נסיון 2 - הדואר חוסם את השרת השולח?

חגי שריר

דברי מ"מ יו"ר המזכירות הפדגוגית דליה פניג


שבת שלום לכולנו

אגף א' לפיתוח פדגוגי

הזמנה לE – כנס בנושא חדשנות בפדגוגיה דיגיטלית

יום מקוון שכולו חדשנות בפדגוגיה דיגיטלית בהנחיית מובילי פדגוגיה דיגיטלית יתקיים בט' בניסן תשע"ו, 17.04.16. מורים, מדריכים ואנשי חינוך המעוניינים לקבל רעיונות ליישומים בפדגוגיה דיגיטלית בהוראה מוזמנים להצטרף באמצעות המחשב לכנס ייחודי מקוון בהנחיית מדריכים מובילים במזכירות הפדגוגית.

בכנס יוצגו תוצרים, יוזמות, מודלים ופיתוחים דיגיטליים המיושמים בהוראה.

להרשמה לכנס, לחצו כאן

Big image

יום כחול לבן בכנסת

ביום שלישי השבוע התקיים בכנסת 'יום כחול לבן' ובמרכזו טקס חגיגי להשקת "שדולת כחול לבן" בראשותם של חברי הכנסת עופר שלח, איילת נחמיאס–ורבין ומירב בן ארי.

במהלך אירוע ההשקה הוצג שיתוף הפעולה בין אגף א לפיתוח פדגוגי לבין מטה כחול לבן במשרד הכלכלה בפיתוח תכנית בינתחומית להעלאת המודעות להעדפת תוצרת כחול לבן בקרב תלמידי מערכת החינוך.

Big image

חינוך גופני

האליפות הארצית של בתי הספר התיכוניים באתלטיקה קלה

בשבוע שעבר באצטדיון האתלטיקה הדר יוסף, תל אביב, נערכה האליפות הארצית לבתי ספר על-יסודיים באתלטיקה הן לתלמידים והן לתלמידות. באליפות יוקרתית זו נטלו חלק 350 תלמידים ותלמידות מ – 26 בתי ספר.

במקומות הראשונים זכו:

תלמידים-

מקום 1- תיכון קריית שרת, חולון

מקום 2- תיכון הריאלי העברי, חיפה

מקום 3- תיכון מקיף ו', יגאל אלון, ראשון לציון

תלמידות-

מקום 1- תיכון ביאליק רוגוזין, תל אביב

מקום 2- תיכון מור מטרווסט, רעננה

מקום 3- תיכון קריית שרת, חולון

ברכות לזוכים ויישר כוח לכל המשתתפים!

גמר אליפות בתי הספר התיכוניים בכדורעף

ביום ד', ו' באדר ב' ה'תשע"ו, (16.3.16), יערכו משחקי גמר אליפות בתי ספר התיכוניים בכדורעף הן לתלמידים והן לתלמידות. משחק הגמר לתלמידות יחל בשעה 10:30 ומשחק הגמר לתלמידים יחל בשעה 14:00. שני המשחקים ייערכו במרכז הספורט בר-לב, רחוב הגליל 69, כפר סבא, וישודרו בשידור ישיר בערוץ one.

כולכם מוזמנים!

האליפות הארצית בניווט תחרותי לכיתות ז'-י"ב

ביום ה', ז' באדר ב' ה'תשע"ו, (17.3.16), תיערך האליפות הארצית לבתי ספר על-יסודיים בניווט תחרותי הן לתלמידים והן לתלמידות.

האליפות תיערך במועצה האזורית גלבוע בין השעות 10:00 – 14:00. וישתתפו בה כ- 650 תלמידים ותלמידות מ- 64 בתי ספר.

כולכם מוזמנים!

אגף מורשת

תיכון מקיף ג' בבאר שבע לומדים על היחס לאחר, השונה ובעלי מוגבלויות


תלמידי תיכון מקיף ג בבאר שבע למדו את נושא היחס לאחר, השונה ובעלי מוגבלויות.

תלמידי כיתת "נחשון" בבית הספר עסקו במקורות מארון הספרים היהודי הדנים בנושא, חקרו וניסו להבין את משמעות היחס לשונה במקורותינו. למחרת המשיכו את הלימוד בבית הלוחם, שם הקשיבו להרצאה של מנהל המקום ולסיפורו האישי והמרתק של נכה צה"ל שסיפר על פציעתו ועל שיקומו.

לבסוף התיישבו בכיסאות גלגלים למשחק כדורסל אחר על מנת לחוש את התחושות ולהבעת הזדהות.

