture

כנס ילדים בכנסת ישראל – " ילדים מבקשים ישראל מקיימת"

350 תלמידים מרחבי הארץ השתתפו ביום ג', ח' בסיוון תשע''ח ב- 22.6.2018 בכנס מיוחד, במטרה לעודד את החינוך הסביבתי ופעילות "ירוקה" בקרב תלמידי בתי הספר ובני הנוער. התלמידים שהשתתפו בכנס הגיעו מכ- 26 בתי ספר ברחבי הארץ, אשר שמים דגש על חינוך סביבתי וחינוך לקיימות. הכנס התקיים ביוזמת ח''כ יעל כהן פארן, נציגת התנועה הסביבתית בכנסת, בשיתוף משרד החינוך, החברה להגנת הטבע והרשת הירוקה. במסגרת הכנס, התלמידים סיירו בכנסת, ולמדו על המערכת האקולוגית, על חסכון באנרגיה ומיחזור. במשך היום הוצגה במשכן תערוכה מיוחדת המורכבת מפרויקטים סביבתיים שיזמו תלמידי בתי הספר. בנוסף, נפגשו התלמידים עם חברי כנסת מהסיעות השונות ביניהם, מוסי רז, אורי מקלב, יפעת שאשא ביטון, דב חנין, איתן ברושי, מסעוד גנאים, אכרם חסון ומיכל בירן. התלמידים שוחחו עם חברי הכנסת על נושאים שמטרידים אותם כמו : הקמת נמל תעופה, חופים, אויר נקי ועוד, חברי הכנסת שוחחו עם התלמידים על חוקים שלדעתם יסייעו לקדם את המודעות להגנת הסביבה.

בכנס שנערך באודיטוריום של הכנסת, השמיע את קולו דור העתיד בצורה ברורה ופנה לקובעי המדיניות לשמור על הסביבה ועל משאבי הטבע, כדי שתישאר עבורם סביבה בטוחה ונקייה לחיות בה. התלמידים ובני הנוער נחושים ומלאי מוטיבציה להתמודד עם האתגרים שמציב בפנינו משבר האקלים. לסיום, התלמידים נהנו מ"קרקס ירוק"- שיתוף פעולה ייחודי בין אמני קרקס לאנשי סביבה. בסוף הכנס, עלו לבמה נציגי בתי הספר וקיבלו תעודת הוקרה על קידום החינוך הסביבתי.

כנס גלוב הארצי השישי לתכניות בינלאומיות מתוקשבות סביבתיות לשנה"ל תשע"ח 2018

הכנס הארצי השישי לתכניות בינלאומיות מתוקשבות סביבתיות לשנה"ל תשע"ח, בהובלת ד"ר פריד חמדאן, מרכז ארצי לתכניות בינלאומיות מתוקשבות מהאגף לטכנולוגיות מידע בשיתוף האגף לפיקוח להוראת המדעים במזכירות הפדגוגית, התקיים ביום רביעי, כ"ד באייר תשע"ח, 9 במאי 2018 באשכול הפיס, הרצליה.

בכנס השתתפו 28 בתי ספר מצטיינים כיתות ה'- ט' בתכניות גלוב בקטגוריות השונות, אשר הגיעו אל שלב הגמר.

חלק גדול מהצלחת כנס גלוב, טמון בהתלהבות הזו ובבעירה הפנימית שאנו מצליחים להוביל ולעורר אצל מורי המדעים, התקשוב והאנגלית ברוב בתי הספר. השנה, תהליך השיפוט היה קשה ברמה הארצית וברמה הבינלאומית בייחוד בתחום החקר המדעי, הסרטונים, התמונות והמשחק הדיגיטלי בשל העובדה שעשרות בתי ספר הגישו עבודות חקר, פיתוחו משחקים דיגיטלים המתייחסים לתחומי הדעת של תוכנית גלוב (אקלים ואטמוספירה, איכות מים, פנולוגיה בצמחים, ויתושים כאינידיקטור לשינויים אקלימיים, איכות קרקע).

