מערכת העצבים

מגישות: עדן שבי, שני כהן, קורל מנחם.

כיתה: ז'5

בית ספר: מקיף ח'

שם המורה: יורם יוספי

תיאור ותפקידי מערכת העצבים

מערכת העצבים: תפקידה של מערכת העצבים הוא לעבד מידע ולהעביר אותו לאתרי המטרה השונים בשביל לספק לנו יכולת תפקודית.

לדוגמא: כאשר אנחנו רוצים להזיז את הרגל מרכז התנועה במוח גורם להעביר את הפקודה דרך גזע המוח וחוט השידרה על העצבים הפריפריים שגורמים לכיווץ השרירים המתאימים להזזת הרגל.

באותה דרך בדיוק מופקים תהליכים תיפקודיים אחרים אשר מספקים לנו את היכולת לתפקד ולחיות.

תיאור מערכת העצבים: מערכת העצבים מקבלת מידע ממערכות החישה על גירויים בסביבה הפנימית והחיצונית ומשתמשת במידע על מנת לפקח על ההתנהגות הלא מודעת והמודעת כל דבר שאנו עושים מתאפשר בזכות הפעילות האינטגרטיבית של התאים ומערכת העצבים.

מערכת העצבים אחרית על מערכת השרירים ובכך שולטת על התנועה אשר נדרשת לביצוע פעולות, לדוגמא: כתיבה, ריקוד, הליכה ועוד. במסגרת עיבוד המידע במערכת העצבים מתרחשים תהליכים של לימדה וזיכרון כמו כן היא אחראית לחוויה של רגשות.

חלקי מערכת העצבים ותפקידם ואיורים

חוט השדרה: הגורם המתווך בין המוח למערכת העצבים הפריפרית.

מתוך מערכת העצבים הפריפרית יוצאים עצבים אל האיברים השונים בגוף.

שלמותו של חוט השדרה חשובה ביותר מפני שפגיעות בחוט השדרה יגרמו לנכות קשה מכיוון שהמידע לא יוכל לעבור מין המוח אל איבר המטרה.

המוחון: המוחון ממוקם מאחורי המוח ואחראי על תיאום בין איברי הגוף וקואורדינצית הגוף בזכות המוחון אנו מצליחים ללכת בצורה יציבה, לבצע תנועות מוטוריות עדינות ומצליחים לדבר בצורה שותפת.

מוח: המוח מחולק לאונה הטמפורלית, האונה הפרייאטלית, והאונה הפרונטלית והאונה האוסקיפיטלית אשר לכל אחת מהאונות תפקיד שונה.

המוח נחשב למרכז תיפקודי של הגוף ובזכותו אפשר לבצע את כל הפעולות שאנו מכירים.

גזע המוח: גזע המוח בעל תפקידים רבים הקשורים לתפקוד הבסיסי של הגוף,

לדוגמא: מרכז הנשימה. פגיעה בגזע המוח היא בדרך כלל פגיעה קטלנית וקשה מאוד ולא ניתן לחיות ללא גזע המוח.

Big image
Big image
Big image
Big image
Big image

הקשר בין מבנה לתפקוד איברים

לכל;3 התאים של של בעלי החיים יש את אותו מבנה בסיס: קרום תא בררני ציטופלזמה המהווה את תוכן התא והתוכה נמצאים אברונים שונים כגון: גרעין התא, ריבוזומים,מיטוכונדריה ועוד... ההבדל בין התאים האנימליים הוא בתפקידם לכן אנו מוצאים תאים שונים בגודלם ובצורתם, כאן נאפשר להראות עיקרון ביולוגי שמראה את החשיבות שיש בהתאמה בין מבנה לתפקוד.

בגוף שלנו יש תאים שונים תאי אפיתל, תאי עצב, תאי דם, תאי זרע, תאי ביצית ועוד... תאים בעלי אותו מבנה ואותו תפקיד נקראים רקמה ( קרמת עצב, רקמת דם וכו'..) מספר רקמות ביחד בונות איבר ומספר איברים ביחד בונים גוף.