Planning a Party Project

By Raina Kinneer

Burger Bonanza

For this restaurant, I first looked at the flyer. It said that the food cost $10 per person, but that there would also be an additional $20 fee. I came up with the equation y= 10x + 20. "Y" represented the total amount of money that you would have to pay. The independent variables were already given to me, so all I had to do was plug it into the equation. I multiplied 10 by the variable, and then added that by 20 to get my dependent variable, or "y". These seemed like reasonable prices, but I wasn't sure. I had to compare the data that I had collected to the data from Pizza Palace to determine which restaurant had more reasonable prices for the party.
Big image
Big image

Pizza Palace

On the flyer, it said that it cost $9.25 per person and also had an additional $61.25 fee that you had to pay. Therefore, the equation would be y= 9.25x + 61.25. For this restaurant, the independent variables stay the same because you're trying to find the dependent variable for each of them and decide which one has the better prices. I then plugged the variables into the equation. I noticed that the cost per person for this one was lower than if you went to Burger Bonanza, but that the additional fee was a lot higher. In the end, Pizza Palace had higher prices or dependent variables.
Big image
Big image

Which One Is Better?

Which restaurant would be a better price for the party? It really depends on the amount of 7th graders who will show up. The prices are much cheaper for Burger Bonanza, until you reach 100 people. Then, the prices start getting much higher than Pizza Palace.

Jumpin' Jack's

Now, I had to find out which bounce house would be cheaper, and overall, the better deal. For Jumpin' Jack's, it cost $54 per person, plus an additional $84 fee. My equation was y= 54x + 84. I plugged the independent variables in as "x" to get my dependent variables.
Big image
Big image

Hoppin' Around

For the Hoppin' Around bounce houses, the flyer just said that it costs $75 per person. It didn't mention any additional fees, so I just went with the equation y= 75x. This means that the amount of people, or the independent variables, would be multiplied by 75 to get the total cost, or the dependent variables. I noticed that the amount of money per person ($75) was higher than Jumpin' Jacks' ($54), but that for Jumpin' Jacks, there was an additional fee of $84.
Big image
Big image

Which One Is Better?

Again, it depends on how many people are coming to the party. If 0-2 people came, then Hoppin' Around would be the better option because it has the prices of $75 to $150 versus $84 to $192. If 4 people came, then it wouldn't matter which bounce house was selected because each of them cost $300. At 6 people, however, Hoppin' Around has the higher price of $450, and Jumpin' Jack's only costs $408.