בטקס נטלו חלק נציגי שגרירויות ארה"ב ואוקראינה, נציגי הפיקוח של אגף טכנולוגיות מידע ונציגי הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה, מהמזכירות הפדגוגית, וכן, נציגי צוות הדרכה של חינוך לקיימות מטעם משרד החינוך.

Big picture

הכנס הארצי לחקר ופתרון בעיות במדע וטכנולוגיה

בשיתוף תחרות ארצית "גם אני יכול לבנות מוצר" תשע"ח

מאי קורמן, מדליקת המשואה הצעירה, שפיתחה פטנט ייחודי למניעת התופעה הכאובה של שכחת ילדים ברכב, אשר גובה בכל קיץ מחיר כבד בחיי אדם החלה את דרכה כאן בכנס הארצי.

מתקן לחיסכון במים המחזיר מים לא חמים לצנרת

סוליית נעל שלא שוקעת בבוץ בהשפעת כף הרגל של ההיפופוטם

קסדה משמרת חיים המונעת נסיעה באופנים חשמליות ללא חבישתה.

מתקני כושר המשלבים תנועה ומשחק ייחודים לבעלי מוגבלויות קשות

חיידקים פרוביוטיים שלא תמיד רק מועילים

גידול חיטה בחלל

הם חלק מ- 82 עבודות מצטיינות שהוצגו בכנס הארצי החגיגי לחקר ופתרון בעיות במדע וטכנולוגיה

ותחרות "גם אני יכול לבנות מוצר" חדשנות בפיתוח ועצוב פתרונות טכנולוגיים למען הקהילה בכלל ואנשים בעלי צרכים מיוחדים בפרט.

ביום שלישי, ט"ו בסיון תשע"ח, 29 במאי 2018, מדשאות האוניברסיטה העברית גבעת רם לבשו חג, מאות תלמידים מכל רחבי הארץ ומכל המגזרים הגיעו לשלב סיום ארצי של תהליך חקירה ארוך ולאחר שזכו בתחרויות בית ספריות ומחוזיות.

תלמידי כיתות ו' וכיתות ט' הציגו עבודות מצטיינות של חקר מדעי ופתרון בעיות בטכנולוגיה.

ותלמידי חט"ב הלומדים במרכזי המדעים המכונים "אשכולות ותפוחי פיס למדעים ואומנות" הציגו פתרונות טכנולוגיים שנבנו בתהליך חקר מדעי- טכנולוגי לאוכלוסיית בעלי צרכים מיוחדים והקהילה.

העבודות בכנס הארצי נבחרו בקפידה לאחר שיפוט מקצועי של: מורים מובילים בתחום, מומחים מהאקדמיה, מהנדסים מהתעשייה, חוקרים ממכוני מחקר שונים, ותלמידים. השנה חגגנו את הכנס המדעי בסימן 70 שנה להקמת מדינת ישראל ו- 100 שנים להקמת האוניברסיטה העברית בירושלים.

שיתוף פעולה חדש ופורה בין ד"ר אביבה בריינר מפמ"ר מדע וטכנולוגיה לבין אורנה בן עטר הממונה על אשכולות הפיס למדעים ואומנות העצים את החגיגה הפורה בין הכנס השנתי ה-7 לחקר ופתרון בעיות במדע וטכנולוגיה לבין אירוע הסיום השנתי ה-19 לתחרות "גם אני יכול לבנות מוצר" בהובלת מנהלי אשכולות פיס למדעים ואומנות.

כל התלמידים, המורים, המנהלים , צוות השיפוט, מנטורים ואורחים נפגשו לתערוכת פוסטרים ומוצרים על הדשא המרכזי באוניברסיטה העברית גבעת רם. הייתה זו הזדמנות מופלאה להיחשף לרעיונות המדהימים של התלמידים ולתהליך למידה ייחודי.

לאחר מכן כל התלמידים התפצלו לתוכניות השונות.

תלמידי עבודות החקר ופתרון בעיות הציגו את העבודות במושבים מקבילים בפני צוות מומחים, מורים ותלמידים והתקיימה למידת עמיתים. לאחר מכן, התלמידים השתתפו במשחק אינטראקטיבי מקוון, "אסקייפ-קמפוס", לכבוד 100 שנים לאוניברסיטה העברית בירושלים.

