עשר המכות הגדה של פסח והטקסט המקראי

מגישות: ליאם דבורה ונועה מסיקה

קריאה בהגדה

ציטוט אחד: מההגדה של פסח

"עֲבָדִים הָיִינוּ לְפַרְעֹה בְּמִצְרָיִם, וַיּוֹצִיאֵנוּ ה' אֱלֹהֵינוּ מִשָּׁם בְּיָד חֲזָקָה וּבִזְרֹעַ נְטוּיָה. וְאִלּוּ לֹא הוֹצִיא הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא אֶת אֲבוֹתֵינוּ מִמִּצְרָיִם, הֲרֵי אָנוּ וּבָנֵינוּ וּבְנֵי בָנֵינוּ מְשֻׁעְבָּדִים הָיִינוּ לְפַרְעֹה בְּמִצְרָיִם. וַאֲפִילוּ כֻּלָּנוּ חֲכָמִים כֻּלָּנוּ נְבוֹנִים כֻּלָּנוּ זְקֵנִים כֻּלָּנוּ יוֹדְעִים אֶת הַתּוֹרָה מִצְוָה עָלֵינוּ לְסַפֵּר בִּיצִיאַת מִצְרָיִם. וְכָל הַמַּרְבֶּה לְסַפֵּר בִּיצִיאַת מִצְרַיִם הֲרֵי זֶה מְשֻׁבָּח:"

הסבר הציטוט: בנ"י היו עבדים לפרעה בארץ מצריים, וה הוציא את בנ"י מארץ מצריים שדווקא עיקר התודה שעלינו להודות לה' היא על זה שהקב"ה הוציא אותנו ממצרים דווקא ביד חזקה ובזרוע נטויה. חסד עשה אתנו ריבונו של עולם שהוציא אותנו בדרך זו, כי ע"י כך נודע בעולם כולו שה' אלוקי עולם בחר בנו לעמו. ושהמצווה היא לספר את סיפור יציאת מצריים לכל דור ודור.

ציטוט שני: הטקסט המקראי

"ויאמר משה אל האלוקים מי אנוכי כי אלך אל פרעה וכי אוציא את בני ישראל ממצריים"

הסבר הציטוט: שמשה הוא בסך הכל רועה פשוט שהוא לא יכול להתייצב לפני המלך פרעה ולהוציא את עם ישראל ממצרים.

הטקס הנערך במשפחתי:

הטקס הנערך במשפחת של ליאם הוא: כל המשפחה באה לסבתא שלה וכולם אוכלים ביחד. במשפחתי מי שקורא את ההגדה הוא אבי. לאחר שמסיימים את הארוחה במשפחתי כל הילדים יוצאים לחפש את האפיקומן ומי שמוצא מקבל מתנה.


הטקס שנערך במשפחת של נועה הוא: כל הדודים מגיעים לסבתא וכולם יושבים מסביב לשולחן ואוכלים את הארוחה וקוראים את ההגדה . במשפחתי אבי קורא את ההגדה. שאנחנו מסיימים את הארוחה כל הילדים יוצאים לחפש את האפיקומן ומי שמוצא מקבל מתנה.

עשר המכות

דם, צפרדע, כינים, דבר, שחין, ברד, ארבה, חשך, מכת בכורות
Big image

מכת צפרדע

א. מראה המקום בתנ"ך : ספר שמות פרק ח פסוקים א-ב

ב. תיאור המכה והנזק שנגרם : הצפרדעים עלו מן האיור וכיסו את כל ארץ מצרים.

ג. לפרעה הייתה התראה.

ד.פגיעה : רק המצרים נפגעו ממכה זו.

תגובת פרעה למכה : שומע את זעקת עמו ומבקש ממשה ואהרון להסיר את המכה.

ה.מסקנותי על מכה זו שמכה זו הייתה מכה מאוד משמעותית וחזקה עבור המצרים.