נדיה קומנצ'י

דמות מופת

למה בחרתי דווקא בדמות זו?

אני בחרתי בנדיה קומנצ'י מכיוון שנדיה היא מתעמלת ואני מזדהה איתה מכיוון שגם אני מתעמלת.

לדעתי נדיה קומנצ'י היא דמות מעניינת מפני שהיא הייתה באולימפיאדה וייצגה את רומניה, וגם היא הייתה הראשונה שקיבלה ציון מושלם 10.

Nadia Comaneci - First Perfect Score | Montreal 1976 Olympics

אודות על נדיה קומנצ'י

נדיה קומנצ'י היא מתעמלת רומניה בעבר, אלופה אולימפית שזכתה ב-9 מדליות, מהן 5 מדליות זהב. היא הראשונה שזכתה באולימפיאדה בציון מושלם של 10 בהתעמלות. אלופת עולם בעלת 4 מדליות, מהן 2 זהב ו-12 מדליות מאליפות אירופה בהתעמלות מהן 9 זהב.

נדיה נחשבת על ידי רבים כאחת הספורטאיות הגדולות של המאה ה-20 ואחת המתעמלות הגדולות בכל הזמנים.

ביוגרפיה על נדיה קומנצ'י

נדיה עלתה לראשונה על מזרן ההתעמלות בגיל 6, וב-1970 התחרתה באליפות הלאומית ברומניה כחברה בקבוצה מעיר מגוריה. שנה אחר כך הייתה לזוכה הצעירה ביותר באליפות רומניה. בתקופה זו החלו לאמן אותה בלה קארולי ואשתו מרתה, שעתידים היו להיות המאמנים של כמה מגדולי המתעמלים האמריקאים. כשהייתה בת 13 זכתה נדיה בשלוש מדליות זהב ואחת כסף, באליפות אירופה שנערכה בסקיאן שבנורבגיה בשנת 1975. בתחרות הקדם-אולימפית שנערכה באותה שנה במונטריאול(שנה לפני המשחקים האולימפיים) זכתה נדיה בתחרות הקרב-רב. סגנונה היה מדויק מאוד תוך שילוב של שיווי משקל וביטחון עצמי. באותה שנה הכתירו אותה בתואר "ספורטאי השנה".

בבגרותה

בנובמבר 1989 ערקה נדיה לארצות הברית. היא חצתה בלילה את גבול הונגריה, ולאחר שש שעות הליכה הגיעה אל הכפר צגט שבדרום הונגריה. משם המשיכה באותו לילה לווינה ובעזרת השגרירות האמריקאית קיבלה ויזה לארצות הברית.

בארצות הברית עסקה נדיה בשיווק קו של בגדי התעמלות, לבנים, ציוד אירובי ואף דגמנה שמלות כלה. בשנת 1994 היא התארסה למתעמל בארט קונור, זוכה מדליית הזהב על המקבילים באולימפיאדת לוס אנג'לס, שאותו הכירה לראשונה בגביע אמריקה ב-1976. באותה שנה היא חזרה לרומניה לראשונה מאז שערקה. נדיה וקונור נישאו בבוקרשט באפריל 1996. לזוג נולד בן ב-2006.