במקביל תלמידי "גם אני יכול " השתתפו בטקס הכרת זוכים בתחרות.

את הטקס פתחו ד"ר משה וינשטוק - יו"ר המזכירות הפדגוגית, וד"ר גילמור קשת- מנהלת אגף א' למדעים. מאי קורמן הלהיבה את התלמידים בסיפורה האישי ובדרך שעשתה מהשתתפות בתחרות "גם אני יכול לבנות מוצר" ועד להדלקת משואה ביום העצמאות ה-70 למדינת ישראל. "לא זכיתי בתחרות גם אני יכול אבל זיכרו שגם מקום שני מצליח ואולי אף יותר ...ראו את שירי מיימון" עודדה את רוחם של התלמידים המתוחים.

בטקס חילקנו מדליות ומגנים לעבודות מצטיינות בקטגוריות: התאמה לצורך בעל צרכים מיוחדים , איכות המוצר וגימור , ידע מדעי- הנדסי, חדשנות ועוד.

תלמידי עבודות החקר ופתרון בעיות סיימו את היום המרתק בטקס חגיגי אותו פתחה ד"ר אביבה בריינר- מפמ"ר מדע וטכנולוגיה ונשאו דברי ברכה: ד"ר גילמור קשת- מנהלת אגף מדעים במזכירות הפדגוגית, מר יואב זמרן- סגן ראש מנהל חינוך ומנהל אגף פדגוגיה במנהל החינוך בעיריית ירושלים, פרופסור ג'אי פינברג- דיקן הפקולטה למתמטיקה ומדעי הטבע באוניברסיטה העברית.

סרטון עבודות גם אני יכול

סרטון ומידע נוסף עבודות החקר ופתרון בעיות

ביולוגיה

"ביוחקר ברשת" מרחיב שותפים

כנס "ביוחקר ברשת" לסיום שנת תשע"ח נערך ביום שני, ז' סיוון , 21.5.18 במכון וייצמן. המיזם, שהוא פרי שיתוף פעולה של משרד החינוך וקדימה מדע, שהתחיל כמיזם חקר לתלמידים מבתי ספר שונים, הרחיב את מעגלי השיתופיות: חקר בין תלמידים מארצות שונות (ארגנטינה וברזיל) וחקר תלמידים עם מדענים.

כ 50 מורים הגיעו מכל הארץ לסכם את השנה, והפעם, במסגרת שולחנות עגולים הציפו קשיים במהלך החקר ופתרונות, תוך התייחסות להיבט החוויתי והיצירתי
Big picture

גלית כראדי, מובילת המיזם מאז תחילתו, פותחת את הכנס.

אגף א שפות

צרפתית

גמר תחרות הערב הצרפתי 23 במאי 2018.

ביום חמישי ה- 23/05 הגיע לסיומו פרויקט מדהים וייחודי שהתלמידים התכוננו למענו במשך תקופה של שישה חודשים : " גמר תחרות הערב הצרפתי 2018".

ההתרגשות לקראת האירוע היתה בשיאה. התלמידים עמדו להופיע בפני צוות הפיקוח על הוראת הצרפתית, צוות שגרירות צרפת, שופטים ושאר מכובדים. כמורה לצרפתית וכמחנכת הרגשתי תחושת גאווה, תחושת שליחות, שאני הולכת לייצג את בית הספר שלי, את העיר שלי עם צוות תלמידים מגובש ואיכותי שהשקיעו מאמצים אדירים ומעוררי השראה.

זכינו לצפות בקשת מאוד רחבה של כישרונות יוצאי דופן בתחום השירה והתאטרון מערים שונות בארץ. הלב התרחב מאיכויות הקולות וכושר המשחק של התלמידים. ניכר שכולם השקיעו רבות ונתנו את הכל כדי להגיע לרגע המיוחד הזה. רגע שיסתכם ב-4-5 דקות על הבמה.

4-5 דקות האומרות הכל: גאווה, אהבה למקצוע , לשפה , תשוקה של המתמודד להביע את עצמו בצורה אחרת .באופן שאיננו בא לידי ביטוי בקירות בית הספר במסגרת הלמידה הקונבנציונלית.

