מכתבים לטליה

דב אינדיג

Big image

פרטים על העבודה

ספר: מכתבים לטליה
שם: אנה קשטנוב
כיתה: ט 2
מקצוע: ספרות

בקצרה על הספר

Big image
Big image

עובדה על הספר


  • הספר אינו באמת נכתב ע"י דב אינדיג, אלא ע"י חברו הטוב,עורך הספר,חגי בן ארצי. דב אינדיג נפל במלחמת יום הכיפורים,אך חברו סיפר כי "דב הרגיש, שיש כאן משהו בעל ערך, במכתבים הללו. פעם אמר לי: אולי נוציא איזה ספר? ראיתי בזה צוואה אישית שאני ממלאה כעת, אחרי שלושים שנה".

בקצרה על הדמות

הדמות שבחרתי היא דב. דב אינדיג- תלמיד ישיבת ההסדר כרם ביבנה. נולד ב-7.6.1951 ברומניה. היה תלמיד מצטיין,שאף הוקפץ בשתי כיתות וכן הצטיין במקצועות הקודש, שרחש להם חיבה רבה וכן מקצועות חול.כשהיה חופשי מלימודים, היה דב מקדיש את זמנו לעיסוקים אינטלקטואלים - לקריאת ספרים, לפתרון תרגילי אלגברה ולכתיבת מאמרים בנושאי תרבות ופילוסופיה יהודית. בשעות הפנאי שנותרו לו מלימודים היה דב עוסק בהדרכת נוער דתי. את כל תכונותיו וההתמדתה שלו בכל הנוגע לדת וידע- רואים בספר,בתשובות דב על שאלותיה של טליה. דב מאוד בקיא בחומר(תנ"ך ודת) ואף טליה בעצמה פעם מעירה,ש"זה פשוט מדהים לגלות כמה אתה והמורה שלי לתנ"ך ממש הפוכים" .לדב היו השקפות עולם ייחודיות והוא דבק בתורה ובמצוות מאוד.

דב השתתף בקרבות הבלימה נגד הסורים וביום י"א בתשרי תשל"ד (7.10.1973) תוך כדי קרב נפגע דב ונהרג. הוא הובא לקבורות בבית-העלמין שבגבעת שאול בירושלים. השאיר אחריו אב, אם ואח. לאחר נופלו הועלה לדרגת רב-טוראי.

בגלל זה בחרתי בדב כדמות האהובה עלי ובחרתי לחקור ולהתעמק בדילמה שהייתה לה.

הדילמה-הבעיה

לדב הייתה דילמה קשה. בספר אין סימנים ברורים לדילמה זו,כיוון שהיא כתובה ברמזים סמויים ולא באופן גלוי. איך שאני רואה, דב הוא ללא ספק- איש דתי ויהודי,שנאמן לתורתו ולעמו,אהוב על הבריות,נדיב,מקיים מצוות,מלומד. טליה מעלה בשאלותיה שאלות וספקות לגבי המצוות ששנים על גבי שנים נהוגות בעם היהודי וכן דברים מאוד כללים שהיא מתקשה למצוא תשובה עליהם,כמו איך אפשר להאמין לה' אפילו אחרי השואה וטבח היהודים? מה עם נישואי התערובת?טליה לא יכולה להבין. דב מנסה ברגישות ובסובלנות לענות לה,כיוון שהוא תומך בכל המנהגים הנהוגים וכן נוהג כך בעצמו,כי פעם הוא כתב לה שאינו יכול לראות אותה ולהיפגש עימה,כי זה נגד מה שהרב אמר לו. עם זאת,ישנה דילמה סמוייה כיצד מרגיש דב. אין ספר שקשה לבן אדם לא להיפגש עם הבן אדם שעמו אתה מנהל שיח מרתק באמצעות חליפת מכתבים ואף אינו מסתקרן ממראו ואינו רוצה לראותו. בנוסף גם מאוד קשה לדבוק באמונה בה' אחרי כל התלאות שעבר העם היהודי וללא ספק עולות הרבה מאוד שאלות לגבי מה נכון ומה צודק ולמה נוהגים כל ולא כך. ישנה סבירות גבוהה שדב בעצמו חולק על העם היהודי ומצוותיו,אך דוחק מחשבות אלו ומנסה להסתדר ולקיימן.דב מתגבר על זה באופן מופתי. זה הבעייה של הגיבור וזה יכול לקרות לכל אחד גם אצלנו. עוד דילמה לא קלה לדב: לענות ולהיות מאוד סבלני וסובלני כלפי בן אדם זר לך,שבאומץ כה גדול מעז לשאול שאלות פתוחות ולהטיל ספקות במה שדב חי עימו. דב צריך להיות רגיש,לקחת את המילים הנכונות ולהסביר לאחר מה נכון ומה לא. זה מאוד מעניין וכן מאוד מאתגר. עם זה אנו נתקלים גם בחיי היומיום שלנו.
הרב חיים סבטו מספר על חברו דב אינדיג הי"ד