יפתח הגלעדי

"וְיִפְתָּח הַגִּלְעָדִי, הָיָה גִּבּוֹר חַיִל"

"וַיֵּלֶךְ יִפְתָּח עִם-זִקְנֵי גִלְעָד, וַיָּשִׂימוּ הָעָם אוֹתוֹ עֲלֵיהֶם לְרֹאשׁ וּלְקָצִין"

יפתח הגלעדי, הוכתר כשופט העם לאחד שגורש מבית אביו. יפתח עבר לגור בגלעד ושם זקני הגלעד פנו אליו וביקשו שינהיג את העם במלחמה נגד בני עמו. יפתח בא משבט מנשה ופעל כשופט במשך 6 שנים. לפני יפתח פעל יאיר הגלעדי ואחריו פעל אבצן.

בתנך יפתח מתואר כגיבור חיל בעל אישיות סמכותית, כריזמתית ומנהיגותית אך הוא לא אדם פשרן ויצא כנגד עמון במלחמת אחים כאשר הציעו לו להתפייס.

"וַיִּשְׁלַח יִפְתָּח מַלְאָכִים, אֶל-מֶלֶךְ בְּנֵי-עַמּוֹן"

יפתח שולח מלאכים אל בני עמון בכוונה להסדיר את העניין בדרך של שלום. מלך בני עמון עונה לו וטוען כי כוונתו להחזיר לעמו את הארץ אותה כבשו בני ישראל בימי משה. לבסוף יפתח עונה לו וטוען שאין להם סיבה להילחם אחד בשני ואם ילחמו עם ישראל ינצח מפני שהוא חף מפשע.

"וְהָיָה הַיּוֹצֵא, אֲשֶׁר יֵצֵא מִדַּלְתֵי בֵיתִי לִקְרָאתִי, בְּשׁוּבִי בְשָׁלוֹם, מִבְּנֵי עַמּוֹן--וְהָיָה, לַיהוָה, וְהַעֲלִיתִיהוּ, עֹלָה."

יפתח נודר נדר לה' שאם ינצח במלחמה נגד בני עמון, האדם הראשון שיצא מפתח בינו יועלה על ידו לה'. בני ישראל נלחמים בבני עמון, מנצחים אותם ומכניעים אותם. יפתח חוזר מהמלחמה ובתו היחידה יוצאת אליו בתופים ובמחולות. יפתח לא יכול להשיב את נדרו וביתו מבקשת שיקיים את נדרו. בתו מבקשת שיידחה את קיום הנדר בחודשיים כדי שתוכל להתאבל עם חברותיה. לאחר חודשיים אלו יפתח העלה את ביתו היחידה והבתולה לה'.