מי שהטיב להתבונן בעיני המתמודדים בעת הופעתם על הבמה ראה: את האושר האמיתי , ההתרגשות והכרת הטוב על האפשרות שניתנה להם להביע את עצמם על הבמה.

מאחורי הקלעים התערבבו להם יחדיו צלילים , משפטים , זמזומים , קריאות התרגשות, חששות , מתח וציפייה אדירה. באופן טבעי נוצר קליק בין המתמודדים , אנשים זרים אשר לא הכירו אחד את השני עד לרגע זה. בני נוער אשר השפה והמעמד המיוחד חברו ביניהם באופן מדהים.

המסע חזרה הביתה היה מרגש והיה אפשר להרגיש את החשמל באוויר.

באותו ערב הילדים לא הפסיקו לדבר ולכתוב:

"הפרויקט הזה היה ללא ספק חוויה שאני לא אשכח. החוויה הזו חידדה אצלי את אהבתי לבמה. את תחושת האדרנלין הבלתי פוסק , ואיך שהלב מרקד לצלילי מחיאות הכפיים. ועוד, לעשות זאת בשפה היפה ביותר בעולם. בזכות המופע, ניתנה בידי ההזדמנות ללמוד את השפה, ולבחון אותה יותר מקרוב ובצורה חוויתית ובלתי נשכחת. זכינו בתחרות במקום השני והמכובד. הרגשתי גאווה עצומה והתרגשות גדולה. זכינו לפרגון מכל המתמודדים. הגענו למקום הזה בזכות השקעה גדולה, בזכות התמיכה של בית הספר , ובעיקר של טניה המחנכת והמורה שלנו לצרפתית. זאת החוויה הטובה ביותר שהייתה לי ונשאר לי רק לומר תודה על המקום שהגעתי אליו, על הפרטנרית הטובה ביותר שיכולתי לבקש ועל הערב הזה שיכולתי לקחת בו חלק. תודה"

עמית שוסטר, כיתה ח'3, הנרי רונסון, אשקלון.

"בשבילי ערב צרפתי הינו חוויה בלתי נשכחת שכמובן תלווה אותי לאורך כל חיי. הרגשתי צורך לתת את כל כולי ולהשקיע במופע הזה. במופע הזה.ניתנה לי הזדמנות להביע את כושר המשחק שלי ."

כפיר רביד, כיתה ח'3 , הנרי-רונסון, אשקלון.

"בשבילי ערב צרפתי זה ערב חוויתי בלתי נשכח שהיה פשוט מושלם!!! הרגשתי הרבה לחץ, גאווה וכיף ולמדתי איך זה לחוות שפה זרה בצורה הכי יפה ומיוחדת שיש"

אדר גולדברג, כיתה ט'2, הנרי רונסון, אשקלון

"בשבילי ערב צרפתי זה אירוע ממש מיוחד. באירוע הזה, מסתכמת כל העבודה הקשה של כל הילדים שמשתתפים, האירוע שלכבודו הם התאמנו, למדו טקסטים שלמים בעל פה, התכוננו והשקיעו את הנשמה בשביל זה. ערב צרפתי זה לדעתי הזדמנות מצוינת להכיר ולהתרשם מהתרבות הצרפתית, מהקלסיקות, והקטעים המודרניים בתאטרון. "

דוד ציציאשווילי, כיתה ח'3 , הנרי רונסון, אשקלון

אחת האימהות כתבה בסיום המופע:

"וואו טניה, אין לי מילים לתאר את הערב הזה. ההופעות של התלמידים היו ברמה כל כך גבוהה. גאווה ענקית להיות כאן , במעמד הזה. לא האמנתי שהבת שלי תשתתף במסגרת בית הספר בפרויקט כזה מדהים ומיוחד. תודה מכל הלב על ההזדמנות שנתנה לנו "

