Math project

By: Daniel.Njogu

Burger Bonanza

$10 per person $20 catering 10/20 20/20=1 20/10=2 2 over 1

Burger Bonanza

Equation: Y=10x+20


IV=cost of food

DV=per person


IV=F

DV=p


0:20


50:520


100:1,020


150:1,520

200:2,020


250:2,520

Big image
Big image

Pizza Palace

$9.25 per person and a setup fee of 61.25
Big image
Big image

Burger Bonanza V.S Pizza palace

We should go with Burger because there are a lot of kids in school, Burger prices are less for more people

equation/Critical thinking questions 1

How I make the equation is when it says how much it cost per is the amount you multiply by X, the additional fee is your Y-intercept/B.

Critical thinking questions 2

Yes when they get to 55 kids they will have the same amount. I did 10-9.25=0.75 then 61.25-20=41.25 then I did 41.25/0.75=55. The point of intersection is at 55 people

Critical thinking questions 3

For Pizza Palace if you had a 1,000 dollar budget then you would have 46 kid the party, For Burger Bonanza you would have 80 kids at the party. You can not have a decimal or a fraction in your answer because you having a whole number is like having a whole kid if you don't have a whole number then you don't have a whole kid.
Big image

Bounce house

Hoppin' Around

You can rent any bounce house they have for $75 per Hour.
Big image
Big image

Jumpin' Jack's

You can only have up to 8 hr and it cost $54 and a set up and take down fee of $84.
Big image
Big image

Critical Thinking Questions 1

How I make the equation is when it says how much it cost per is the amount you multiply by X, the additional fee is your Y-intercept/B.

Critical Thinking Questions 2

They both have the same amount a 4 hours, I did 75-54=21 then 84/21=4, so 4 is the same amount of hours that they spend the same amount of money.

Critical Thinking Questions 3

For Hoppin' Around They can have the bounces house for 10 hours, for Jumpin' Jack's 4 hours.You can not have a decimal or a fraction in your answer because you having a whole number is like having a whole kid if you don't have a whole number then you don't have a whole kid.

Better buy

Hoppin' Around is the better buy because it doesn't have a fee and Jumpin' Jack's has a fee of $84 which is more the Hoppin' Around and for Jumpin' Jacks you didn't even but how much it is going to cost per person.
Big image