Son Dakika

Son Dakika HaberleriSon dakika kavramı bizim burada ele alacağımız şekliyle tam olarak yeni olmuş olay ve gelişmeleri, yani son dakika haberleri ifade eder. Bu yazımızda son dakika kavramını bugüne kadar hayatlarımıza hangi dramatik durumlarla dâhil oldu ve son dakika gelişmeleri tarihin seyrini nasıl değiştirdi konularını ele alacağız.


3 Kasım 1996’da, Balıkesir’in Susurluk ilçesindeki Çatalceviz mevkiinde bir trafik kazası meydana geldi. Trafik kazaları hali hazırda çoğu zaman bir son dakika gelişmesi olarak kabul edilirdi fakat bu kazayı diğer kazalardan ayıran ve son dakika gelişmesi yaftasına daha derin anlamlar katan başka bir şey daha vardı: kazada ölen kişiler ve bu kazanın “devlet, mafya ve siyaset” üçgenindeki yasadışı faaliyetleri ortaya çıkarması…


Türkiye bu son dakika gelişmesini, bir sonraki gün gazetelerden öğrendi. Gerekli reaksiyonları vermek için geç kalındı ve çeşitli kampanyalar yapılsa da bu skandal bir süre sonra unutuldu.


1999 yılında bir sabah, güneşli bir Ağustos sabahına uyanırken tüm Türkiye, televizyonlarını açtığında o güzel Ağustos sabahının güzel güneşiyle tezat oluşturan kara ve acı bir haberle karşılaştı… Haber, son dakika spotu ile ekranlara taşınmış, kırmızı bir fonun üzerine yanıp sönen siyah harflerle sunulan ve arka planda yıkılmış binlerce ev ile hayatları yıkılmış on binlerce vatandaşı gösteriyordu. Merkez üssü Gölcük olan ve gece saat 03:02’de gerçekleşen deprem gayri-resmi rakamlarla 50 bin, resmi raporlara göre ise tam 17.480 vatandaşımızın canını almış, çok daha fazla vatandaşımız hem maddi ve manevi olarak çöküntüye uğratmıştı.


Türkiye bu gelişmeyi öğrenirken son dakika haberleri gelişmesi olarak aktarılan bu haberin gerçekleştiği olay meydana geleli saatler olmuş ve hem bu vatandaşlarımıza yardım gitmesi hem de diğer aksiyonlar bakımından tam anlamıyla “geç kalınmıştı.”…,

Yakın tarih, gerek o zamanın teknolojik koşulları gerekse de güç odaklarının elindeki medya unsurları sebebiyle insanların “sonradan” haberdar olduğu ve gerekli aksiyonu alamadığı trajedik son dakika gelişmeleriyle doludur. Darbeler, cinayetler, doğal afetler, siyasi gelişmeler, ekonomik krizler bu gelişmelerin “yalnızca” birkaçı… Peki günümüz dünyasında değişen bir şey var mı?


Tabi ki var!


Son 10 yılda medya unsurları olarak sayılan televizyon, radyo, gazete ve dergilerin yanına bir de internet eklendi. Son dakika haberleri, sosyal medya, bloglar ve mikro-bloglar sayesinde artık insanlar bilgiye birkaç “tık” ile ulaşabiliyor, onu yorumlayabiliyor ve daha çok insana ulaştırabiliyorlar. Üstelik sınırsız bir çeşitlilik olanağı ile isteyen, istediği bilgiye istediği kaynaktan ulaşabiliyor. Sonuç olarak farkındalık düzeyi daha yüksek olan insanlar, neyin doğru neyin yanlış; neyin taraflı veya neyin tarafsız olduğunu daha iyi tespit edebiliyor ve güncel son dakika gelişmelerine daha sağlıklı tepkiler verebiliyorlar.


Bu gücü daha iyi anlamak için İngiliz dizi “Black Mirror”un “The National Anthem” adlı 1.sezon 1. Bölümünü izlemenizi tavsiye eder son dakika gelişmelerinden uzak kalmamanızı dileriz.