Big picture

עברית

ביקור בבית הספר טוביהו בבאר שבע

בבית הספר טוביהו בבאר שבע יש מרחב לימוד חדשני. המרחב הוא אכן נרחב, הכיסאות על גלגלים ומאפשרים שבירת מבנה הישיבה המסורתי במהלך השיעור; בכיתה מחשבים, מדפסת תלת-ממד, קירות מגנטים, קירות המאפשרים כתיבה עליהם ועוד. המרחב מאפשר יצירת שיעורים אחרים: חווייתיים, רב גוניים והמאפשרים מתן מענה לשונויות. הוזמנו על ידי בית הספר וקרן מידע השותפה להקמת המרחבים הללו לדון באופן שבו ייעשה שימוש במיומנויות השפה בהוראה במרחבים הללו. אגב כך, הוצגו לפנינו יחידות שיעור רב תחומיות העולות בקנה אחד עם עקרונות שלהב"ת (שילוב הבנה והבעה בתחומי הדעת השונים) של הפיקוח על הוראת העברית, ושהוכיחו שוב כי שלהב"ת אינה עוד תוכנית כי אם אורח החיים של בית הספר.

בהמשך התקיים מפגש של רכזי מקצוע עברית ותלמידים עם מפמ"ר עברית.

Big picture
Big picture

מפגש עם בני הנוער

בחופשת איסרו חג שבועות התקיימה פגישה בלתי אמצעית בין מפמ"ר עברית לנציגות בני הנוער מהמחוזות השונים. המפגש שנרקם בשיתוף עם מועצת התלמידים והנוער הארצית נועד לאפשר שיחה פתוחה עם בני הנוער על חוויותיהם משיעורי עברית בתיכון: כיצד משפיעה רפורמת הלמידה המשמעותית על שיעורי עברית, אילו קשיים הם חווים ובאיזו מידה שיעורי עברית כיום רלוונטיים לחייהם. בני הנוער היטיבו לבטא את החשיבות לצד הקשיים. כל אחד מהם הגיע עם "שיעורי בית" מוכנים והיה מצויד ברשמים ושאלות שליקט מחבריו במחוז.

סיכום המפגש נשלח ליו"ר המזכירות הפדגוגית, למנהל אגף השפות ולחברי ועדת המקצוע.

Big picture

הפיקוח להוראת השפה הערבית בבתי-ספר במגזר הערבי והבדואי

ימי עיון למורי שפת אם ערבית בחט"ע

ביום שלישי 8 מאי, 2018 בין השעות 13:30- 17:30, התקיים יום עיון במכללת אלקאסמי למדע וטכנולוגיה בעיר באקה, למורים של השפה הערבית בחטיבה עליונה, במחוזות: חיפה, מרכז ותל-אביב, בנושא "לקראת בגרות קיץ-2018". כאשר השתתפו ביום העיון יותר מ- 100 מורים.

מפגש סינכרוני עם מורי השפה הערבית בבתי ספר תיכוניים

ביום שלישי 15 מאי, 2018 בין השעות 10:30-12:30, התקיים מפגש סינכרוני עם מורי השפה והספרות הערבית בבתי-ספר תיכוניים, בנושא: הכנות לבגרות קיץ-2018, התאמות, חלופות בהערכה ותכנית אהל"ן (אסטרטגיות הוראה לכל הנלמד); אשר השתתפו בו יותר מ 270 מורים, מכל המחוזות.

תכנית המפגש:

- סוגיות שונות בבחינת הבגרות- מוחמד זידאני מפמ"ר על הוראת הספרות.

- תכנית אהל"ן ושילוב אסטרטגיות חשיבה בהוראה, למידה והערכה- ד"ר ראויה בורבארה מפמ"ר על הוראת השפה

- ההתאמות בשאלוני בבחינות הבגרות: פאתן סלימאן.

- חלופות בהערכה- ד"ר רימא בראנסה.

- ממשימות אורייניות לבחינת בגרות מתוקשבת- אליאס נג'אר

- דיון ושאלות

קישור להקלטת המפגש

עברית בקדם-יסודי וביסודי במזכירות הפדגוגית, המחלקה למיומנויות יסוד באגף לחינוך יסודי, החינוך הלשוני בחמ"ד, והפיקוח על הוראת העברית במחוז החרדי.

