חשמונאי היום

כל החידושים על החשמונאים

קצת מידע על יהודה המכבי...

יהודה המכבי (המקבי) היה השלישי מחמשת בניו של מתתיהו החשמונאי בשנת 166 לפני הספירה מונה יהודה על ידי אביו למנהיג המרד, כיוון שהיה "איש גיבור ובן חיל מנעוריו" ובעל יכולת פיקוד ומצביאות גבוהה. יהודה למד את שיטות הלחימה של הצבא היווני, והחל ליזום מתקפות פתע שכוונו כנגד נקודות החולשה של הכוחות הסלאוקים. זאת מאחר שלחימה פנים מול פנים מול הצבא היווני המאומן והגדול הייתה חסרת-סיכוי. יהודה ניצל בצורה מתוחכמת את אזורי ההר בהם ניתן להסוות כוחות גרילה, וערך מארבים, פשיטות והתקפות פתע, תוך התמחות בקרבות לילה וניצול הטופוגרפיה ההררית וכך הצליח בשורת קרבות, כאשר הוא מגבש סביבו גרעין של כמה אלפי לוחמים נועזים ומוכשרים ואת אהדת אנשי יהודה.

לבסוף הצליח יהודה לשחרר את בית המקדש (אירוע שאותו חוגגים היהודים בחג החנוכה). בהמשך יהודה שלח את שמעון התרסי אחיו לטהר את הגליל, ובעצמו יצא לכבוש הגלעד, הרי אדום ופלשת. תוצאות קרבות אלה אפשרו יצירת ממלכה יהודית בעלת שטח רציף בשליטתם של יהודה ואחיו. יהודה הצליח לנצל באופן מושכל את החולשות הפוליטיות של הממלכה, ואף לכרות ברית עם רומא. בשנת 160 לפני הספירה נהרג יהודה, לאחר שלא הצליח לגייס מספיק לוחמים נגד בכחידס בקרב אלעשה. אף שיהודה הפסיד בקרב, הוא היווה מקור השראה לאחיו ולמורדים שהמשיכו בדרכו.

ואנו מודיעים בצער רב על מותו של יהודה המקבי

אנו לא מאמינים!

אנחנו פשוט מודיעים על זה בצער רב!!

יהודה המקבי מת.

רבים ממחנה המורדים טענו שכבר השיגו את מטרתםושיש להפסיק עם המרד.

אבל כמו שאנו מכירים את יהודה - הוא התעקש להמשיך במלחמה,למרות שהצבא הצטצטם.

במלחמה שנערכה אתמול [קרב אלעשה]ויהודה עמד בראש הצבא ובו כ-800 חיילים .

כפי שמענו החיילים הציעו לו לסגת,אך הוא סירב ואמר:"חלילה לי מעשות את הדבר הזה לנוס מהם.אם הקרב יומנו,ומתנו בגבורה בעד אחינו ולא נעזוב אחרינו עוון לכבודנו.

בקרב זה נפל יהודה המקבי.