הערכה חלופית באזרחות

החייל היורה

מדוע בחרנו בנושא זה ?

בחרנו בנושא זה מכיוון שזהו אירוע הרלוונטי לתקופתנו ועליו יש המון מחלוקות .

רקע על האירוע

החייל שירה במחבל מנוטרל בחברון לפני פחות מחודש, הואשם היום (ב') בהריגה. בבית הדין הצבאי ביפו הגישה הפרקליטות הצבאית את כתב האישום נגד הסמל מחטיבת כפיר. באישום צויין: "החייל התקרב למחבל במספר צעדים, כיוון לראשו וירה כדור בודד מטווח קצר. זאת ביצע הנאשם בניגוד להצדקה מבצעית ובניגוד להוראות הפתיחה באש". הוא נאשם גם בסעיף התנהגות שאינה הולמת. השופט מתח ביקורת על ההגנה והן על התביעה והתריע מפני חולשת הראיות.


התקרית אירעה ב-24 במרס. לאחר שביצעו שני מחבלים פיגוע בתל רומיידה בחברון, אחד מהם חוסל ואילו השני נוטרל ונותר שרוע על הארץ. סרטון של "בצלם" תיעד את החייל, לוחם מגדוד שמשון של חטיבת כפיר, יורה בעבד אל-פתאח שריף (21) ששכב על הקרקע. הוא דרך את נשקו וירה במחבל. תחקיר ראשוני העלה כי הוא עשה זאת שש דקות לאחר הפיגוע, ולאחר שחיילים מיחידה אחרת כבר ניטרלו את המחבל. שני מפקדי מחלקה ומפקד הפלוגה ננזפו על ידי מפקד חטיבת כפיר, על כך שלא טיפלו במחבל ולא פינו אותו. לפי תחקיר אלוף פיקוד המרכז, החייל החליט לפתוח באש על דעת עצמו.

הזכויות שנפגעו

הזכויות שנפגעו

1.מרכיב המחייב את המדינה ואת האזרחים - איסור לפגוע בחיים עצמם הכולל: איסור פגיעה בגוף,איסור עינויים ,איסור נטילת חיי אדם, זכות שלא לחיות בפחד מפני פגיעה פיזית או השפלה ,הזכות לסדר ציבורי.


2.חובת המדינה להגן על האנשים שחיים בה באמצעות חקיקה ובאמצעות מוסדות ביטחון כמו הצבא והמשטרה שתפקידם לאכוף את החוק ולהבטיח את ביטחון הציבור.

http://www.mako.co.il/news-military/security-q1_2016/Article-2f2e33ae6e8b351004.htm

כיצד למזער את התופעה ?

חינוך ברמה לאומית לסובלנות וחוסר גזענות.