כינוס "ספרות. סיפור אהבה"

ביום רביעי, ט"ז בסיון תשע"ח, 30.5.2018 התכנסו רכזות ומדריכות לעברית מהחינוך הממלכתי, ממ"ד והמחוז החרדי ליום עיון שהוקדש לטיפוח אהבת הקריאה.

במהלך הכנס הציגה ד"ר חנה לבנת, ראש מרכז ימימה במכללה האקדמית בית ברל מגמות עדכניות בספרות הילדים והנוער.

ד"ר שיבולת זית רתקה את המשתתפים בהרצאת שעסקה בספר "ילדה שלא מן העולם הזה" מאת הסופר אהרון אפלפלד.

ההרצאה לוותה בקטעי קריאה דרמטית של השחקן רונן הרשקוביץ. המשתתפות לקחו חלק פעיל בלמידה באמצעות דיון בחברותא סביב קטעים מן הספר וקטעים ממדברי הסופר על תפקידה של ספרות הילדים.

הכינוס אורגן בשיתוף פעולה בין מפמ"ר עברית בקדם-יסודי וביסודי במזכירות הפדגוגית, המחלקה למיומנויות יסוד באגף לחינוך יסודי, החינוך הלשוני בחמ"ד, והפיקוח על הוראת העברית במחוז החרדי.

Big picture

ערבית למגזר היהודי ועולם הערבים והאסלאם

חידון הערבית הארצי תשע"ח– לתלמידים במגזר היהודי

חידון הערבית הארצי נערך בשיתוף מדור טל"מ ( טיפוח לימודי מזרחנות ) בחיל המודיעין והפיקוח על הוראת הערבית במשרד החינוך.

חידון הערבית הארצי עסק בנושא השנתי " שבעים שנה למדינת ישראל".

החידון מיועד לתלמידי כיתות י' , הלומדים ערבית ברחבי הארץ ועסק בשפה הערבית, עולם הערבים והאסלאם ומזרח תיכון.

החידון מורכב משלושה שלבים: שלב בית ספרי ,שלב מחוזי ושלב ארצי.

לשלב הגמר העפילו 14 מועמדים מכלל בתי הספר ברחבי הארץ.

אירוע הגמר התקיים ב3.6.18 בבית חיל האוויר בהרצליה, במעמד גורמים בכירים באמ"ן , סגן הרקטור באוניברסיטת תל אביב וחבר וועדת המקצוע פרופ' אייל זיסר, מפמ"ר ערבית ועולם הערבים והאסלאם גב' סיגלית שושן , ונציגות מצוות ההדרכה להוראת הערבית.

חווית ההשתתפות בחידון מקנה לתלמידים תחושת גאווה ועידוד להמשך למידת המקצוע והעשרה שאין כדוגמתה בנושאים המשמעותיים בכל הנוגע לשפה הערבית ותרבותה .

הזוכים בגמר החידון הם:

מקום ראשון: עמית שמואלי, בה"ס "איש שלום", כפר יונה -שם המורה: נורית קמחי

מקום שני: נדב כץ, בה"ס "גלילי", כפר סבא -שם המורה: חיה צדקה גלילי

מקום שלישי: רוני לברוב, בה"ס "רזיאל", הרצליה-שם המורה: קובי אמיר

Big picture

אנגלית

במבט אל העתיד

1. בשבוע שעבר התקיים הסבב השני של בחינות הבגרות המתוקשבות בעל פה – שפה דבורה. במסגרת הרחבת הפיילוט השנה, נבחנו בסך-הכל כ-12,000 תלמידים בבחינה בעזרת פורמט ה- ITest. התלמידים והמורים הביעו שביעות רצון מן הפורמט של הבחינה. הבחינות נשלחו כקבצי קול למרב"ד והם כבר בתהליך הערכה. הצפי הינו להכפיל את מספר הנבחנים בבחינה המתוקשבת של השפה הדבורה בשנת הלימודים תשע"ט ולאפשר לתלמידים להתכונן בעזרת חומרי הלמידה שפותחו השנה.

