צמיחת אחוז הצמחונים לאחר האח הגדול

איך השפיעה טל גלבוע על אחוז הצמחוניים והטבעונים בישראל?

ריאליטי- טל גלבוע האשה והטבעונות

גלבוע כיכבה בתוכנית האח הגדול 6 היא היתה מתמודדת צבעונית עם אג'נדה ברורה.

לפי קריטריונים של תוכניות ריאליטי מרכיב הפלורליזם – התוכניות פותחות את עצמן להשתתפות לכאורה של כלל האוכלוסייה (פריפריה, עשירים וכדומה). אנשים לא מוכרים עד היום. – נייגר מסייג את הטענה הזאת במאמר ואומר כי מדובר בפלורליזם ממוסד, מכיוון שצריך לקחת בחשבון שההפקה עושה סינון ראשוני שאנו לא עדים לא, התוכנית תיתן ביטוי לכל מיני שכבות האוכלוסייה גם ברמת הגימיקים, הייצוג לכולם הוא מתוך אינטרס, כי זה מה שהציבור אוהב לראות ולהזדהות. נייגר אומר שהמתמודדים עצמם בוחרים תכנים שהם מיין סטרים, להגמוניה, לתרבות הפופולארית. אין באמת פריצת גבולות ופלורליזם.

2) תוכנית בידור – היכולת של תוכניות ריאליטי לספק לצופים בידור אמיתי. אנשים אוהבים בידור, אנחנו עוקבים אחרי הדמויות במצבים שונים, וזה מגביר את הרייטינג של התוכנית, זה מאפשר הצצה לחיי האחר. מה שמאפשר לצופים להזדהות רבה.

3) תוכניות ריאליטי כתוכניות תעודה – תוכנית ריאליטי מתיימרת להציג את הדבר האמיתי, היא לוקחת מצלמה ומצלמת בסביבה הטבעית. זהו פן שהוא תיעודי, זה עוסק במציאות החיים.

4) סוגה כלכלית – תוכניות הריאליטי הן ז'אנר מסחרי שהמטרה היא להרוויח כמה שיותר. הם עושים את זה ע"י השארת אנשים מעניינים, אס אמ אסים, פרסומות שקשורות. הערך של התוכנית עולה ככל שמפרסמים ביותר בתוכנית.

5) תסריט מינימלי – תוכניות הריאליטי מסתפקות בתסריט מינימאלי, ישנם הבדלים בין תוכניות הריאליטי השונות, האינטראקציות והמניפולציות בין המשתתפים הם שיוצרים את תוכן העלילה.

6) פורמט גלובלי – היום רוב תוכניות הריאליטי מועתקות ומשוכפלות מפורמטים מוכרים ברחבי העולם. מבחינת רווח – הרבה יותר זול ובטוח להשקיע בתוכניות שמצליחה ברחבי העולם.

– לסיכום, מאוד קשה להגדיר מה זה ריאליטי בדיוק, איך נראית תוכנית ריאליטי מובהקת, יש תוכניות שונות עם סממנים ומרכיבים שונים.


טל גלבוע (39) זוכת העונה השישית באח הגדול (14.5-30.8) נכנסה לבית האח הגדול במטרה לקדם את האג'נדה שלה לגבי תעשיית הבשר והעופות בישראל.

טל שגופה מכוסה בקעקועים של חיות,ומסרים לגבי השחיטות נכנסה לתודעה שלנו כצופים בגלל אותה התנהגות אגרסיבית מצידה ובכי שפונה לצד הרגיש של הקהל.

במהלך העונה טל תיקשרה לקהל באופן ישיר ועקיף וקראה לציבור הישראלי להפסיק את צריכת הבשר בישראל בטענה שחיות נפגעות ועוברות התעללויות קשות.

עלייה חדה באחוז הצמחונים בישראל- צילום עיתונאי

על פי כללי הצילום העיתונאי שאומרים שהתמונה צריכה להיות חדשותית, מעניינת, מספרת, ברורה וחדה התמונה שבחרתי לא תתאים כי היא נראית כמו תמונת טבע.

אך, היות והתמונה הזו צולמה בתקופה שבה טל גלבוע יצאה מבית האחר הגדול היא רלוונטית.

התמונה עוסקת באג'נדה של טל וברצון שלה למנוע טבח של בעלי חיים.

