ידיעון ספריית המכללה

המכללה ירושלים בית וגן, שנת הלימודים התשע"ה

שידרוג מאגרי המידע ביהדות

בשנה האחרונה עדכנה ושדרגה ספריית המכללה ירושלים כמה ממאגרי המידע הזמינים לציבור באי המכללה הן בספריה והן מחוצה לה, בגלישה מהבית:

מאגר פרוייקט השו"ת המקוון שודרג לגירסה העדכנית ביותר.

מאגר התקליטור התורני DBS ביהדות (בדגש מיוחד על ספרי חסידות וקבלה) שודרג אף הוא לגרסה העדכנית ביותר. לתשומת לב: מאגר התקליטור התורני DBS אינו זמין און-ליין אלא במחשבי הספרייה בלבד.

אתם מוזמנים להיעזר בצוות הספרים על מנת להכיר את המאגרים הנ"ל, את השדרוגים שנעשו, או על מנת לחפש בעזרתנו חיפוש ממוקד ספציפי.

מאגרי המידע זמינים באתר האינטרנט של הספריה, בלשונית מאגרי מידע.

חדש: שירות השאלת מחשבים ניידים

השירות ניתן לבעלי כרטיס תלמיד\ה (או כרטיס סגל) בלבד.

ההצטרפות לשירות תיעשה באמצעות הצגת כרטיס תלמיד\ה, הפקדת כרטיס אשראי תקף, וחתימה על טופס השאלה והתחייבות.

לאחר הרישום הראשוני, קבלת המחשבים תיעשה בדלפק השירות.

השימוש במחשבים הוא למשך שעתיים בלבד (עם אפשרות להארכה בהתאם לביקוש), ובתוך כותלי הספרייה בלבד.

לתשומת לב: בשלב ראשון, מופעל השירות בצורה נסיונית בלבד, בשעות הבוקר בימים א,ג,ה בלבד.

הודעה למשתמשים בקטלוג הספרייה

בימים אלו מתבצעים שיפורים שונים בקטלוג הספריה, ובכללם קיטלוג מחודש של שמות פריטים (ספרים) הנפתחים בה"א הידיעה. מעתה, שם של ספר הפותח בה"א הידיעה, יש לחפש בקטלוג המקוון בהשמטת ה"א הידיעה. כך למשל, את ספרו של מארק האדון, המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה (אור יהודה, תשס"ד) יש לחפש כך: 'מקרה המוזר של הכלב בשעת לילה' (במקום החיפוש השגוי: 'המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה).

לעומת זאת, כאשר הפריט נפתח באות ה"א שאיננה ה"א הידיעה, כמובן שאין להשמיט את הה"א מן החיפוש. (למשל: אין להשמיט את האות הפותחת ה"א בעת חיפוש הפריט 'הוראת גמרא למתחילים').

תמיד זכרו: חשוב להשמיט מתחילת הכותר אותו אנו מחפשים, את תווית היידוע, היא ה"א הידיעה. בשלב זה המדובר עדיין רק בספרים המקוטלגים ולא במאמרים.