Big picture

2. לפני כשבועיים נערך מפגש של כשישים מפקחים ומדריכים מחוזיים באנגלית לתכנון הפעילויות והתוכניות השונות לשנת הלמודים תשע"ט. המטרה היא להיערך מבעוד מועד על-מנת שבתי הספר יוכלו לשלב את התכניות לתוך התיכנון השנתי והמערכות של שנת הלימודים הבאה. במפגש נכחו אורחים מן השגרירות האמריקאית, אשר דיברו על שיתוף פעולה עם הפיקוח לאנגלית בנושא תכניות העשרה וקידום לימודי האנגלית, במטרה להכניס את תרבות דוברי השפה האנגלית לשיגרה הבית-ספרית. למשתתפים חולקו ספרים יקרי ערך המאפשרים פעילויות בקבוצות ומקדמים שפה דבורה.

Big picture

3. לפני כשבועיים התכנסה ישיבה ראשונה מסוגה ובה מעריכי בגרות בכירים ומדריכים ארציים עם המפמ"רית על הוראת האנגלית, ד"ר ציונה לוי. בישיבה דנו על עידכון דרכי הערכה של מטלות הכתיבה בבחינות הבגרות ברמה של 3-4 יח"ל וברמה של 5 יח"ל. המטרה היא לתת משקל רב יותר לתוכן ואוצר מילים, אשר ישקפו את החשיבות שרואה הפיקוח לאנגלית בהרחבת אוצר המילים של התלמידים. נדונו גם אופציות עתידיות לעריכת שינויים בבחינות הבגרות לאור כניסת הבחינה המתוקשבת בעל פה.

אגף א' מורשת

תרבות יהודית-ישראלית

יום עיון מדריכים

"איננו מבקשים לחם חסד – אלא עבודה. הבו לנו אדמה, תנו בידינו כלים, תשלחו אלינו אנשים שֶׁיְלַמְדוּנוּ את עבודת האדמה." (מתוך מכתב של קבוצת נערים מירושלים לארגון "כל ישראל חברים" בפריס, תרכ"ח ,1868)

האם אתם יודעים היכן הוקם בית הספר החקלאי הראשון, ועבור מי הוא הוקם? מהו המקום הראשון שבו חינכו ולימדו תלמידים בישראל להיות עובדי אדמה? האם שמעתם על היקב המפורסם ששימש גם כמרכז אימונים לחברי ההגנה? האם ביקרתם במקום בו נפגשו בנימין זאב הרצל וקיסר גרמניה, וילהלם השני, ויודעים מה עלה בגורל הצילום של מפגש זה?

כדי לקבל את התשובות לכל השאלות, עליכם להגיע לביקור בבית הספר החקלאי הראשון בארץ ישראל, "מקווה ישראל". לשם התקבצו מדריכי תחום הדעת "תרבות יהודית-ישראלית" ונציגים של ארגוני התחדשות יהודית בראש חודש סיוון, 15/5/2018.

היום נפתח בסיור מרתק במרחבי "מקווה ישראל", אשר כלל הסבר על תולדות המקום, ביקור בבית הכנסת המיוחד וביקב התת קרקעי, שבו גם הרמנו כוסית לכבוד חג השבועות. שם המקום נגזר מן הפסוק שנקרא בהפטרת השבוע שבו הוקדם בית הספר – "מִקְוֵה יִשְׂרָאֵל ה' ..." (ירמיהו י"ז) והוא מדבר על תקוות הגאולה, שבעברית קשורה גם למקווה מים (שורש קו"ה). הודגש הקשר שבין תקווה (יהודית, ציונית ואנושית) ובין תהליכי עומק חינוכיים.

