Chapter 10

Brandon T

10.1 - Finding the area of Parallelograms and Trapezoids!

Area for a trapizoid

A = 1/2(b1 + b2)h


Practice

b1 = 15

b2 = 8

h = 9

A = ?


15 * 9 = 135

8 * 9 = 72

1/2(135 + 72)

67.5 + 36 = 103.5

A = 103.5


Area for a Parallelogram

A = bh


Practice:

b = 5

h = 7

A = ?


5 * 7 = 35

A = 35

Algebra - Area of a Trapezoid

10.2 - Finding the area of a circle!

Area for a circle

A = pi * r2


Practice:

r = 7


3.14 * 7 * 2 = 43.96

A = 43.96

Area of a Circle - MathHelp.com - Math Help

10.3 - Three-Dimensional Figures!

Prism - A polyhedron that have 2 congruent bases that lie in a parallel plane


Pyramid - A polyhedron that has 1 base and the faces are triangles


Cylinder - NOT a polyhedron but has 2 congruent circular bases


Cone - NOT a polyhedron but has 1 circle base


Sphere - NOT a polyhedron but is formed by all points in space that are the same distance from a fixed center

10.4 - Finding surface areas of prisms and cylinders!

Net - A 2D pattern that forms a solid when formed


Use a net to find out the area of all the faces and then add them up


Surface area for a prism


S = 2B + Ph

B = The area of the base

P = The perimeter of the base


Practice:

B = 56

P = 64

h = 7


2 * 56 = 112

64 * 7 = 448

448 + 112 = 560

A = 560



Surface area for a cylinder


2pi * r2 + 2pi * rh


Practice:

r = 5

h = 7


2 * 3.14 = 6.28

6.28 * 5 * 2 = 62.8

6.28 * 5 * 7 = 219.8

219.8 + 62.8 = 282.6

A = 282.6

Surface Area of Prisms and Cylinders

10.5 - Finding the Surface area of cones and pyramids!

Surface area for a pyramid

S = B + 1/2Pl (LOWERCASE L)


Practice:

B = 32

P = 23

l = 7


23 * 7 / 2 = 80.5

32 + 80.5 = 112.5

A = 112.5


Surface area for a cone

S = pi * r2 + pi * rl

l = slant height


Practice:

r = 5

l = 5


3.14 * 5 * 2 = 31.4

3.14 + 5 * 5 = 28.14

28.13 + 31.4 = 59.54

A = 59.54

Sec 12.3: Surface Area of Pyramids and Cones

10.6 - Finding the Volume for Prisms and Cylinders!

Volume for a Prism

V = length*width*height


Volume for a Cylinder

V = pi * r2h


Volume of Prisms and Cylinders

10.7 - Finding the Volume for Pyramids and Cones!

Volume for a Pyramid

V = 1/3 * Bh


Volume for a Cone

V = 1/3 * pi * r2h

Volume of Cones and Pyramids 128-4.14