How to Own a Yellow Lab :)

By Jacob Schroeder

Expenses

The cost of a yellow lab pup between $100 to $500. Pup food costs mostly $20.00. Toys costs between $10.00 to $20.00.
Big image

Time Commitment

You will need to have time to be able to train him/her. Like potty training teething ETC and they need To know discipline.
Big image

Food

  • Apples
  • Bones
  • Eggs
  • Fish are the best things for. Them to eat.

Life

Yellow labs live to about 15 years ( dog years ) not real years. You will start to notice after a long time he/she will be slower. And weaker and they will not be that playful and after a while they will pass away.
Big image

Other Tips

When you first adopt one give them a calm and safe enviroment. If they don't have a mom you need to bottle feed them which is expensive.
Big image