השתלמות בבית יציב של מחוז ירושלים

קישור לכתבה שפורסמה על למידה מהצלחות בהשתלמות בבית יציב של מחוז ירושלים ב 14-16 בפברואר.

http://shemeshnet.co.il/articles/8904/

תרבות יהודית- ישראלית: "שרים מורשת" במחוז מרכז

הרמח"ל (ר' משה חיים לוצאטו) רואה במוזיקה אמצעי לתיקון האדם שנוצר בלתי שלם: "בא וראה, כל הבריות נבראו בלא שלימות, שנאמר, 'אשר ברא אלוהים לעשות' – שיעשו אחר כך... לשלימותם, או במעשים טובים או בתפילה או בשיר..."

ביום שלישי ל' בשבט 9.2.16 התקיים יום למידה בינתחומי בביה"ס "אוסישקין "בכפר סבא.

יום הלמידה היווה סיכום לתוכנית "שרים מורשת" בה חברו ללמידה שיתופית מורים במקצועות: תרבות יהודית-ישראלית ומוסיקה בשילוב התקשוב.

ההוראה הבינתחומית כביטוי לתפיסת האדם השלם. בשילוב תכנים ערכיים העוסקים באהבת הארץ, גיבוש הזהות ותחושת השייכות לקהילת המגורים של התלמידים. כל זאת בביטוי ליצירתיות באמצעות המוסיקה להעצמת חווית הלמידה בהשראת שיריה של המלחינה נורית הירש.

שיתוף פעולה בעיר כפר סבא עם המפקחת הכוללת ד"ר איילה ניקולא, הפיקוח על המוסיקה, רפרנטים של תחומי הדעת, הרשות המקומית ,המנהלים, מדריכים ומורים.

שלבי התוכנית –

1. יום עיון למנהלים וצוותי החינוך בחודש ספטמבר במרכז הפסגה.

2. פיתוח מקצועי - יציאת צוותי החינוך לבית יציב. בשנה"ל - תשע"ה מנהלים , בשנה"ל - תשע"ו 3 מורים מכל בית ספר: מורה לתרבות יהודית-ישראלית, מורה למוסיקה ורכז תקשוב יחד עם המפקחת על המוסיקה, הרפרנטים, מדריכים ומפקחת על בתי הספר. כולם מגויסים. ההשתלמות זימנה למורים מפגש מדיסציפלינות שונות, למדו למידה בחברותא , בנו יחידות הוראה המשלבות את העקרונות של המקצועות בחיבור למדרשים וסיפורים חסידיים בשילוב התקשוב שנעשה כחלק ממאגר המשימות. לסיום ההשתלמות המורים זכו לחוויה מרתקת כשפגשו את נורית הירש ושמעו משיריה וסיפוריה.

3. יחידות הוראה שנבנו על ידי המורים בבית יציב נלמדו בחודשים נובמבר – פברואר. והועלו לאתר מלווה: http://www.sm.ys.ksedu.co.il/BRPortal/br/P100.jsp

4. אקדמיה ברשת -במסגרת תכנית התקשוב "התאמת מערכת החינוך למאה ה-21" של משרד החינוך התלמידים והמורים שמעו הרצאה של נורית הירש, שוחחו עמה ושאלו שאלות.

5. יום שיא –"שרים מורשת" עם המלחינה נורית הירש. ביום זה יפגשו התלמידים את המלחינה יציגו את התוצר הייחודי לבית ספרם.

אגף מדעים - מדעי הסביבה

"סביבתון" מס' 2 – עלון מקוון למורים למדעי הסביבה


אנו שמחים לשתף אתכם ב"סביבתון" מס' 2 בדגש קרינה ותכנון סביבתי - הכולל מידע מ"שולחן" אתר מפמ"ר מדעי הסביבה, מנגיש את האתר למורים ומרכז "טעימות" ממגוון מצגות, קישורים לשיעורים סינכרוניים, לסרטונים, להרצאות וכיוצא בזה, שנוספו לאתר ויכולים לסייע למורים בהוראה ולקדם את הלמידה המשמעותית בקרב תלמידינו.

במסגרת האקדמיה ברשת הועברו הרצאות מרתקות למורים למדעי הסביבה: הרצאה של מר פפאי ניר, סמנכ"ל שימור סביבה וטבע בחברה להגנת הטבע, בנושא תכנון סביבתי ושטחים פתוחים, והרצאה של ד"ר עדי גוטרמן-רוקר, ראש תחום פיקוח בטיחות קרינה בטכניון בנושא קרינה.

