מכוונים גבוה גיאוגרפיה

חסרונות התרבות בעולם הגלובלי משתנה

החסרונות בעולם הגלובלי

תהליכי הגלובליזציה גורמים לשינויים מרחיקי לכת עולם.

תהליכים אלה עדיין בעיצומם ואיננו יודעים עדיין בוודאות

מה יהיו התוצאות העתידיות של שינויים שהם מחוללים.


לגלובליזציה ישנם מספר חסרונות:

-התרחשותם של תהליכי הגלובליזציה מביאה לידי כך שחברות ותרבויות , שבעבר היו בעלות מאפיינים , מנהגים וערכים ייחודיים , משתנות ואף נפגעות בגלל תהליכי הגלובליזציה : במקומות שונים בעולם הולכים ונכחדים מנהגים , שפות , מאכלים , צורות לבוש , ספרות , מוזיקה ומאפייני תרבות נוספים , שהתפתחו שם במשך מאות ואף אלפי שנים.

-לעתים הפגיעה בתרבויות המקומיות כה חריפה עד שהן נעלמות ונשכחות לגמרי.

-עוד גורם המשפיע על התרבות במקומות שונים בעולם הוא המהגרים המגיעים אליהם ומביאים עמם את תרבותם . בכך המהגרים תורמים ליצירת חברה בעלת מאפיינים תרבותיים מגוונים ומשנים את התרבויות .


שבט המורסי

והנה קישור של טקס הבר מצווה המורסי , חלק קטן מטקס הבר מצווה , בטקס זה שורפים את כל צעצועיו של הנער ומגלחים את ראשו . ובני השבט עורכים לכבודו חגיגה שנמשכת ימים אחדים . ובסוף החגיגה נערך טקס מילה ואסור לנער להפגין רגשות כאב ופחד ואם יצליח בכך יוענק לו התואר ' לוחם צעיר ' והוא יקבל כתר מפואר לראשו . והייחודיות של הטקס נעלמה בגלל הגלובליזציה , תיירים התחילו לבוא ולצפות בטקסים אלו תמורת כסף , וטקס המורסי הלך להיות מקור הכנסה . ובגלל השתנות זו איבד שבט המורסי את ייחודיותה .

מקדונלדס כסמל

מקדונלד'ס- הדגל הבולט שמניפים מתנגדי הגלובליזציה בהפגנות באירופה, ב-16 באוקטובר, יום מחאה עולמי נגד מקדונלד'ס. אחת הטענות המרכזיות היא:

-סמל לדחיקת התרבות המקומית.


המחאה באירופה, נגד ה"פלישה האמריקנית" (אמריקניזציה) גם נגד מותגים אחרים כגון: קוקה קולה, דיסני וכו'.. וגם ההפגנות נגדיהם בגלל סמל לדחיקת התרבות המקומית ועוד סיבות אחרות.

העולם במספרים

כ-3,000 שפות מתוך כ-7,000 השפות הקיימות כיום בעולם , מצויות בסכנת הכחדה : מספר הדוברים בהן מועט , ורוב דובריהן מבוגרים או קשישים . עם מותם , תיעלם ככל הנראה גם שפתם.לסיכום

בעולם הגלובלי מתפתחת תרבות עולמית אחידה , ומאפייני התרבות המקומית הולכים ונעלמים. לצד האחידות, עמים וקבוצות מקומיות מבקשות לשמר את ייחודם בכך שנמצאות במקומות שאליהן תיירים לא מגיעים .

מגישות:

רויטל לכצ'ין

מילנה שימשילשוילי

ניקול אסטרין