מהי ייחודיותה של ירושלים מאת דין ה3

שלוש דתות ועיר אחת. אתייחס לנצרות ואתמקד בבעלי התפקידים בדת.

בואו נכיר את בעלי התפקידים בנצרות, אך בעלון זה לא רשום את כל תפקידי הדת!

ישו

ישו - מיסד הדת הנוצרית. חי 32 שנה. יֵשׁוּ או יֵשׁוּעַ, היה יהודי בן הארץ, שפעל כמורה רוחני ודרשן בתקופת בית שני, והפך לדמות המרכזית בנצרות הקדומה ומאוחר יותר גם בדת הנוצרית, שהתפתחו סביב דמותו ותורתו, בפרט לאחר הוצאתו להורג בצליבה.

לפי כתבי הקודש הנוצריים, פעל ישו בעיקר בגליל וביהודה, בעודו נע בין יישובים שונים ברחבי הארץ, מלמד בבתי הכנסת שלהם ומטיף את פרשנותו לתנ"ך, וכן מבצע מגוון ניסים כביכול (בפרט למטרת ריפוי חולים); כל זאת כאשר נאספת סביבו קבוצה נרחבת של תלמידים הרואים בו מורה רוחני ואף נודדים אחריו במסעיו.

משפחתו של ישו הייתה מנצרת. באותו הזמן היה מפקד שערכו הרומים, בו נצטווה כל תושב להירשם בעיר הולדתו. יוסף היה מבית דוד לכן היה עליו להירשם בבית לחם, ויחד איתו הלכה אשתו ההרה. מקום ללון לא היה להם, וכך כשנולד ישו, אימו השכיבה אותו באבוס (כביכול במקום שם נבנתה לימים כנסיית המולד). הנוצרים מאמינים שישו הוא "משיח בן דוד" כיוון שהוא נחשב כבן יוסף, בעלה של מרים, שהיה נצר לבית דוד.

תורתו דנה במיוחד במצוות בין אדם לחברו, והעושר החומרי הוא סוג של סכנה, או מגבלה דתית.

כל המקורות שבידינו מעידים כי ישו הוצא להורג בצליבה בירושלים בהוראת הנציב הרומי על יהודה, פונטיוס פילטוס. דרכו האחרונה לצליבה נקראת: ויה דה לרוסה- דרך הייסורים.

ישו נקבר, כמקובל בקרב היהודים, מחוץ לחומות ירושלים לפני כניסת השבת.

ועכשיו- סרט!

אפיפיור

האפיפיור הוא מנהיגה של הכנסייה הרומית-קתולית וראש מדינת קריית הוותיקן שברומא, ויש הרואים בו את נציגו של ישו עלי אדמות. מוסד האפיפיורות קיים מעל ל-1,900 שנים. לאפיפיור יש נציגים רבים בירושלים.

לאפיפיור יש כוח פוליטי לא מבוטל והוא סוחף אחריו מיליארד ויותר מאמינים קתולים, ושולט על מדינה קטנה מאוד אך עשירה חומרית ותרבותית.

אחד מתאריו של האפיפיור הוא הבישוף של רומא (לטינית: Episcopus Romanus; למרות שבפועל ממלא את התפקיד אחד מעוזריו) וככזה הוא מכונה גםפונטיפקס עליון, תואר המבוסס על תוארו של הכהן העליון של הדת הרומית, הפונטיפקס מקסימוס.

ותיקן

ארכיבישוף

תפקידו של הארכיבישוף היה לעמוד בראש הכינוסים של הבישופים בפרובינציה - סינוד. הוא היה גם הממונה על הבישופים בפרובינציה והמפקח עליהם או מתייעץ עמם בענייני כנסייה שונים. הארכיבישופים קידשו את הבישופים לאחר שאלו נתמנו לתפקידם. הם גם מילאו את מקומם של בישופים שנאלצו להיעדר מהדיוקסיה שלהם, וביקרו בכל הדיוקסיות כדי לפקח על חיי הדת בהן. שאר תפקידיהם היו זהים לאלו של הבישופים. חלק מהבישופים, שישבו בערים גדולות וחשובות נקראו מטרופוליטנים.
דיוקסיה= יחידת מנהל טריטוריאלית המנוהלת בידי בישוף.

כומר

בנצרות האורתודוכסית ובנצרות הקתולית הכומר הינו ראש הקהילה המקומית.הוא המנהיג שבא במגע עם הציבור, מעמד הכמורה הוא המעמד הנמוך ביותר בנצרות מבחינת דרגות המעמד הדתי. אנשי דת נוספים בסולם ההיררכיה הם: בישוף ,קרדינל ואפיפיור. אנשי הכנסייה, ובמיוחד הנזירים, נתפסים בנצרות כמי שממלאים את החובות הדתיות בשם כלל הציבור.

נזיר

הנזירים בנצרות חיים נודרים נדר נזירות הכולל המנעות מחיי משפחה (לא מתחתנים ולא מקימים בית ומשפחה), והקדשת עצמם לאל ולהליכה בדרכי ישו ושליחיו. חלק מהנזירים במיוחד בראשית הנצרות אך גם מאוחר יותר היו נזירים מתבודדים שהסתובבו במדבריות ורק לעיתים התקבצו במנזרים.

גלריית תמונות- הנצרות וירושלים. מדרש תמונה- בהקלקה