מסעות הצלב

מגישות: שי רפאל ויעל אבן טוב

מה זה מסעות הצלב?

בשנת 1095 קרא האפיפיור למאמינים (נוצרים) לצאת למסע מזרחה כדי להציל את קונסטנטינופול ואת ירושלים מפני המוסלמים. כדי לשכנע את המאמינים האפיפיור נשא נאום ובו אמר "הידיעות הקודרות שהגיעו מירושלים ומקונסטנטינופול מספרות כי גזע זר וארור הגיח מפרס ופלש לארצות הנוצרים האלה ונתן אותן לחמס, לאש ולחרב ומי ינקום את נקמתם וירפא את שברם אם לא אתם?"

בעצם בנאום הזה הוא סיפר למאמיניו על הזוועות שעשו המוסלמים לנוצרים שבמזרח וכך שכנע אותם לעבור את המסע כאות נקמה.

מי יצא למסע ולמה מסעות הצלב נקראים כך?

למסע יצאו שתי "חבורות" שונות, האיכרים והאבירים הם כונו "צלבנים" כשם הצלב, המסמל את הנצרות, וזו הסיבה גם לשם "מסעות הצלב".

האבירים יצאו למזרח בארבעה מחנות נפרדים. הם נפגשו בקוֹנְסְטַנְטִינוֹפּוֹל ומשם המשיכו מזרחה בעזרת הקיסר הביזנטי. במזרח הם ניהלו קרבות עם צבאות התורכים הסֶלְג'וּקִים.

ולעומתם, האיכרים לא היו ערוכים לדרך הארוכה והתקשו מאוד בניווט. במהלך הדרך אזל מזונם והם החלו לעסוק בשוד על-מנת לשרוד ורבים מהם מתו בדרך.

הקשיים בדרך

במהלך המסע נתקלו הצלבנים בקשיים רבים : ליוצאים לדרך לא היו מפות שיסייעו להם למצוא את דרכם , ולעתים הם נאלצו לשלם למורה דרך מקומי כדי שיוביל אותם. מדי פעם בפעם תקפו את הצלבנים שודדים , וכדי להתגונן מפניהם הם התקבצו בחבורות וסייעו אלה לאלה. אחרים הצטרפו לאבירים חזקים , וכך זכו לביטחון במסעם בדרכים ; קרה שיותר מפעם אחת מתו הסוסים מרעב או מקשיי המסע בדרכים משובשות , והאבירים המשיכו את המסע ברגל .

ההגעה של הצלבנים לניצחון על ירושלים

כשלוש שנים לאחר יציאתם למסע, הצליחו הצלבנים לכבוש מידי המוסלמים שטחים במזרח והתקדמו לעבר ירושלים.

בהגיעם לירושלים התקשו הצלבנים לפרוץ את חומות העיר . המצור הוטל על ירושלים בקיץ , והאקלים החם של הקיץ במזרח הכביד על בני אירופה. הם תכננו לבנות מגדלי מצור (מגדלים בנויים עץ שהתנשאו לגובה רב יותר מן החומה שצרו עליה ) שיסייעו להם להתקרב אל החומה ולהשליך אש ואבנים כבדות אל תוך העיר . הם גם השתמשו באיל ברזל ( גוש עץ ענק עם חוד ברזל , תלוי על שרשרת ) כדי להבקיע את החומות ובכלי ירייה שהשליכו אבנים אל החומות ואל העיר . לאחר מצור של כחמישה שבועות , בשנת 1099 כבשו הצלבנים את ירושלים . הם טבחו במוסלמים וביהודים תושבי העיר ואסרו עליהם לגור בה . רחבת הר הבית נהפכה למקום מקודש לנוצרים בלבד , והמבנים המקודשים למוסלמים - היו לכנסיות .

מסעות הצלב 1