Poznań Fair Jam

2-4 listopada 2012 | Global Sustainability Jam

Poznań Fair Jam w rytmie ((HEART))BEATS

Jak w 48 godzin stworzyć prototyp innowacyjnej usługi, produktu lub inicjatywy, związanej z ideą zrównoważonego rozwoju? Jak wykorzystać Design Thinking w działaniu i dzięki współpracy, połączonej wiedzy i doświadczeniu opracować projekt, który zmieni świat? Odpowiedzi na te pytania poznali w praktyce uczestnicy Poznań Fair Jam – niezwykłych warsztatów dotyczących projektowania, które w pierwszy weekend listopada miały miejsce w naszym mieście.


Poznań Fair Jam to nazwa lokalnej edycji Global Sustainability Jam – światowego projektu, polegającego na jednoczesnym zorganizowaniu warsztatów, odbywających się pod jednym hasłem na całym świecie. Motywem przewodnim tegorocznej edycji było hasło ((HEART))BEATS. Uczestnicy, połączeni w cztery zespoły, mieli 48 godzin, aby z luźnych skojarzeń, związanych z tym słowem, stworzyć jedną koncepcję i przekształcić ją w produkt lub usługę, którą wspólnie projektowali. Każdy zespół składał się z osób, zróżnicowanych pod względem wieku, płci, wykształcenia, profesji i temperamentu. Wypadkowa ich wiedzy i doświadczenia, a także wspólna pasja, energia, kreatywność oraz chęć do współpracy, nauki i zabawy pozwoliły na powstanie czterech prototypów innowacyjnych usług i produktów.


Podczas Poznań Fair Jam powstał m.in. prototyp urządzenia Sustain the Heart Beat, uczącego ludzi nawyków związanych z ratowaniem życia (np. masażu serca) podczas wykonywania przez nich codziennych czynności. Jego zadaniem jest przełamywanie granic, które powstrzymują nas przed pomaganiem innym w zagrażających życiu sytuacjach.


City Agora – to projekt urządzenia, dzięki któremu można sprawdzić aktualne informacje miejskie, a także zadawać pytania i komunikować się z innymi. Używane przez mieszkańców w każdym wieku, pozwala na wzajemną interakcję, nadzór pracy władz i trzymanie ręki na miejskim pulsie.


Heart Beat Stabilizer to prototyp umiejscowionej w przestrzeni miejskiej kapsuły, która ma na celu zmienianie nastroju każdej wchodzącej do niej osoby - ze smutku i złości w radość.


Czwartym projektem, opracowanym przez uczestników Poznań Fair Jam, jest Stufffinder. To aplikacja mobilna, pozwalająca na natychmiastowe odnalezienie zagubionych rzeczy dzięki systemowi geolokalizacji – w ten sposób pozwala zaoszczędzić energię i czas, poświęcaną na poszukiwanie zaginionych drobiazgów.


Warsztaty Poznań Fair Jam zorganizował i poprowadził dr Marcin Chłodnicki – wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, a także członek międzynarodowego stowarzyszenia Service Design Network. Strategicznym partnerem Poznań Fair Jam była agencja PR Commercial Communications, która udostępniła swoje biuro przy ul. Mostowej 11 na potrzeby warsztatów. Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Poznania.


Wszystkie projekty uczestników, dostępne w postaci kilkuminutowych prezentacji, można obejrzeć na stronie http://planet.globalsustainabilityjam.org/content/poznan-sustainability-jam

Partnerzy Poznań Fair Jam

Organizowane przez Poznań Jams!

Poznań Jams to grupa ludzi, którzy dobrze się bawiąc szlifują (albo poznają) techniki projektowania nowych usług, narzdzia służące do tworzenia modeli biznesowych i sposoby projektowania usług i interakcji. Wykorzystujemy tę wiedzę do rozwiązywania problemów w dowolnej dziedzinie. Pomysłodawcą grupy i organizatorem jest dr Marcin Chłodnicki z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
ABC Nightline - IDEO Shopping Cart