בנוסף, הזמנו את כל המורים למדעי הסביבה להשתתף בהרצאתה של פרופ' סיגל סדצקי, הרצאה שיועדה להורים בנושא: "מכשירים ומקורות פולטי קרינה" . המורים שלנו לרוב הם גם הורים, השתתפו בהרצאה מרתקת זו .

במסגרת צו 8 חינוכי הועברו שיעורים מקוונים לתלמידים ע"י המדריכים הארציים: הגב' סאמיה אבו חיט, הגב' מדי קן ומר מוסטפא עוסמאן, בנושאים: קרינה ממיקרוגל, קרינה מטלפונים ניידים ומגוון ביולוגי והכחדת מינים בישראל. כל המצגות שליוו את השיעורים המקוונים – בסביבתון!

קישור לסביבתון : https://www.smore.com/413mb

אגף חברה ורוח

דיאלוג דרך קולנוע

בהמשך למפגש "שולחן עגול" במסגרת "תקווה ישראלית בחינוך" של המינהל לחינוך התיישבותי, בהובלת מדריכות המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים, אני שמחה להעביר לכם הזמנה לסרטי "דיאלוג דרך קולנוע" הפקת סרטים משותפים של מורים לתקשורת וקולנוע יהודים וערבים המפיקים סרטים יחד ובהמשך גם מנחים תלמידים לתקשורת וקולנוע יהודים וערבים בתכנית הייחודית של הפיקוח על התקשורת והקולנוע.

בתכנית שותפים שניים עשר בתי ספר - כל בתי הספר היהודים הם בתי ספר של המינהל (חוף הכרמל, גאון הירדן, החקלאי פרדס חנה, כרמל זבולון, מקיף עין חרוד ומעיין שחר) ובשנה"ל הבאה אנו מקווים להרחיב את המעגלים השיתופיים האלה - לא רק בין יהודים וערבים אלא גם בין בתי ספר דתיים וחילונים (קשר ראשון כזה כבר נרקם בין כרמל זבולון וכפר חסידים).

מצורפת ההזמנה לערב הקרנת שישה סרטים של המורים שהתקיים ביום שלישי 8 במרץ 2016 בסינמטק, במעמדה של המפמ"ר לתקשורת וקולנוע- הגב' דורית באלין , ונציגי המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים וכמובן המורים והתלמידים השותפים

Big image

אגף אישור ספרי לימוד

בתאריך 22 בפברואר 2016 התקיים כנס בנושא עמיתים לומדים ממחקר: הנגשת חומרי לימוד לתלמידים במדינת ישראל בין רצוי למצוי או: גלגוליו של ספר לימוד/חומרי למידה.

בכנס זה השתתפו ד"ר איתי אשר, ד"ר נטע שר-הדר, פרופ' יורם עשת, יואלה נבון טרם, ד"ר רקפת דנאי, עפרה דוידוביץ', דוד עצמון, מיכל גלר, אתי לאופר, ד"ר רוחמה ארנברג, אורנה בן עטר, ד"ר צביקה אריכא, גנדי אהרונוביץ', אפרים כהן, חגית הרשטיג, יפית אביטל, איריס חרות.

מטרת הכנס הייתה ליצור חשיבה ודיון משותפים במהות העשייה באגף ספרי וחומרי למידה וקבלת תגובות מן האקדמיה על עשיה זו.

הדילמה המלווה את עבודת האגף היא מה בין רגולציה לבין אוטונומיה, מה בין מגוון חומרים לבין אפשרות הערכה איכותית לכולם. שאלות אלה ונוספות הופכות לדילמות בין ערכים מתנגשים. כל השאלות הללו קשורות במהות תהליך ההערכה ובעלויות. העובדה כי חומרי למידה לא ניתנים לבחירה כשוק חפשי, העמיקה את הסיטואציה שאינה רגילה. צוות בית הספר בוחר ומתאים את חומרי ההוראה והלמידה לבית הספר כראות עיניו וההורים והתלמידים אינם חלק בתהליך.

כתוצאה מהדילמות הללו ברור ללא ספק כי רגולציה והערכה פדגוגית נחוצות למען איכות חומרי הלמידה . הן משולבות זו בזו ומזינות זו את זו.
Big image
Big image

קישורים:

מצגת – הנגשת חומרי לימוד לתלמידים: בין רצוי למצוי

פרוטוקול ישיבה – עמיתים לומדים ממחקר: הנגשת חומרי לימוד לתלמידים

http://cms.education.gov.il/EducationCMS/Units/Mazkirut_Pedagogit/sifreilimud/odut/Hodaot.htm