Spor Haberleri

Spor HaberleriSpor haberleri hepimizin ilgisini çekiyor ve ülke olarak spor haberleri takibini normal haberlerden daha çok seviyoruz. Bu yazımızda Türkiye’de spor haberleri konusunu ele alarak mevcut durumu ve maalesef spor medyasında hâkim olan yozlaşmayı masaya yatıracağız.


Spor haberleri adından da anlaşılacağı üzere sporla ilgili faaliyet, gelişme ve yeniliklerin sunulduğu haberlere denir.


Bu haberlerin ülkemizdeki izdüşümüne bakmadan evvel spor kavramının ne olduğunu ele aldığımızda sporun önceden belirlenmiş kurallara göre bireysel ya da takım halinde yapılan ve rekabet unsuru taşıyan her türlü yarışma, eğlence yahut fiziksel aktivite olduğunu görüyoruz. Hem bu tanımdan anlaşılacağı, hem de herkesin malumu olduğu üzere kuralları olan, rekabete dayalı her türlü fiziksel aktivite spor olarak anılır ve sporun onlarca farklı dalı bulunmaktadır.


Peki, ülkemizde spora bakış yukarıdaki gibi midir? Spor denilince akla ne gelmektedir? Son dakika spor haberleri olarak sunulan haberler, gerçek anlamda spor haberleri midir?


Bu soruların cevabı çok basit ve dramatik bir şekilde aynı yola çıkmaktadır: futbol. Ne yazık ki, toplumumuzda spor, bürokratından sade vatandaşına, medyasından “sporla” ilgilenen amatör ve profesyonellere kadar büyük bir çoğunluk için futboldan ibarettir. Örneğin, spor kulüpleri futbol şubelerine milyonlarca dolar yatırım yapar ve karşılığını alamazken, diğer branş şubeleri kısıtlı imkanlarla başarılar elde etmeye

çalışmaktadırlar. Yine örneğin devlet futbola milyonlara lira hazırlarken olimpiyatlarda yarışacak sporcu bulunamamaktadır. Tepeden tırnağa, iyi koşan ve atlet olmak isteyen bir Türk genci, zoraki futbola yönlendirilmektedir. Atlet olmakta direnenler ise imkânsızlıklarla boğuşmak durumunda kalmaktadır.


Yazımızın asıl konusu olan tüm bu unsurlar, spor haberciliği bakımından da bazı sonuçlar doğurmuştur. Örneğin televizyonda her haber bültenlerinden sonra yayımlanan ve spor haberleri adı taşıyan haberler esasen spor haberleri değil “futbol haberleri” olarak nitelenmelidir. Yine aynı şekilde gazetelerin spor haberleri olarak ayrılan bölümleri, %95 oranında futbol haberleriyle doludur.


Peki spor haberciliği bakımından, son dakika spor sunumu nasıl olmalıdır?


Televizyon bakımından


Spor haberleri sadece futbol endeksli olmamalıdır. Eğer futbol dışındaki diğer branşlar da bu haberlerde yer bulursa hem bu sporcular desteklenmiş olacak, hem de halkın spor bilincine katkıda bulunularak diğer spor dallarının tanıtımı daha iyi yapılacaktır..


Yine artık kahvehane ortamını andıran spor programları RTÜK tarafından daha iyi denetlenmeli ve sınırlamalar getirilmelidir. Bu programlarda küfür eden, işi şova dökmek amaçlı yanlış yönlendirmeler yapan kişiler gerekirse televizyondan men edilmelidir.


İnternet haberciliği bakımından


Spor dakika spor haberleri sunan bir site, futbolun yanı sıra diğer spor dallarına da sayfalarında yer vermelidir. Bu siteler kullanımı kolay olmalı ve kullanıcı odaklı tasarlanarak sayfaları hızlı açılmalıdır. Yine spor haberleri konusunda faaliyet gösteren bu sitelerin güncel ve tarafsız olması da bu sitelerin taşıması gereken diğer niteliklerdendir.