אחר כך התארחנו בבניין "כל ישראל חברים" (כי"ח), השוכן היום במתחם של "מקווה ישראל". מפיו של אלי ברקת, משנה למנכ"ל כי"ח, למדנו להכיר את סיפורו של הארגון המיוחד שהחל את פעולתו בהטמעת השכלה ותרבות בקרב יהודים בעולם במאה ה-19. אחר כך שוחחנו עם שוקי אלחדד-יניב, מנהלת תכנית "מארג" (מיסוד אבי חי) הפועלת היום כחלק מכי"ח, על דרכה המיוחדת של תכנית מארג בבתי ספר ממלכתיים. שוקי הציגה בפנינו את עיקרי התכנית: תהליך עומק משמעותי ורב שנתי, שנעשה עם הדרגים בבית הספר: הנהלה, מורים, תלמידים והורים. תהליך זה עוסק בבירור ובגיבוש הזהות היהודית, הציונית, האזרחית והדמוקרטית של קהילת בית הספר. זאת דרך כתיבת חזון, פיתוח חומרים ייחודיים על ידי הצוות, וליווי וסיוע בהפיכת תרבות יהודית-ישראלית-אזרחית לציר מרכזי בחיי בית הספר. מודל "מארג" הוצג כדגם אפשרי להובלת תוכניות של מחקר ופיתוח יוזמות פדגוגיות בתרבות יהודית–ישראלית – פרויקט שיוצא לדרך בימים אלו לקראת שנה"ל תשע"ט.

לסיום, לקראת חג השבועות, למדנו בחברותא במקורות על מנהג תיקון שבועות ועל ערך "תיקון עולם" – הערך המוביל בתכנית הלימודים לשכבת ח', הקשור גם הוא ל"תקווה" לעולם טוב יותר.

Big picture

הממונה על החינוך הבדואי

חידון " אדם ונוף במדבר "

בפעם ה-14 ברציפות התקיים לו חידון אדם ונוף במדבר במגזר הבדואי בדרום אשר נערך בתאריך 10.05.2018 במתנ"ס תל שבע במעמד מנהלת המחוז, הממונה על החינוך הבדואי, מפקחים, מנהלים וציבור רחב של מחנכים ותלמידים.

החידון הפך למסורת והינו מהווה שיא של תהליך חינוכי ערכי לתלמידי חט"ב במגזר הבדואי במחוז דרום, אשר במהלכו יחשפו התלמידים לערכים אוניברסליים עם דגש על ערכים קיימים במורשת ובמסורת הבדואית.

בשנה זו החידון בסימן 70 למדינה , התלמידים יחשפו לחומר לימודי אשר באמצעותו יבחנו היבטים שונים בדגש על נושאים רבים כמו: מורשת בדואית, ערכים מהקוראן ,דמוגרפיה והתיישבות, חינוך, מוסדות שלטון, ומערכת החוק והמשפט.

הכרות זו תסייע בידי התלמידים לגבש זהות אישית וקבוצתית שתחזק את מעורבותם החברתית, הקהילתית והאזרחית, ושילובם הנכון בחברה ובמדינה. מרכיבי הזהות ועיצובה מבוססים על יסודות ערכיים: ערכי הדת וערכי המורשת, שמעצבים יחד את חיי הנער בביתו, כפרו, חברתו, אזורו ומדינתו.

החידון יהווה שיא בתהליך למידה שיגובש בבתי הספר שבו יושם דגש על החשיבות של ההכרות עם ערכי הדת והמורשת הבדואית, תוך שילוב עם מערכת הערכים האוניברסלית המקובלת בחברה במדינת ישראל.

החידון מאפשר לתלמיד להוסיף ידע וגם לחזק רגש, שהשילוב ביניהם מהדק יותר את הקשר בינו לבין סביבתו ברמת החברה והמדינה.

הזוכים בחידון לשנה זו:

מקום ראשון: מלאק אבו לטייף (ملاك أبو لطيّف), בית הספר - שיח' סלמאן אלהוזייל (الشيخ سلمان الهزيل)

מקום שני: סואר אלדרארג'ה (سوار الدرارجة), בית הספר - אורט אלפורעה (اورط الفرعة )

מקום שלישי: אימאן אלאסד (ايمان الاسد), בית הספר - חט"ב לקיה (اللقية الاعدادية)

תמונת הרקע

נופי ילדותה של נעמי שמר - מראה כללי של קיבוץ דגניה א' למרגלות הכנרת 01/10/1946

תמונה בשחור לבן בעיבוד דיגיטלי של תוספת צבע דרך אתר

https://demos.algorithmia.com/colorize-photos/

צילם Zoltan Kluger - 1896–1977

This is available from National Photo Collection of Israel, Photography dept. Goverment Press Office (link), under the digital ID D516-056.

public domain