פרלמנט צעירי הנגב

מסמך אג'נדה- שדה תעופה משלים בנגב

"במכלול השיקולים חלופת הנגב טובה יותר מהחלופה הצפונית. גם מבחינה חברתית וכלכלית יש עדיפות להקמת שדה התעופה בנגב".

(אלוף [במיל'] אליעזר שקדי, מנכ"ל "אל-על", מפקד חיל האוויר לשעבר)

נמל התעופה בן גוריון, השער האווירי הראשי של מדינת ישראל, משרת כ- 95% מכלל התנועה האווירית הבינלאומית לישראל וממנה. בשנים האחרונות חל גידול ניכר בהיקפי תנועת הנוסעים דרכו. נתב"ג 2000 אמור היה לספק את התשובה לגידול הרב בכמות הנוסעים שממריאים ונוחתים בישראל. אולם, על פי מומחי תעופה, הוא מוגבל לקיבולת ותנועה של 16 מיליון נוסעים בשנה. לפי תחזיות שונות, בשנים הקרובות שדה התעופה בן גוריון יגיע לקצה גבול יכולת קיבולת ותנועת הנוסעים. לכן, יש צורך בהקמת שדה תעופה בינלאומי נוסף.

כדי לענות על בעיית קיבולת ותנועת הנוסעים בשדה התעופה בן גוריון, משרד התחבורה הציע ובחן מספר חלופות, כאשר החלופות העיקרות הינן:

  1. שדה תעופה בינלאומי משלים בנבטים
  2. שדה תעופה משלים במגידו, עמק יזרעאל
  3. אי בים מול חופי מרכז הארץ

לדעת פרלמנט צעירי הנגב, מבין כלל החלופות שהוצעו ונבחנו, הקמת שדה תעופה בינלאומי בנבטים היא החלופה הראויה ביותר, וזאת מכמה סיבות:

ראשית, פיתוח וחיזוק התעסוקה, המסחר והתיירות בנגב ובדרום. הקמת נמל תעופה בינלאומי הינו ממחוללי הפיתוח הגדולים בעולם, יחד עם מעבר בסיסי צה"ל לנגב ופיתוח התשתיות התחבורתיות בעשור האחרון ופיתוח התשתיות המתוכננות בעתיד (הכפלת קו הרכבת לבאר שבע ובהמשך הארכתו לאילת, הארכת כביש 6 לצומת שוקת), הקמת שדה תעופה משלים בנבטים תהפוך את הנגב למרכז חיים כלכלי, מסחרי ותיירותי. כך למשל, שדה התעופה הבינלאומי שיוקם בנבטים יספק באופן ישיר ועקיף עשרות אלפי מקומות עבודה נוספים (מתוכם, כ-10,000 מקומות עבודה חדשים), יעודד את התיירות המדברית והבדואית ואת התיירות לצרכי מרפא ותיירות טבע בים המלח. יחזק את האוכלוסייה הקיימת ואף יעודד התיישבות מצד אוכלוסיות נוספות.

שנית, מבחינת תשתית תעופתית, שדה התעופה בנבטים הינו שדה תעופה קיים ומאושר מבחינה תכנונית, זמין וניתן להפעלה באופן מיידי (זהו שדה התעופה בעל מסלול ההמראה הארוך ביותר במזרח התיכון, אשר נבנה ותוכנן מראש בסטנדרטים של שדות תעופה בינלאומיים ומאפשר המראות ונחיתות של כל סוגי המטוסים).

בניגוד לכך, במגידו, אין תשתיות זמינות, העלות הכלכלית והתכנונית היא גבוהה מאוד (במידה וחלופת מגידו תאושר, צפויה דחייה ועיכוב נוספים במשך שנים). יתרה מזאת, קיימת התנגדות רחבה של ראשי רשויות בצפון וארגונים סביבתיים להקמת שדה התעופה במגידו (פגיעה בשטחים פתוחים, אתרים לשימור, פגיעה באיכות אוויר וגרימת מפגעי רעש).

גם לחלופה המוצעת להקמת שדה תעופה בינלאומי על אי בים מול חופי המרכז, ישנה התנגדות מאחר ואין היא זמינה מבחינה תשתיתית, תכנונית וכלכלית.

כמו כן, להקמת שדה תעופה בנבטים ישנה תמיכה וקואליציה רחבה של גופים, בהם המשרד לפיתוח הנגב והגליל, משרד התחבורה, משרד הכלכלה, המשרד להגנת הסביבה, ראשי רשויות בדרום ובצפון, חברי כנסת, ארגונים סביבתיים, בכירי טייסי "אל-על", תנועות התיישבות בדרום, תנועות סטודנטים וכלל תושבי הנגב.

לעומת זאת, להקמת שדה תעופה בנבטים יש התנגדות מצד מערכת הביטחון וחיל האוויר, אשר טוענים כי הקמת שדה תעופה בינלאומי משלים בנבטים יפגע בצרכים מבצעיים. עוד נטען כי בשל נתיבי תעופה מוגבלים, קיים חשש להפלת מטוסים אזרחיים.

אנו משוכנעים כי טרם מוצו המאמצים למציאת הפתרון המיטבי וכי בעזרת שיתוף פעולה נכון בין משרד הכלכלה, התחבורה, הנגב והגליל, משרד הביטחון ומשרדים נוספים הנוגעים בדבר, ניתן יהיה למצוא נוסחה שתצליח להתגבר על אתגר שילוב תעופה אזרחית ותעופה צבאית בנגב.

לסיום, פרלמנט צעירי הנגב מאמין כי כפי שציין אלוף (במיל') אליעזר שקדי, מפקד חיל האוויר לשעבר, כי הקמת שדה תעופה בינלאומי בנבטים היא החלופה העדיפה והאחראית ביותר. בנוסף, אנו מאמינים כי מימוש חלופה זו תהווה מקפצה משמעותית לפיתוח אזור הדרום כולו ותענה על האינטרס הכלכלי והחברתי של מדינת ישראל.

בתקווה,

חברי פרלמנט צעירי הנגב