התקשורת היא כלב השמירה של הדמוקרטיה

מאיה כהן ט1

הסבר

"התקשורת היא כלב השמירה של הדמוקרטיה", ומה זה בכלל אומר?

לתקשורת (כמו עיתונאות כתובה) יש זכות להשקיף מהצד על הממשלה, היא מבקרת את מהלכי הממשלה, היא חופשית והיא משמשת כנציג הציבור. באמצעות כתבות חושפת התקשורת את מה שעושה הממשל, אנשי ציבור וארגונים. כך הציבור מעורב במתרחש.

לכתבות בנושא:

לא נכנסים למועדונים


פה מבצעת התקשורת תפקיד חשוב בהסבר על המהלך שהיה בכנסת לשינוי חוק למען לא תהיה הפליה במועדונים.

בעצם במקרה זה מדובר על כך במועדונים מסוימים לא נותנים לחלק מהאנשים להיכנס.

השינוי בחוק נעשה עקב כתבת קודמות שפירסמה התקשורת ובכתבות אלו השמיצה את המועדונים שנוהגים כך בפירסום שמם.

אנשים רבים שיתפו את הכתבות הללו וכך נהרס שמם של מועדונים אלו ולהבא למדו אותם מועדונים כי הפליה אינה צודקת ותמנע מהם את כספם.


תודה לתקשורת☺

התקשורת משפיעה על השופטים

במקרה זה התקשורת מועילה אך גם גורעת.

מצד אחד בעזרת התקשורת אנחנו יכולים לדעת על עונשים שנשמעים מוגזמים או קלים מידי עבור אותו מקרה ולהביע את מחאתנו (כדוגמת החייל שירה במחבל וקיבל עונש מאסר). מדינה שלמה קמה כמחאה על העונש הנורא והלא הוגן.

מהצד השני התקשורת יכולה לעודד את השופטים להקצין מקרים כלשהם על מנת לזכות ליחס הציבור זה יכול להיות דבר רע אם הנאשם אמור לקבל עונש של קנס ומקבל עונש של מאסר. או אם מוסיפים לנאשם פשעים שלא בהכרח ביצע.

אמת או שמישהו סילף עובדות?

אז, במקרה זה לולא התקשורת הייתה מתערבת ומפיצה את מקרה זה לא היה ניתן לדעת שאפילו המשטרה מסלפת מידי פעם עובדות שיכולות לשנות חיי אדם!

למעשה יש הבדל גדול בין אם הסמים בתוך הבית לבין אם הם בחצר! בתוך הבית קל מאוד לקשור סמים לבעל הבית, אבל בחצר זה סיפור אחר, יכול להיות מצב שבו מישהו ברח וזרק את הסמים אצל מישהו בחצר כדי שלא ייתפס. ואז אין כמעט דרך לקשור את הסמים לבעד הבית. ( כמובן שזה בגדר תיאוריה).

לעתים נגזר על העומדים לדין שירות לתועלת הציבור, העומד על בין 80 ל-500 שעות של שירות במוסדות שונים דוגמת בתי חולים, בתי אבות, עמותת חברתיות שונות וכדומה. לרוב יתווסף לעונש גם קנס כספי של אלפי שקלים בודדים.