בחודש אפריל 2015 אחוז הצמחוניים והטבעונים בישראל עמד על כ-12% מכלל האוכלוסיה.

כבר במהלך העונה הרשתות החברתיות הוצפו בפוסטים קיצוניים לגבי טל גלבוע, בין אם זה הסכמה מוחלטת או אם זה התנגדות מוחלטת. "טל גלבוע מעירה את הציבור הישראלי בהוכחות קשות לצפיה ובבכי מר על גורלם של אותם חיות חפות מפשע." כתב אחד המגיבים. מצד שני נכתב "טל גלבוע היקרה אל תכנסי אל הצלחת שלנו זכותך לאכול מה שאת רוצה כל עוד זה לא נכנס לי לצלחת." כתב מגיב אחר.

במהלך העונה נרשמה עלייה חדה של כ-16% מן הציבור הישראלי אשר החליט לעבור לצמחונות או טבעונות

בסוף העונה ועד היום אחוז הישראלים אשר עבר לצמחונות או טבעונות עומד על כ-32% עלייה של 20% מכלל האוכלוסיה אז בהחלט אפשר להגיד שטל גלבוע בישיר או בעקיף גרמה לציבור הישראלי לפקוח את עיניו.

Big image

האם דבריה של טל גלבוע נכונים- חבות התקשורת

גם כאן בחרתי להציג את טל גלבוע אשה מרתקת לדעתי שתומכת בבעלי חיים בקיצוניות יתרה אך עדיין היא מעניינת וגורמת לאנשים להקשיב לה.

חבות התקשורת זהו תפקידה של התקשורת לשדר מידע אמין ומהימן במקרה התקשורת לא עשתה זאת ודיווחה מידע לא מדוייק, העיתונאי לא עשה שיעורי בית ולכן לא דיווח במדוייק ובכך עבר על חוקי האתיקה עליהם הוא מחייב לשמור ולמלא.

לא פעם ולא פעמיים זכינו לראות את טל מתלהמת וצועקת לגבי כל מה שקשור לבשר, דיריי הבית נפגעו מהתנהגותה וביקשו ממנה להפסיק זאת, אך טל המשיכה בדרכה.

אך האם פעם עצרתם ובדקתם אם דבריה של טל הם אמת?

לאחר יציאתה של טל מהבית היא התראיינה לתקשורת בראיון בו אמרה את אשר על ליבה בין יתר הדברים שאמרה היו שבכל יום בישראל נשחטים בין 800 אלף למיליון עופות דבר שהוא לא נכון מכיוון שבישראל אין שום משחטה אשר יכולה לעמוד בכמות העופות האלו.

האם קשה היה לעיתונאי לבדוק נתונים אלו? כיצד צוטטו דבריה בכתבה ללא בדיקת אמינות ודיוק הדברים

אז למה טל גלבוע בעצם משקרת לנו? כבר ידוע לנו שטל גלבוע ובין היתר כל פעילי זכויות החיות לוקחים את התנהגותם למקומות מאוד קיצוניים, כבר כמה פעמים שמענו שטל ועוד פעילים נעצרו בשל פגיעת רכוש,השגת טריטוריה ועוד כמה חוקים.

לדעתי טל משתמשת בכמויות כאלה גדולות בשביל למשוך עוד אנשים ולגרום להם להאמין בנתונים שהם לא אמיתיים ובכך לגרום להם להפסיק לצרוך בשר.

מטרתה של טל אולי מבורכת אך דרכה רקובה ומקולקלת.

Big image

טבעונות וכוח

לפנינו מוצג פטריק בבומיאן האיש החזק בגרמניה ובטופ 10 העולמי.

מה מיוחד בו אתם חושבים? זהו ה-body builder הטבעוני(!) הראשון בעולם.

רוב מפתחי הגוף נזקיים לפחמימות,חלבונים, ועוד הרבה ויטמינים הנמצאים בבשר במטרה לעלות ולפתח את גופם, אך לא פטריק. פטריק טבעוני מאז 2007 ומתחרה מקצועי מאותה שנה אמר בראיון לעיתון מפורסם: אם תשקיע מאמץ ותראה דבקות במטרה אין שום סיבה שתצליח גם ללא בשר.

בחרתי בתמונה זו כדי להמחיש את זה שגם אם אתה צמחוני/ טבעוני אתה עדיין יכול לעשות כל מה שעולה ברוחך ממש כמו פטריק.

Big image